Oma kirkkoni on luonnossa, joka on luonto ilman jostain kaukana tehdyistä kääröistä. Sitä meistä ei kukaan tiedä kuinka luonto on syntynyt.
Meillä on on uskomme ja kirkkomme, mutta me suomalaiset voimme pitää uskona ja kirkkona muitakin maailman viestejä.
Mistään välittämättä onnistumme olemaan kansakunta, joka "ruoskii" puheillaan kaikki muista poikkeavat, joihin mielestäni lukeutuu aina ne elämässä hyvää tekevät ihmiset.
Tekstiä löytyy ammateista, joihin itsellä ei ole tuntemusta tai kutsumusta. Milloin kyseessä on homoksi luultu ihminen, milloin sellaiseksi epäilty. Nyt ei ole siitä kyse, vaan ihmisestä, joka voi sanoa ajatuksensa julki. Olemme Suomessa, jossa saa turpaansa joskus, mutta olemme myös maassa jossa annetaan anteeksi enemmän kuin anekaupassa.
Jokaisella meistä on vapaus kertoa asioista. Ikävä kyllä, osa vapauksista tuomitaan uskonoppien mukaan.
Avatkaa omat päätä sitovat liinat ja menkää peilin eteen miettimään. Miettikää peilikuvaa, joka latoo tulemaan jotain käsittämätöntä.
Väärin sanottu kirkonmies on nykyään kirkkohenkilö
2
808
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä tämä moitteita antanut piispa miettii että kun muuan piispa käveli pride /homo kulkueen nokkamiehenä sateen kaari liikkern mukana on hänen tpimen kuva eli työ kuva tätä vai jumalan sanan julistusta levittävä henkilö
Tästä pitäisi tulla erotus suoraan.
Nim. Tiedän varmasti että luoja on olemadsa- Anonyymi
Mitä sitä turhaan
Kyllä.tämän kylän ,, väki on vöhissä ja ymmärtävät nuo lipsahtelut mitä joskus tulee.
Ketää ei teilata tai syrjitä sen takia että kerran tai kaksi lausuu tai kirjoittaa vikaan muiden mielestä. Kivittåköön se joka itse ole mokamnut. Aika vähän taitaisi löytyä kivittäijiä.
Sitä paitsi kaikki kivet viety Pajakkakoskeen ja loput viedään Niemisen koskiin melontareittien tielle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2453333Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3622975Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,181992Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.811854Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251502
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841413