Hakkeri soitti

Anonyymi

Sain tänään puhelinsoiton Briteistä. Kyseinen henkilö kertoi soittavansa jostain firmasta, jonka nimestä en saanut selvää, mutta Microsoftinkin nimi siinä jotenkin mainittiin.

Soittaja sanoi, että he ovat tutkineet tietokoneeni ja löytäneet sieltä "upload" osastosta "heic" -tiedostoja. Nyt he haluaisivat auttaa poistamaan kyseiset kiusalliset tiedostot.

Sanoin, että Microsoft ei soita asiakkailleen ja en muutenkaan usko häneen, joten suljin puhelimen.

Menin katsomaan tietokoneeni "upload" tiedostoja ja siellä todella oli noin viisi kappaletta "heic" -tiedostoja. Nämä olivat tulleet Iphonesta lähetettyjen sähköpostien mukana. Niitä ei PC:ssä voi avata, joten olin tallentanut ne myöhempää tutkimista varten. Ne olivat harmittomia kuvia ystävistä.

Mitähän hakkeri olisi noista kuvista halunnut? Ja miten päässeet tiedostoihini?

10

1679

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on "upload osasto" pc-tietokoneessa?

    • HEIC -tiedostot saa auki Windows 10:ssä olevalla Photolla (kai Valokuvat suomeksi), kunhan kysyttäessä lataa Microsoft Storesta automaattisesti tarjottavan Photon lisäosan.

    • Anonyymi

      heic tiedosto aukeaa windowsin photos (suomeksi ehkä valokuvat) sovelluksella.

      Joskus muistaakseni windowsiin pystyi hyökkäämään valokuvatiedostolla.
      Kuvan avaava ohjelma meni kuvasta "sekaisin" (ylivuoto?) ja sai admin oikeuden.
      Jotain tuollaista, Joku muu huijaus nyt varmaan.

    • Anonyymi

      Pyytävät asentamaan etähallintaohjelman ja sillä voi tehdä vaikka mitä.
      Esim asentamaan haittaohjelman (esim vakoilu).

      Kuvat voisivat olla vain tekosyynä, voisivat tehdä jotain näkyvääkin uskottavuuden saamiseksi :)

    • Anonyymi

      "Sain tänään puhelinsoiton Briteistä."

      Se on mahdotonta. Ei ole olemassa valtiota nimeltä Britit.

      • Anonyymi

        Juuri tuo, huijaavat sijaintinsakin !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri tuo, huijaavat sijaintinsakin !

        No, on kieroa porukkaa! Miten niiden kanssa oikein voi pärjätä?


    • Anonyymi

      Eikös hakkerointi ole rikos. Jos joku soittaa ja kertoo hakkeroineensa tietokonettasi, hän samalla ilmoittaa syyllistyneensä rikokseen, jonka nimi on tietomurto.

      Tietomurrosta voi seurata sakkoa ta enintään kaksi vuotta vankeutta. Jos teko on törkeä, maksimirangaistus on kolme vuotta vankeutta.

      Poliisin tehtävä on selvittää rikos. Jos hakkeri on todella soittanut, hänen puhelin numeronsa on tiedossa. Sehän jää omaan puhelimeesi. Siitä on hyvä aloittaa asian selvittely.

    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa kaikki tärkeät tiedostot talteen ja skannata kone vikasietotilassa käyttämällä Malwarebytes ohjelmaa.

      Voi olla mahdollista, että huijari vain arvasi koneessasi olevan tälläisiä kuvia, mutta muussa tapauksessa koneeseesi on voitu asentaa vakoojaohjelma.

      Kannattaa olla varovainen noiden puheluiden suhteen, se että joku huijari soittaa ja jokin tämän väitös koneelta löytyvien tiedostojen kohdalla pitää paikkansa on aina asia, josta pitäisi alkaa hälytyskellot soimaan päässä, sillä he ovat saaneet yhteystietosi jostain ja joko arvasivat oikein tai tiesivät, mitä koneelta löytyy ja mistä.

    • Anonyymi

      Joo ei kannata vastata hijari tukipalveluiden viesteihin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe