Tiililaatta

tiili vs rappaus

Olen harkitsemassa harkkotalon rakentamista, mutta rappauksen hinta hirvittää!
Joku väitti että tiilestä muuratenkin tulee halvempaa pintaa kun rapilla?

Sitten sattui silmään Tiilerin sivuilta nuo tiililaatat. Eli löytyykö tietoa pystyykö noilla MTL85 285x85x22 laatoilla tekemään julkisivu "muurauksen" ns. laatoittamalla?
Siis ettei joku näsäviisas pääsisi iskemään, niin varmasti pystyy, mutta onko ns säänkestävä ja pysyykö seinässä?
Nimittäin tollasen laatan liimailu seinään onnistuu vähän kädettömämmältäkin eikä tarvitse maksaa maltaita muurarille tai rapparille.

7

1702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Tiililatta on hyvä vaihtoehto,mutta taitaa jäädä sulta kaupan hyllylle,eivät taida huolia maltaita maksuksi.

      • nyt vasta

        eri huuliveikko olet....
        Veikaten AO pienempi kuin kengännumero :-)


    • no.

      en menis sanoo, että on helpompi jne.. nekin pitää saada kohtuullisen suoraan.
      Tiililattaa on käytetty esim. kerrostalojen sandwich-elementeissä jossa ne valetaan tehtaalla ulompaan betonikerrokseen kiinni. Niiden ongelmana kai on lähinnä se, että taloissa ei ole räystäitä ja laatat joutuu koville säiden armoilla.
      Ehkä "parempi vaihtoehto" sulle on se (ruotsalainen) systeemi, jossa tiililatat ladotaan teräsruoteisiin kiinnityskoukuilla.

      • Näin on

        Käykääs katsomassa www.linkkitori.net, niin löytyy turkittua asiaa tiilaattaelementistä ja ainakin 12 vuoden kokemus.


      • Innostuin aiheesta
        Näin on kirjoitti:

        Käykääs katsomassa www.linkkitori.net, niin löytyy turkittua asiaa tiilaattaelementistä ja ainakin 12 vuoden kokemus.

        Kävin tuolla www.linkkitori.net sivuilla ja kuvien perusteella jälki on mahtavaa ja elementit isokokoisia, joten yhtenäistä valmista pintaa syntyy varmasti nopeaan tahtiin vähän taitamattomaltakin.


    • jhrtyuibvc

      Jos haluat erityisen hienon ja arvokkaan näköisen kivitalon, niin harkitse luonnon liuskekivilaattoja, niitäkin on verkkoon sidottuna mattona, eri sävyinä, eikä hinnat ole välttämättä kalliita, virolainen porukka vaan läiskimään kiinni, ensin työnäyte talon takaseinään.

    • gjlk890

      Olet tekemässä tyypillistä amatööri virhettä hintavertailussa.
      Hintavertailu pitää tehdä valmiiden rakenteiden välillä. Ja kustannusarvion voit teettää vasta kun sinulla on piirustukset ja valitettavasti todellisen kustannusarvion osaa tehdä vain ammattilainen, jolloin sen tarkkuus on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe