Yks kysymys

Ehkä tyhmä mutkun en tiedä.
Ostin puoliautomaattisen pienoiskiväärin. Kesämökillä ammuin muutaman kerran, (siinä on äänenvaimennin).
Niin..lähteekö noissa puoliautomaattisissa hylsykin luodin mukana piipusta lentoon koska ampumisen jälkeen ei piipussa ole enää hylsyä kuten on kaverini kiväärissä?
En ole oikein tekniikkaihminen enkä varsinkaan mikään aseinsinööri, tavallinen nuori nainen joka haluaa metsästämään.
15252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Joo, lähtee. Ainakin piirretyissä filmeissä kuti on hylsyssä kiinni ilmalennon aikana. jotkut patruunat vieläpä pysähtyy ilmassa ja katselee ympärilleen missäs se maali piileksii. Samoin taisi olla myös "Kuka viritti ansan, Roger Rabbit?" filmissä luodin lento hylsy persiissä kohtaus.
Usko vaan, siellä ne yhdessä lentää.

Äänestä

Älä viitsi provota, sillä tyhmempikin tekniikasta tietämätön kyllä huomaa hylsyn poiston puoliautomaattisesta aseessa.

Äänestä
  • Siis mistä se hylsy poistuu?

    Äänestä

  • Jos on silmät kiinni kun aseen laukaisee niin ei näe!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis mistä se hylsy poistuu?

    Mistäkö hylsy poistuu?

    Umpinaisesta tilasta ei ilmeisesti pääse mikään ulos, joten poistuminen vaatii jonkinlaisen aukon. Jos kyseessä on hylsy, joka vaatii poistuakseen aukon, niin olisiko kyseessä hylsynpoistoaukko?

    Äänestä

Se on tavallaan sellainen musta aukko. Sieltä mikään ei pääse ulos. Eivät edes hylsyt. Kukaan ei ole varma siitä, mitä niille tapahtuu. Erään käsityksen mukaan ne lentävät ulos mahdollisesti toisessa ulottuvuudessa sijaitsevasta valkoisesta aukosta, mutta teoriaa ei ole kyetty vahvistamaan.

Äänestä

Entäs hulikko?voiko hylsy lähteä, ikäänkuin karata piipusta ulos?

Äänestä

Mekaaniset aivot.

Äänestä

Voi jeesus!!!!
Oletko armeijaa käynyt?
Jos niin tiedät varmaankin mihin hylsyt lentävät Auto/puoli automaattisesta aseesta ?
Pulttilukkoisessa hylsy jää lukkopesään ja lentää ladattaessa ulos.

Äänestä

Joka kerta kun painat liipaisinta niin laukaus saa aikaiseksi koneiston liikkeen taakse ja hylsy lentää aukosta sekunnin murto-osassa ulos ja uusi patruuna menee pesään.

Äänestä
  • Hauskaa

    Äänestä

  • Väärin! Jos ei ole piipussa patruunaa niin ei liipaisinta painettaessa tapahtuu tuota mitä kerroit. Siinäpä taas yksi joka ei ymmärrä aseitten toimintaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Väärin! Jos ei ole piipussa patruunaa niin ei liipaisinta painettaessa tapahtuu tuota mitä kerroit. Siinäpä taas yksi joka ei ymmärrä aseitten toimintaa.

    Entää armeijan käsky,ensimmäisen kylmälaukauksen saa ampua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Entää armeijan käsky,ensimmäisen kylmälaukauksen saa ampua.

    Helppo homma, mulla tuli rekyylit housuihin.

    Äänestä

Pekka Suuronen , blogit ,aseiten toiminta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ehkä tyhmä mutkun en tiedä.
Ostin puoliautomaattisen pienoiskiväärin. Kesämökillä ammuin muutaman kerran, (siinä on äänenvaimennin).
Niin..lähteekö noissa puoliautomaattisissa hylsykin luodin mukana piipusta lentoon koska ampumisen jälkeen ei piipussa ole enää hylsyä kuten on kaverini kiväärissä?
En ole oikein tekniikkaihminen enkä varsinkaan mikään aseinsinööri, tavallinen nuori nainen joka haluaa metsästämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu