Oma kirkkoni on luonnossa, joka on luonto ilman jostain kaukana tehdyistä kääröistä. Sitä meistä ei kukaan tiedä kuinka luonto on syntynyt.
Meillä on on uskomme ja kirkkomme, mutta me suomalaiset voimme pitää uskona ja kirkkona muitakin maailman viestejä.
Mistään välittämättä onnistumme olemaan kansakunta, joka "ruoskii" puheillaan kaikki muista poikkeavat, joihin mielestäni lukeutuu aina ne elämässä hyvää tekevät ihmiset.
Tekstiä löytyy ammateista, joihin itsellä ei ole tuntemusta tai kutsumusta. Milloin kyseessä on homoksi luultu ihminen, milloin sellaiseksi epäilty. Nyt ei ole siitä kyse, vaan ihmisestä, joka voi sanoa ajatuksensa julki. Olemme Suomessa, jossa saa turpaansa joskus, mutta olemme myös maassa jossa annetaan anteeksi enemmän kuin anekaupassa.
Jokaisella meistä on vapaus kertoa asioista. Ikävä kyllä, osa vapauksista tuomitaan uskonoppien mukaan.
Avatkaa omat päätä sitovat liinat ja menkää peilin eteen miettimään. Miettikää peilikuvaa, joka latoo tulemaan jotain käsittämätöntä.
Väärin sanottu kirkonmies on nykyään kirkkohenkilö
2
808
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä tämä moitteita antanut piispa miettii että kun muuan piispa käveli pride /homo kulkueen nokkamiehenä sateen kaari liikkern mukana on hänen tpimen kuva eli työ kuva tätä vai jumalan sanan julistusta levittävä henkilö
Tästä pitäisi tulla erotus suoraan.
Nim. Tiedän varmasti että luoja on olemadsa- Anonyymi
Mitä sitä turhaan
Kyllä.tämän kylän ,, väki on vöhissä ja ymmärtävät nuo lipsahtelut mitä joskus tulee.
Ketää ei teilata tai syrjitä sen takia että kerran tai kaksi lausuu tai kirjoittaa vikaan muiden mielestä. Kivittåköön se joka itse ole mokamnut. Aika vähän taitaisi löytyä kivittäijiä.
Sitä paitsi kaikki kivet viety Pajakkakoskeen ja loput viedään Niemisen koskiin melontareittien tielle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1402806Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2692473Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351452- 1211182
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131012Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297877