No nyt on Puolangalla äemät hyvin hatussa, kun valtuuston ryhmät on ilmiriidassa ennen kun koko kausi on pässyt kunnolla edes alkamaan.
Nyt on Puolangalla
Anonyymi
252723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Perussettiä , siellä nyt ei muuta tehäkkää ku riidellään olemattomista asioista ja jauhetaan paskandaalia sen minkä keretään..... Onneksi nostin kytkintä.....
Pätkäukolle(pers) tulossa lähtö Enontekiöltä sijaisuudesta, kun kuulivat ukon aloittaneen riitelyn Puolangalla.
Ammattiriitelijät riitelee mutta kuntalaisten suuri enemmistö on pormestarin takana.
Kyllä keskusta pitää muut puolueet aisoissa persut vikisee
8 riitelijää vastaan 13 on mahdotonta saada mitään järkevää aikaiseksi. Ilmeisesti naperoukolla ja kommareilla otti luonnolle kun tuli turpaan pormestariäänestyksessä.
Millähän opilla halpatyövoiman ja muslimamujen puolustajat saivat perussuomalaiset rekeensä ? No milläköhän; sillä ettei keulakuvalla ole mitään yhteistä todellisten perussuomalaisten kanssa
Tosiaankin; 13 kepulaista ei saa mitään aikaseksi.vaikka ovat muka enemmistönä? Siksikö he koettavat pimittää päätöksiään. Sakkoja tulee vielä lisää ja päätöksiä tulee purkuun. Kepu haukkuu aina erimieltä olevia riitelijöiksi, pitäisi tyytyä vain kepulaisten omanedun mukaisiin päätöksiin.
Kolme ammattiriitelijää ja muutama perässä hiihtäjä vs. demokraattisesti valittu enemmistö. Riitelijät vievät rakentavalta yhteistyöltä pohjan pois .
Kepu puhuu riidasta kun epäkohtiin puututaan. Ja ihan turhaa puhua äänestysprosenteista. Kepu äänestää kepua vaikka olisi tehnyt mitä. Hyväveliverkoston etuja. Ja kainuu on umpikepua aluetta.
Totta. Pormestari yrittää pimittää asioita, kun ei ole taitoa eikä osaamista hoitaa niitä ajallaan. Miljoonaluokan asiaa ei saa hoidetuksi!
Koirat haukkuvat ja karavaani kulkee.
Puolangalla puolueet riidelleet aina ei mitää omituista
Katsokaa vaan peiliin jos teitä puolangal voida k..ta silmään
niin että pessimismi tehdää brandiksi..
eli nämä kenen pitäs asioita parantaa, he k..see täysillä teitä silmään
ja tämä aika selvä kuvio..
jos muualla kainuussa on etu että lisääntyy sama suku kanssa kera rikokset ym, niin eihän kukaan halua ees tietää mitä puolangas tapahtuu .. :)
heh, siel pessimistit ry vielä löytyy
ja taatusti kuppaa kunnan rahakirstua tuista tyhjäksi sekin
Puolangalla tosi vahva talous kun keskustan hallinnassa
Ei Puolangan talous riipu kepusta, vaan sairaat ja vanhat muorit tuovat valtion ja kelan avustuksia kuntaan. kepujohto vain tuhlaa niitä järjettömiin tappiota tuottaviin hankkeisiin.Puolanka ei tuota juuri mitään; eläkeäi muorit maksavat veroa enemmän kuin yritysveron maksajat.Kun muorit kuolevat kummenen vuoden sisällä niin kaupoilta tippuu tulot pois. Ja biovoimalata loppuu paska. millä sitten lämmitellää. Tosin se biovoimala ei tule koskaan tuottamaan kuin tappiota. Näi on käynyt kaikille kepun tekemille yritelmille.
Seon parasta viihdettä näijen juttujen lukeminen.. Vähän niinku semmonen ajatusten wc😌
Kun käy työkeikoilla Puolangalla pitää tietää puhuuko kepulaisen kanna vai jonkun muun. Se käy helposti: kun kertoo vitsin kepulainen ei naura, kun se on kepuliselta pois.Muut nauravat.
Mikä on äema. Jos saisi suomennuksen. Kiitos
Eiköhän se äemä liity jotenkin lintutieteeseen kun on sellaien sanonta kun joku on äemänkäkenä. Viimmksi onlen kuullu sitä käytetyn valtuustonkokuksessa . " siinä oli valtuutetut äemänkäkenä kun joutuivat äänestämään 120 000 sakon puolesta."
Äemä eli kirjakielellä äimä. on neula jonka kärkiosa on kolmiomainen.
Kyllähän se on että keskusta määrää tahdin tästä eteenpäinkin ja muut puolueet myöntyvät
No miltä se puolankalaisista nyt tuntuu, kun pääsette takaisin ihmisten ilmoille, uuteen Kainuun hyvinvointialueeseen mukaan? Innokkaimmat kuulemma ovat jo nousseet Leipivaaran päälle katselemaan kaihoisasti etelän suuntaan.
Kuinka kauan arvelette, että sitä lystiä kestää ennen kun ollaan Pohjois-Pohjanmaata koko hoistinki?
Mitäpä sanoo tähän asijaan burgermeister Peltola?
Leipivaaralta on hyvät näköalat.
Leipivaaralla on hyvät näköalat sanoi sokea ja pyllisti kirkonkylalle päin.