Luin eräästä 19 v yrittäjästä joka "joutui" armeijaan, heräsi kysymys; eikö Kalle Rovanperää
saada millään armeijaan ? Onko hänellä joku erioikeus muihin nähden ?
Luulisi nuoren miehen olevan sen verran selkärankaa, että kävisi tämän pois alta.
Kuka saa lykkäystä armeijasta
12
1098
Vastaukset
- Anonyymi
Kalle joutaa hyvin olemaan 12 kk intissä kun on virtaa niin paljon.
- Anonyymi
Eikös näiden kolmen kassuyön urheilija-alikessujen erivapaudet pitänyt jo poistaa? Olikin ihme eriarvoistamista, ihan samalla lailla meillä muillakin meni vuoden palkka ja eläkekertymä. Ammattiurheilijoiden miljoonatuloissa ei edes kirpaissut toisin kuin meillä taviksilla.
- Anonyymi
Eikös se aja skootalla? Ehkä meni puna-armeijaan?
- Anonyymi
Taistelupari kyllä saa, lykkii juurta myöden, älä huolehdi.
Mutta entäpä Matti Nykänen. Matti Nykänen kävi armeijan ja sai siellä erivapauksia muihin nähden, ei tarvinnut pitää saappaita jne. Aivan pelleilyä. Tekikö armeija Matista miehen.? Ei tehnyt. Miksi Kalle Rovanperän pitäisi mennä armeijaan? Onko hänellä siihen aikaa? Ei välttämättä, ralli vie paljon aikaa, testit sun muut. Yleinen asevelvollisuus on tässä tapauksessa rasite. Varsinkin jos on yrittäjä ja vakityössä käyvä, niin armeijan käyminen tulee kalliiksi. Palataan Matti Nykäseen. Nykäsen ei olisi kannattanut mennä armeijaan ollenkaan, sinne esittämään pelleä. Monet urheilijat muuttavat pois kotimaastaan juuri sen takia, että ei tarvitse käydä armeijaa, esim. entinen Formula-kuljettaja Sebastian Buemi. Kannattaisiko Rovanperän muuttaa sinne Monacoon, ettei tarvi mennä armeijaan. Kyllä kannattaa. Monet urheilijat tekevät niin.
- Anonyymi
No ei ihme että luuserisukupolvea kehittyy...
- Anonyymi
Armeijaan kannattaa mennä 19 vuotiaana, että jaksaa pelata sotapelejä!.
Eiköhän Kalle ilmaannu sinne Lahden urheilu puolelle jahka nyt täyttää sen 20 ensin. Voi myöskin hakea lykkäystä kuten muutkin. Ei tässä ole mistään lusmuilusta kyse.
- Anonyymi
Eikö? Katsotaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö? Katsotaan...
Aika typerä jätkä jos sattuu nykyaikana edes käymään intin, meet kuunteleen jotain ns. isompaa herraa sinne millä on paremmat tarrat rinnassa ku sulla, ei saatana sentään vitullaa päähän. Meet sinne inttiin kuuntelee jonkun keijon lässätystä päivästä toiseen ja tää tekee susta miehen?
Ihan kun ei voi olla mies ilman armeijaa käymättä, ja mikä tääkin paska puhe on, jos et käy armeijaa niin sä et kasva pojasta mieheksi eikä parta ala kasvamaan eikä sulla oo sitten kyrpää ja testoa kehossa vai? Miettikää nyt järjellä että mitä helvetin hyötyä siitä on loppujen lopuksi, osaat ampua aseella ja nukkua metsässä vautsi, radalle pääset aina harjoittelee ampumista ellet oo ihan vitun sekopää ja mettään voi mennä harjoittelee taistelua joka päivä jos huvittaa :D
T:vapautettu palveluksesta ja kiitollinen siitä Anonyymi kirjoitti:
Aika typerä jätkä jos sattuu nykyaikana edes käymään intin, meet kuunteleen jotain ns. isompaa herraa sinne millä on paremmat tarrat rinnassa ku sulla, ei saatana sentään vitullaa päähän. Meet sinne inttiin kuuntelee jonkun keijon lässätystä päivästä toiseen ja tää tekee susta miehen?
Ihan kun ei voi olla mies ilman armeijaa käymättä, ja mikä tääkin paska puhe on, jos et käy armeijaa niin sä et kasva pojasta mieheksi eikä parta ala kasvamaan eikä sulla oo sitten kyrpää ja testoa kehossa vai? Miettikää nyt järjellä että mitä helvetin hyötyä siitä on loppujen lopuksi, osaat ampua aseella ja nukkua metsässä vautsi, radalle pääset aina harjoittelee ampumista ellet oo ihan vitun sekopää ja mettään voi mennä harjoittelee taistelua joka päivä jos huvittaa :D
T:vapautettu palveluksesta ja kiitollinen siitäOlisi mielenkiintoista tietää mistä syystä on vapautettu ja onko kyse rauhanajan palvelusta vai kokonaan? Ruumiin tai henkisen puolen vammalle ei kukaan mitään voi.. Jokaista kuitenkin tarvitaan jos se vastaava tilanne,ku Ukrainalla on nyt osuu meillekin. Eli nyt kun olemme vihdoin Naton täysivaltainen jäsen, on monen mieli kummasti muuttunut. Eikä tämä koske pelkästään poliitikkoja tai julkisuuden henkilöitä yleensä. Rauhallista syksyä.
- Anonyymi
WEBERMAN kirjoitti:
Olisi mielenkiintoista tietää mistä syystä on vapautettu ja onko kyse rauhanajan palvelusta vai kokonaan? Ruumiin tai henkisen puolen vammalle ei kukaan mitään voi.. Jokaista kuitenkin tarvitaan jos se vastaava tilanne,ku Ukrainalla on nyt osuu meillekin. Eli nyt kun olemme vihdoin Naton täysivaltainen jäsen, on monen mieli kummasti muuttunut. Eikä tämä koske pelkästään poliitikkoja tai julkisuuden henkilöitä yleensä. Rauhallista syksyä.
Ei sinne tarvii mennä jos ei huvita, saatte itse sotia kun se kerran niin ihquu on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439698Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.745034"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn594327Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1372866Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1372669Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji1762499Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait261885- 201647
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.361540Älä nyt ainakaan pelkää
että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava72990