HUSin ylilääkäri: Vieraskielisten osuus tartunnoista noussut runsaasti
Asko Järvisen mukaan rokotukset suojaavat hyvin vaikealta koronataudilta.
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) alueella oli eilen maanantaina erikoissairaanhoidossa 26 potilasta, joista seitsemän oli tehohoidossa.
– Kesän aikana merkittävä tekijä sairaalahoitoon joutumisessa on ollut rokottamattomuus, HUSin infektiosairauksien ylilääkäri Asko Järvinen kertoo Verkkouutisille sähköpostitse.
Järvisen mukaan osalla rokotuksen saaneista ja sairaalahoitoon joutuneista on ollut jokin perussairaus tai lääkitys, joka on vaikuttanut asiaan.
– Potilaat ovat olleet aiempaa nuorempia, koska iäkkäämpi väestö on saanut laajemmin kaksi rokoteannosta ja kattavammin rokotettu. Rokotukset näyttäisivät siten suojaavaan vaikealta taudilta hyvin. Lapsia ei ole joukossa ollut, Järvinen kertoo.
Vieraskielisten rokotukset edenneet muita hitaammin
Verkkouutisten tietojen mukaan sairaalahoitoon päätyy ennen muuta rokottamattomia maahanmuuttajia.
– Viime viikkoina on muun kuin suomen- ja ruotsinkielisten osuus todetuista tartunnoista noussut runsaasti, ja se on näkynyt myös sairaalapotilaissa, Järvinen vahvistaa.
Järvinen kertoo, että vieraskielisten rokotukset ovat kunnista saadun tiedon mukaan edenneet hitaammin kuin suomen- ja ruotsinkielisten.
Rokotuksista vastaavat kunnat, joissa mietitään keinoja, miten rokotekattavuutta saataisiin nostettua.
– Yksi tärkeä keino on rokotteiden saamisen helpoksi tekeminen esimerkiksi erilaisissa walk in ja pop up -tyyppisissä tilaisuuksissa. Rokoteinformaatiota jaetaan kunnissa runsaasti ja myös eri kielillä sekä eri kohderyhmille käyttäen sosiaalista mediaa nuorten tavoittamiseksi, Järvinen toteaa.
SUVI HAUTANEN | 31.08.2021 | 13:58- päivitetty 31.08.2021 | 14:48
Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.
HUSin ylilääkäri: Vieraskielisten osuus tartunnoista noussut runsaasti
Anonyymi
1
90
Vastaukset
- Anonyymi
Itäisissä kaupunginosissa valtaosa väestöstä on muslimeja ja venäläisiä ja tuon jengin käyttäytyminen on mitä on. Olin viikon Tallinnassa ja kukaan venäjää puhuvista ei käyttänyt maskia ja köhivät ihmisten päälle joukkoliikennevälineissä, tosin oli niissä virolaisiakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14710853
- 525190
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452393- 302093
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131671Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411502Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291204Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351156Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92915TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317872