Työpaikat opiskelijoille

Anonyymi

Oon siis 17v tyttö ja halusin sellasen osa-aikaisen työn opintojen ohella mut ku sellast työpaikkaa ei löydy. kaikki joko haluaa täysi-ikäisen, joku passin (anniskelu/hygienia) mukaan tai sit alan opiskelijaa. opiskelen kauneudenhoito alal enkä usko et sellasis olis hirveästi töitä tarjoolla niille joil ei o kokemusta paitsi jotain avustusta.

mua kiinnostaa siis ”kassa” työt esim kcittareis/lidlis, tarjoilija esim heses, joku lowkey työ puhelinkaupas mis oon vaa kassal vastaanottamas/luovuttamas puhelimia 🤷🏻‍♀️, kauneudenhoitolas tai kampaamos mis avustan tai/ja oon kassal, vähä vanhempien lastenhoito ilman kotitöitä jne.

pointtinä se, että haluan työn eikä perus työ sivustoilt löydy mitään. et jos voisitte laittaa johonkin työhakemukseen tai avointyöpaikkojen sivustojen linkkejä tähän olisi mukavaa :)

-bug

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hankala vinkata mitään, kun et kerro, mistä päin Suomea sen työpaikan pitäisi löytyä.

      Hygieniapassin suoritus ei oo vaikeeta.

      Duunitorin hakuun ainakin pitää laittaa suodattimia niinku osa-aikatyö ja alle 18-vuosias. Näillä löyty mm. lauantaitiskaaja Salossa

      • Anonyymi

        lmaoo unohdin. pyörin helsinki/vantaa/espoon välillä joten joku näistä käy. mut duunitorilta ei löytynyt tollasia.

        viimeksi kun tarkistin hygieniapassit ovat maksullisia. en usko et vanhemmat antaisivat rahaa siihen.

        kiitos vinkeistä.

        -bug


    • Anonyymi

      Helpoimman sisäsiistin duunin voisit saada vaikka teollisuuslaitoksesta jossa erilaisia töitä työpisteineen.
      Yleensä vaaditaan jokin varmiespalvelun kautta tehty sopimus.

    • Anonyymi

      Tämä toimii aivan 100% varmasti:

      Kävele, polkupyöräile, käytä yleisiä liikenneneuvoja alueilla joissa haluasit työskennellä. Etsi toimistot, yhtiöt, bisnekset ( ruokapaikat, kampaamot, letien jakelupisteet jne jne). Kirjoita huolellisesti niiden nimet ja osoitteet muistiin. Kotiin päästyäsi googeloi niiden puhelinnumerot ja jos on, johtavan henkilön nimi, kopioi sekin.
      Nyt sinulla on pakat joihin hakea töihin.

      Kirjoita CV. si. Näytä siinä aiemmat tyopaikkasi,( oli se sitten naapurin mummon avustamista, lastenhoitoa tjms.) koulutuksesi ja että olet halukas toimimaan juuri kyseisessä xxxxx liikeyrityksessä tehden ja auttaen ...(bisneksestä johtuen) x -x aikoina, esimerkiksi viikonloppuisin.

      Räätälöi tuo CV kullekin yhtiölle omakohtaiseksi. n ( Alkuun yhtiön nimi, osoite ja puhelin numero ) ja viestin loppuun omat yhteystietosi. Googeloi malli CV.itä.
      Tarkista ettei siinä ole kielioppivirheitä ja että se kirjoitettu kirjakielellä.

      Tulosta jokaiselle bisnekselle oma kopio. Nyt on suurin osa työstä tehty.

      Lopuksi vain menet noihin bisneksiin, pyydät tavata henkilön joka on vastuussa henkilökunnan palkkaamisesta, ellei paikalla, kysyt milloin tulee.
      Henkilökunnan palkkaajalle esittelet itsesi, kerrot olevasi halukas osallistumaan ja auttamaan. Ojennat CV.si ja kiität tapaamisesta ja että jäät sitten odottamaan yhteydenoottoa.

      On todennaköistä että joihinkin vierailemistasi 30- 40 bisneksestä sinut palkataan heti!
      Nyt heillä kaikilla on yhteystietosi, he voivat kutsua sinut haastatteluun nyöhemmin!

      Tuossa sinä annat kuvan oma-aloitteisuudestasi, ahkeruudestasi ja pelkäämättömyydestäsi ottaa haasteita vastaan
      Se on mitä kaikki työanajat kunnioittavat ja haluavat bisneksissään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      147
      3674
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      95
      3594
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3143
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2490
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2152
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      25
      1367
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      95
      1201
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1051
    9. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      988
    10. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      967
    Aihe