Kaupungin omakotialueen reunassa on tiheä lehtimetsä kaistale, jossa erään koivun ympäristö oli kaivettu auki. Juurakon ympäristön mullat olivat metrien päässä puusta. Aukossa näkyi pörräävän ampiaisia.
Asun reilun 50 metrin päässä, ja pikkukoiraa ulkona käyttäessä iltahämärissä koira oli ihan vauhkona, oli saanut hajun jollaista ei kai ennen ollut kokenut.
Karhuun en usko sen liittyvän, näin lähellä etelä-suomalaista, tiheästi asuttua aluetta. Voisiko olla ehkä villisika, koska itä-raja on muutamien kymmenien km päässä. Mutta etsivätkö nekin mahdollisesti hunajaa.
Mikä eläin mahtaa olla kyseessä
7
467
Vastaukset
- Anonyymi
Mäyrä ollut asialla. Kaivaa ampiaisten maapesiä auki. Itse metsässä työtä tekevänä olen kiitollinen mäyrän kaivuutyölle sillä monta pistoa vähemmän, kun mäyrä kaivaa pesät esille.
- Anonyymi
Kiitoksia tiedosta. Eipä niitä mäyriä kaupungissa juuri näe, eikä niistä kai haittaa ole. Kettuja joskus tänne eksyy hiiriä, ja myyriä saalistamaan, kun niitä on ajoittain runsaasti.
Siileistä, ja leppäkertuista on tullut aika harvinaisia, mikä on sääli.- Anonyymi
Ampiaiset ovat luonnossa hyvin tärkeitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ampiaiset ovat luonnossa hyvin tärkeitä.
Jaa, mehiläiset vielä tärkeämpiä.
- Anonyymi
Tikka!
- Anonyymi
Olisikohan tuo ollu työtön sekatyömiesjätkä pistolapion kanssa ja joutessaan kaivanu.
- Anonyymi
Tikat kaivaa muurahaispesiinkin sellaisia syviä reikiä, aika pieniä läpimitaltaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454906Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622767Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391084Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711064Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1271016
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2141012Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72984- 137885
- 49884