Omat ulosotto tiedot

Anonyymi

Kävin katsomassa omia ulosotto tietoja ja minulla näkyy siellä kaksi velkaa, jotka on palautettu takaisin velkojalle. Toisessa on merkintä "suppean ulosoton este" ja toisessa "varattomuuseste". Kysymys kuuluukin, että mitä eroa näillä merkinnöillä on, kun lopputulos on kuitenkin sama. Kummankin velan kohdalla tilanteeni on ollut täysin sama, mutta erilainen merkintä laitettu.

1

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama homma. Se on vaan ulosottomiehen mielivaltaista vittuilua. Mulla laitettu UMS ja UMV viiden päivän erotuksella kun tilanne ollut ihan sama. UMS lähtee velan maksettua mutta varalta laitetaan varattomuus merkintä perään että kärsimys jatkuu toisen luokan kansalaisena vielä sen jälkeen kun kaikki maksettu. Näitä molempia tietysti jatketaan vielä sinne neljään vuoteen UMP:llä kärsimyksen maksimoimiseksi. Kuka tuonkin UMP:n on edes keksinyt? Rangaistaan siitä että maksat 3 vuodessa 30 tuhatta velkaas pois jotta sais elämän takasin raiteilleen. Ja ei nuokaan toimet ole vielä tarpeeksi noille mulkuille. Poistetaan taulukkomaksusta vapautuminen 2v maksamisen jälkeen jonkun saatanan talon sisäisen "ohjeen" mukaan. Finlexistä ei noita ohjeita tietysti voi lukea koska niitä ei ole olemassa. Ulosoton taulukkomaksutkin laskee kuulemma tietokone automaattisesti veloille jolloin esimerkiksi yksi velka saatetaan maksetaan kokonaan pois mutta kahdessa erässä samalla kuitilla jotta saadaan isompi taulukkomaksun osuus kyseiselle velalle. Kirjan vois pian kirjoittaa tuosta laitoksesta ja niitten toimista. Kyllä Karpolle ois asiaa 2021 myös.

      Olkaa ihmiset tarkkana jotka vielä ulosotossa olette. Käykää siellä UO sivulla ja tarkastakaa ainakin noita taulukkomaksuja että mitä ja miten perivät. Minä jään odottelemaan HE 109 edistymistä mutta taitaa sekin venyä taas kun on kaiken maailman jätelait ja agenda30 tärkeempiä käsitellä valiokunnissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe