Asuuko meänkieleläisiä Kainuun kaupungissa tai Ylikainuussa? Katselin karttaa ja monet alueen paikkakunnista päättyivät järv -sanaan (Kölmjärv, Morjärv, Vittjärv). Asuuko näillä paikkakunnilla meänkieltä taitavia?
Entä kuinka paljon meänkielisiä kouluja on yhteensä?
Meänkielisiä?
5
709
Vastaukset 5
- TTT
saattaa olla nimitys myös sieltä peräisin
- järvi
Se on tullut järvisanasta, klikkaa järvi
http://sv.wikipedia.org/wiki/Svenska_ortnamns%E4ndelser
- krannista
Ensinnäkin "meänkielisiä" eikä meänkieleläisiä.
Kainuu tarkoittaa Kalixia, joa ei tiettävästi ole kaupunki.
En osaa sanoa miten paljon siellä on "meänkieltä" puhuvia.- maailmanmatkaaja2
Eikös Kaihnuu ole Kalix, joka on aika suurikin kaupunki? Missä on muuten Kranni? Entäs miksi kutsutte Töreä ja Råneåta ja onko siellä meänkielisiä?
On ilahduttava kuulla meänkieltä! - granne
maailmanmatkaaja2 kirjoitti:
Eikös Kaihnuu ole Kalix, joka on aika suurikin kaupunki? Missä on muuten Kranni? Entäs miksi kutsutte Töreä ja Råneåta ja onko siellä meänkielisiä?
On ilahduttava kuulla meänkieltä!Taitaa olla naapurista, granne on naapuri, eli Ruottista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022112Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271061- 71917
- 58898
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta108684