Antibioottiresistenssi tulee olemaan vielä tappavampi kuin Covid-pandemia

Anonyymi

Tuttu lintubongari-lääkäri sanoi samaa, että on todella huolissaan antibioottiresistenssistä.
Jätevesien puhdistus onkin äärimmäisen tärkeää.
Toiveita kuitenkin herättää lääkityksen osalta esim. jo 20-luvulta tunnettu bakteriofagi-hoito, jota tutkitaan mm. Jyväskylän yliopistossa.

Bakteriofagi-hoidoilla on mielenkiintoinen historia. Georgiassa niitä on käytetty sadan vuoden ajan hyvällä menestyksellä. Siellä on nykyisin mm. PhageBioDerm laastareita, joilla voidaan käsitellä hyvinkin vaikeita ihotulehduksia, kuten radioaktiivisten aineiden polttamaa ihoa. Poliittiset tekijät ovat vaikuttaneet tämänkin hoitomuodon hitaaseen käyttöönottoon länsimaissa.
https://www.science.org/doi/abs/10.1126/science.298.5594.72

1

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedossa oleva asia. Ei ole enää kuin yksi toimiva antibiootti. Lähes kaikille muille löytyy jo resistenttejä bakteereja.

      Syyn on antibioottien turha ja liiallinen käyttö. Monessa valtiossa määrätään antibiootteja sellaisiin tauteihin, joihin ne eivät edes auta. Jossain luki joskus, että Jenkeissä lääkärit eivät halua haastetta oikeuteen ja tästä syystä kirjoittavat antibiootteja jopa tavalliseen flunssaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2628
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1347
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      337
      1048
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      952
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      894
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      859
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      774
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      746
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      676
    Aihe