Väärin sanottu kirkonmies on nykyään kirkkohenkilö

Anonyymi

Oma kirkkoni on luonnossa, joka on luonto ilman jostain kaukana tehdyistä kääröistä. Sitä meistä ei kukaan tiedä kuinka luonto on syntynyt.

Meillä on on uskomme ja kirkkomme, mutta me suomalaiset voimme pitää uskona ja kirkkona muitakin maailman viestejä.

Mistään välittämättä onnistumme olemaan kansakunta, joka "ruoskii" puheillaan kaikki muista poikkeavat, joihin mielestäni lukeutuu aina ne elämässä hyvää tekevät ihmiset.

Tekstiä löytyy ammateista, joihin itsellä ei ole tuntemusta tai kutsumusta. Milloin kyseessä on homoksi luultu ihminen, milloin sellaiseksi epäilty. Nyt ei ole siitä kyse, vaan ihmisestä, joka voi sanoa ajatuksensa julki. Olemme Suomessa, jossa saa turpaansa joskus, mutta olemme myös maassa jossa annetaan anteeksi enemmän kuin anekaupassa.

Jokaisella meistä on vapaus kertoa asioista. Ikävä kyllä, osa vapauksista tuomitaan uskonoppien mukaan.

Avatkaa omat päätä sitovat liinat ja menkää peilin eteen miettimään. Miettikää peilikuvaa, joka latoo tulemaan jotain käsittämätöntä.

2

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tämä moitteita antanut piispa miettii että kun muuan piispa käveli pride /homo kulkueen nokkamiehenä sateen kaari liikkern mukana on hänen tpimen kuva eli työ kuva tätä vai jumalan sanan julistusta levittävä henkilö

      Tästä pitäisi tulla erotus suoraan.
      Nim. Tiedän varmasti että luoja on olemadsa

      • Anonyymi

        Mitä sitä turhaan
        Kyllä.tämän kylän ,, väki on vöhissä ja ymmärtävät nuo lipsahtelut mitä joskus tulee.
        Ketää ei teilata tai syrjitä sen takia että kerran tai kaksi lausuu tai kirjoittaa vikaan muiden mielestä. Kivittåköön se joka itse ole mokamnut. Aika vähän taitaisi löytyä kivittäijiä.
        Sitä paitsi kaikki kivet viety Pajakkakoskeen ja loput viedään Niemisen koskiin melontareittien tielle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      86
      9180
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5809
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      146
      5163
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      36
      4087
    5. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      4053
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      57
      3434
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2821
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2801
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      43
      2780
    Aihe