Sain tänään puhelinsoiton Briteistä. Kyseinen henkilö kertoi soittavansa jostain firmasta, jonka nimestä en saanut selvää, mutta Microsoftinkin nimi siinä jotenkin mainittiin.
Soittaja sanoi, että he ovat tutkineet tietokoneeni ja löytäneet sieltä "upload" osastosta "heic" -tiedostoja. Nyt he haluaisivat auttaa poistamaan kyseiset kiusalliset tiedostot.
Sanoin, että Microsoft ei soita asiakkailleen ja en muutenkaan usko häneen, joten suljin puhelimen.
Menin katsomaan tietokoneeni "upload" tiedostoja ja siellä todella oli noin viisi kappaletta "heic" -tiedostoja. Nämä olivat tulleet Iphonesta lähetettyjen sähköpostien mukana. Niitä ei PC:ssä voi avata, joten olin tallentanut ne myöhempää tutkimista varten. Ne olivat harmittomia kuvia ystävistä.
Mitähän hakkeri olisi noista kuvista halunnut? Ja miten päässeet tiedostoihini?
Hakkeri soitti
10
1592
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä on "upload osasto" pc-tietokoneessa?
HEIC -tiedostot saa auki Windows 10:ssä olevalla Photolla (kai Valokuvat suomeksi), kunhan kysyttäessä lataa Microsoft Storesta automaattisesti tarjottavan Photon lisäosan.
- Anonyymi
heic tiedosto aukeaa windowsin photos (suomeksi ehkä valokuvat) sovelluksella.
Joskus muistaakseni windowsiin pystyi hyökkäämään valokuvatiedostolla.
Kuvan avaava ohjelma meni kuvasta "sekaisin" (ylivuoto?) ja sai admin oikeuden.
Jotain tuollaista, Joku muu huijaus nyt varmaan. - Anonyymi
Pyytävät asentamaan etähallintaohjelman ja sillä voi tehdä vaikka mitä.
Esim asentamaan haittaohjelman (esim vakoilu).
Kuvat voisivat olla vain tekosyynä, voisivat tehdä jotain näkyvääkin uskottavuuden saamiseksi :) - Anonyymi
"Sain tänään puhelinsoiton Briteistä."
Se on mahdotonta. Ei ole olemassa valtiota nimeltä Britit.- Anonyymi
Juuri tuo, huijaavat sijaintinsakin !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri tuo, huijaavat sijaintinsakin !
No, on kieroa porukkaa! Miten niiden kanssa oikein voi pärjätä?
- Anonyymi
Eikös hakkerointi ole rikos. Jos joku soittaa ja kertoo hakkeroineensa tietokonettasi, hän samalla ilmoittaa syyllistyneensä rikokseen, jonka nimi on tietomurto.
Tietomurrosta voi seurata sakkoa ta enintään kaksi vuotta vankeutta. Jos teko on törkeä, maksimirangaistus on kolme vuotta vankeutta.
Poliisin tehtävä on selvittää rikos. Jos hakkeri on todella soittanut, hänen puhelin numeronsa on tiedossa. Sehän jää omaan puhelimeesi. Siitä on hyvä aloittaa asian selvittely. - Anonyymi
Kannattaa ottaa kaikki tärkeät tiedostot talteen ja skannata kone vikasietotilassa käyttämällä Malwarebytes ohjelmaa.
Voi olla mahdollista, että huijari vain arvasi koneessasi olevan tälläisiä kuvia, mutta muussa tapauksessa koneeseesi on voitu asentaa vakoojaohjelma.
Kannattaa olla varovainen noiden puheluiden suhteen, se että joku huijari soittaa ja jokin tämän väitös koneelta löytyvien tiedostojen kohdalla pitää paikkansa on aina asia, josta pitäisi alkaa hälytyskellot soimaan päässä, sillä he ovat saaneet yhteystietosi jostain ja joko arvasivat oikein tai tiesivät, mitä koneelta löytyy ja mistä. - Anonyymi
Joo ei kannata vastata hijari tukipalveluiden viesteihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991528Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50816Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730