Odotan liikunnanriemua!

Sain kävelysauvat, vai mitkä ne nyt ovat ja pitäis lähteä niitä kävelyttämään. En kyllä kehtaa, en! Näen itseni sauvoja kävelyttämässä ja näky naurattaa.
2066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

No joo.

Itellä oli jonkinlainen kynnys alkaa käyttämään kävelykeppiä. Mietin kauan kävelysauvoja, mutta net oli vielä epämieluisampi vaihtoehto.

Tosiasiassa sauvat ois ehkä parempi vaihtoehto noin käytännössä. Mutta mieluummin annan vaikutelmaa vanhenevasta herrasmiehestä, kuin otan urheilija imagon. Sauvat vähän sama asia, kuin jos alkais käyttämään tuulipukua.

Sitäpaitsi, keppiä voi käyttää missä tahansa mutta sauvat pistää pahasti silmiin, vaikkapa linnan juhlissa.

Nyt, kun tulossa liukkaat, pitääkin hankkia jääpiikki.

Lähestyin asiaa turvallisuuden ja jalkavaivojen kannalta, urheilijat tehkööt, mitä haluavat. Mutta munkin tarpeisiin sauvat ois ok. paitsi ajatuksena liian ääliömäiset.

Keppiä käytän aina joskus, sauvat jäisi käyttämättä ja sitten ois turvariskit suuremmat.

Mutta käytä vaan sauvojasi, tuskinpa ihmiset kauaa jaksaa sulle nauraa :DD


=DW=

Äänestä

Kun vuosikymmenien rappioelämän jälkeen aloitin hoitamaan kuntoani ja terveyttäni niin minäkin ujostelin vedoissa käyttämiäni ranneremmejä.
Selitykseni oli, että olisihan se noloa jos pitkäaikaistyöttömyydestä putken kautta 6-kymppiselle työttömyyseläkeläiselle tulisi känsät kouriin.

Nyt 8-kympin lähestyessä, ottaessani kyykky- tai mavepäivänä alkulämmintä kulman suojassa soutaen, laitan romupolveeni vaivihkaa leveän joustositeen ja sen päälle lyhyen tukisukan ja sitten muina miehinä vetelemään tai kyykistelemään.

Kaikilla lienee joku "arka"paikka?

Äänestä

Katoppa olisko siellä vaikka eläkekerhossa muitakin sauvakävelylle lähtijöitä. Ei kait sitä oman kunnon kohentamista tarvitse hävetä.

Äänestä
  • ”Eläkekerho!” Ou! En taida olla eläkekerhotyyppiä, että vielä sauvoja eläkeläisten kanssa ulkoiluttasin.

    Kyllä se vaan naurattaa, jos kadulla sauvoja ulkoilutan.

    Äänestä

Hei. Kun ryhmäliikunta loppui, aloin keväällä sauvailemaan, helteeillä en, mutta nyt harrastus taas jatkuu. Kävelen kunnan puru- yms. radoilla metsässä. Tungosta ei ole eikä asfaltti kovistele jalkoja. Ihanat metsän tuoksut. Mieli lepää eikä hävetä yhtään.

Äänestä

Meikällä on ollu jo vuosia kävelysauvat lenkillä, ilman kävelysauvoja en enään edes lähde lenkille, niistä on suuri apu lekkikaverina,

Äänestä

Talvella se on nolompaa. Yksikin pikkupoika kysyi: Täti, miksi sulta puuttuu sukset ?

Äänestä

Enpä käsitä miksi sauvat hävettää. Ei minua ja näkyy muitakin sauvojia.

Äänestä

Mitä+himppeä+niillä+sauvoilla+tekee?+Että+siinä+mielessä+oikeasti+noloa.+Reipasta+kävelyä+ja+kädet+heilumaan+on+tehokkaampaa,+kuin+se+todella+hölmönnäköinen+töpöttely+sauvat+käsien+jatkeena.+99+%+ihmisistä+ei+hyödy,+koska+eivät+osaa+käyttää+sauvoja.+Sauvat+on+suksia+varten+oli+kesä+tai+talvi.+Rullasukset+-+talvisukset.

Äänestä
  • Kun oikeaoppisesti kävelee tai juoksee sauvojen kanssa niin ne auttaa poistamaan lihasjännityksen hartioista ja niskasta. Auttaa verenkiertoon ja vahvistaa sydäntä.
    Talvella ja pikkupakkasella pysyy kädet lämpiminä sauvakävelyssä.
    Ei niitä sauvoja laahata mitenkään vaan kädet aktiivisesti antavat vauhtia kävelyyn sauvojen kanssa. Kävelet vieläkin reippaammin kuin ilman sauvoja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kun oikeaoppisesti kävelee tai juoksee sauvojen kanssa niin ne auttaa poistamaan lihasjännityksen hartioista ja niskasta. Auttaa verenkiertoon ja vahvistaa sydäntä.
    Talvella ja pikkupakkasella pysyy kädet lämpiminä sauvakävelyssä.
    Ei niitä sauvoja laahata mitenkään vaan kädet aktiivisesti antavat vauhtia kävelyyn sauvojen kanssa. Kävelet vieläkin reippaammin kuin ilman sauvoja.

    Lihasjännitykset lähtee myös kunnon keppijumpalla kotona.

    Äänestä

Onhan ne sauvat tuolla varaston nurkassa mutta ei tule käytettyä kun aikoinaan pahasti tulehtunut olkapää ei kestä yli 5 kilometrin lenkkejä sauvojen kanssa. Olkoon sit siellä oottamassa jos niitä joskus vielä tarvii tukikepeiks kun vanhenen ;) Liukkaillakin selviän vielä nastakengillä ilman keppejä :)


vn

Äänestä
  • Toivottavasti teillä on teleskooppisauvat. Ne pieneen reppuun, fillarilla lenkkiradan lähelle ja sitten säätöä sauvoihin. Jos kotiovelta on vaikea lähteä, niin sauvojen ulkoilutusta voi kuitenkin harjoittaa jollain lenkkipolulla.
    Beng

    Äänestä

Ihan niinkuin ihmisiä kiinnostaisi miltä näytät lenkkeillessäsi, ja pah! On mielenkiintoisempaakin katsottavaa!!

Äänestä
  • Ei muiden ihmisten kiinnostus kiinnosta. Itseäni vaan naurattaa koko sauvominen😂

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei muiden ihmisten kiinnostus kiinnosta. Itseäni vaan naurattaa koko sauvominen😂

    mieluummin sauvakävelen reippaasti, ja siinä saa myös käsiin, ja hartiat, ja selän lihaksetkin liikuntaa, ja mielekkäämpää liikuntaa, kuin kävellä kädet "tumput suorina" !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    mieluummin sauvakävelen reippaasti, ja siinä saa myös käsiin, ja hartiat, ja selän lihaksetkin liikuntaa, ja mielekkäämpää liikuntaa, kuin kävellä kädet "tumput suorina" !

    Sitä tässä yritän itselleni just hokea, mitä kaikkea hyötyä sauvakävelystä olisi. Täytyy vaan ehkä ottaa itseään niskasta kiinni ja vaikka sitten nauraa kävellessään😂

    Äänestä

Liukkailla keleillä erinomaiset, monet kaatumiset estäneet! Tosi on että yläkroppaan saa oikealla sauvakävely tyylillä paljon liikettä ja tehoja.

Monet kuitenkin lähinnä kuljettelevat sauvoja mukanaan koska eivät tiedä kuinka niitä käytetään.

Äänestä
  • Joo kyllä on tosi vauhdekkaan näköisiä sauvakävelijöitä täälläkin, sauvat mukana lähinnä vaan rekvisiittana kun niitä ei osata oikeaoppisesti käyttää. Niistä ei ole mitään hyötyä jos niitä vaan liikutellaan ylös alas puolen käsivarren mitan päässä edessä, niinkuin näyttää olevan tapana ja melkein rystyset valkeana vielä puristetaan että pysyy käsissä. Naurettavaa.

    Siitä opettelemaan oikeaa tekniikkaa niin on sitten hyötyäkin niistä kepeistä https://www.youtube.com/watch?v=a77INM7bbNE

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo kyllä on tosi vauhdekkaan näköisiä sauvakävelijöitä täälläkin, sauvat mukana lähinnä vaan rekvisiittana kun niitä ei osata oikeaoppisesti käyttää. Niistä ei ole mitään hyötyä jos niitä vaan liikutellaan ylös alas puolen käsivarren mitan päässä edessä, niinkuin näyttää olevan tapana ja melkein rystyset valkeana vielä puristetaan että pysyy käsissä. Naurettavaa.

    Siitä opettelemaan oikeaa tekniikkaa niin on sitten hyötyäkin niistä kepeistä https://www.youtube.com/watch?v=a77INM7bbNE

    Eipä pidä paikkaansa. Vaikket heti ensimmäisellä kerralla liiku maksimivauhdillasi, niin yläkroppa liikkuu sauvojen kanssa vaistomaisesti (niska-hartiaseudulle nannaa) ja ryhti kohenee. Muutaman kerran jälkeen alkaa kroppa kaivata 'tätä naurettavuutta'.
    Beng

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sain kävelysauvat, vai mitkä ne nyt ovat ja pitäis lähteä niitä kävelyttämään. En kyllä kehtaa, en! Näen itseni sauvoja kävelyttämässä ja näky naurattaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu