Suomalaisten maanteiden kestosuosikki Toyota Corolla pärjää myös muualla. Malli on saavuttanut merkittävän virstanpylvään, sillä japanilaisen perheauton kerrotaan kesän kuluessa rikkoneen peräti 50 miljoonan myydyn ajoneuvon rajapyykin.
Samalla Corolla vankisti asemiaan eräänä kaikkien aikojen myydyimmistä automalleista. Joidenkin arvioiden mukaan vuonna 1966 tuotantoon tullutta Corollaa on nyt kaupattu enemmän kuin yhtäkään toista autoa koskaan.
Vertailun vuoksi. Volkswagenin inhottua kuplaa valmistettiin vuosien 1938–2003 välisenä aikana 21,5 miljoona kappaletta. Vuonna 1972 se ohitti myyntimäärissä siihen asti ykköspallia 16,5 miljoonalla pitäneen Fordin T-Mallin.
Ei meinaa kasetti kestää taaskaan.
Samalla Corolla vankisti asemiaan eräänä kaikkien aikojen myydyimmistä automalleista. Joidenkin arvioiden mukaan vuonna 1966 tuotantoon tullutta Corollaa on nyt kaupattu enemmän kuin yhtäkään toista autoa koskaan.
Vertailun vuoksi. Volkswagenin inhottua kuplaa valmistettiin vuosien 1938–2003 välisenä aikana 21,5 miljoona kappaletta. Vuonna 1972 se ohitti myyntimäärissä siihen asti ykköspallia 16,5 miljoonalla pitäneen Fordin T-Mallin.
Ei meinaa kasetti kestää taaskaan.
Vastaukset 31
Vanhimmat
T-mallin Ford ja VW kupla olivat koko valmistus ajan jokseenkin samanlaisia. Ensimmäinen ja viimeinen versio eivät poikenneet juurikaan toisistaan. Corollan ekalla mallilla ja nykyisellä ei ole enää mitään muuta yhteistä kuin nimi. Jo pelkästään vetotapa on muuttunut takavedosta etuvetoon. Näitä ei voi kutsua enää samaksi malliksi kuten Kuplaa ja T-Fordia.
Mutta kuitenkin VW:n myyntiin lasketaan hönöjen mukaan kaikki sen alaisuudessa toimivat automerkit yhdeksi, ja samaksi merkiksi. Näin saadaan myytyjen autojen kokonaismääräksi enemmän, kuin pelkän Corollan myynti. Säälittävää.
Säähän olet höhlä. Tuossa on kerrottu eniten myydystä automallista. VW kuplan myyntiin ei lasketa mitään muita malleja.
"Mutta kuitenkin VW:n myyntiin lasketaan hönöjen mukaan kaikki sen alaisuudessa toimivat automerkit yhdeksi, ja samaksi merkiksi. "
Tämäkin meni tojohönöltä täysin metsään. Tojohönö ei nähtävästi oikeasti ymmärrä mitä eroa on valmistajalla ja merkillä.
Toytakin valmistaa autoja usealla eri merkillä. Ei mitään eroa volsuun.
Eikö kasetti taaskaan kestä totuutta?
Seli seli. Eikö sinunkaan VW hönön kasetti kestä totuutta?
"Toytakin valmistaa autoja usealla eri merkillä. Ei mitään eroa volsuun."
Kerroppa Toyotan, ja Lexuksen lisäksi joku muu merkki, jota Toyota valmistaa? Subarua ei lasketa, kun Toyota omistaa sen osakkeista vain nimellisen prosentin, eikä vaikuta millään lailla myyntiin.
Daihatsu, Scion, Hino Toyotan ja Lexusin lisäksi!
Toyota+omistaa+Subarusta+yli+50+%+ja+Daihatsun+se+omistaa+100+%.
Corolla on vain nimi jonka alla on myyty kaikenlaista tojotaa. Takavetoista ja etuvetoista alemman luokan kuraa.
Se että yrittäisi saada tojohönön ymmärtämään mikä ero on T-Fordilla, kuplalla, Golfilla ja Corollalla on sama kuin yrittäisi opettaa sikaa laulamaan.
Täysin turhaa hommaa jossa turhautuu sekä sika että opettaja. Sika on sika eikä sen lahjat riitä laulamiseen.
Hihii, jos joku mu valmistaja olisi pitänyt yhden mallinimen hengissä kokoajan ja käyttänyt sitä monen eri korimallin mallinimenä, niin taitaisi tilanne olla toisinkin.
Mutta pienistä ne ilot Toyotaansa pettyneen repiä.
"Mutta pienistä ne ilot Toyotaansa pettyneen repiä."
En tiedä esittääkö tuo tojohönö tyhmää vai onko se oikeasti tyhmä. Kaikille autoista ymmärtäville on hyvin selkeää mikä ero on Corollalla ja T-Fordilla.
2023 Corollasta on tulossa markkinoille polttokennoauto eli vetysähköauto eli FCEV.
Hiphurraa. Taas yksi lisä riisiritsoihin joita myydään Corollan nimellä.
On se vaan mahtava automalli.
Tästäkin näkee kuinka Toyota voi herättää suunnatonta kateutta.
Tässä on lähinnä kerrottu mikä on se suuri ero Corollan ja T-Fordin, Kuplan tai Golfin välillä, Nämä kaikki muut ovat oikeasti yksi automalli kun taas Corolla on vain yleisnimitys hyvin erilaisille tojotille.
Miten faktojen kertominen olisi mikään osoitus kateudesta? Corollassa ei ole mitään aihetta kateudelle missään suhteessa. Se on vain tojon antama yksi nimi usealle hyvin erilaileselle riisiritsalle joista mikään ei ole ollut kovinkaan hyvä.
Viimeisin versio rankattiin luokkansa huonoimmaksi.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/20b-2020/tm-vertailu-viisioviset-perheautot-monipuoliset-viisioviset/
Corolla, Corolla, suomen suosituin riisikuppi on Corolla.
Corolla kaikkien kommareiden unelmakippo.
Ilmankos uusissa Corolloissa on samanlaiset ajo-ominaisuudet ja melu sekä kytkimet kuin ensimmäisissä Corolloissakin.
Aaaa ku käy kateex taas hihiii
Kumpaakaan en ole milloinkaan omistanut, kuplaa, enkä corollaa, mutta jos noista nyt eroavaisuuksia etsii, niin corollahan on kulkenut koko ajan kehityksen keulilla mutta kupla taapersi kutakuinkin samanlaisena historicfossiilina alusta loppuun, vain ikkunoita suurennettiin jotta sisältä paremmin pystyi näkemään kuinka kehitys meni ohi eikä ostajia enää löytynyt. Konsernikin tuolloin taisi olla melkein vararikon partaalla ja kaikki mallit jotain olkilietsoja. Satatuhatta kilsaa kesti kuplan kone kun corollalla ajettiin ainakin tuplat ja se konekin oli kuin aivan eri planeetalta. Jos ei kehity niin kuolee, näin se on mennyt elämän arjessa.
Kun muistelee näitä 60-luvun Corollia, niin kone kesti kyllä sen 100.000 km, mutta kori oli jo aika harsoa.
Corolla kestää hyvin aikaa. Samaa mallia tehty jo v.1966 alkain.
Corolla 1.8 Hybrid HB, tuo TM 20/20 vertailujumbo.
Corolla laittoi kuplavolkkarin kanveesiin mennen tullen kaikkialla maailmassa
Corolla myy hyvin, onhan se paras auto.
Olisi Folkkarinkin pitänyt säilyttää kuplan nimi, eikä vaihtaa sitä Golfiksi. Se olisi nyt ehdottomasti eniten valmistettu ja myyty auto.
Mitä höpötät? kuplan tilalle tuli New Beatle? Ei oikein kelvannut .
Kyllä vinosilmien Corolla kääntää päitä enemmän kuin Kupla, vai mitä?
Sori siitä jos et ymmärrrä lukemaasi.
Jos yli 50 vuotta tehdään yhtä mallia, niin tuleehan niitä hihnoilta.