Olen harkitsemassa harkkotalon rakentamista, mutta rappauksen hinta hirvittää!
Joku väitti että tiilestä muuratenkin tulee halvempaa pintaa kun rapilla?
Sitten sattui silmään Tiilerin sivuilta nuo tiililaatat. Eli löytyykö tietoa pystyykö noilla MTL85 285x85x22 laatoilla tekemään julkisivu "muurauksen" ns. laatoittamalla?
Siis ettei joku näsäviisas pääsisi iskemään, niin varmasti pystyy, mutta onko ns säänkestävä ja pysyykö seinässä?
Nimittäin tollasen laatan liimailu seinään onnistuu vähän kädettömämmältäkin eikä tarvitse maksaa maltaita muurarille tai rapparille.
Tiililaatta
7
1754
Vastaukset
- Nimetön
Tiililatta on hyvä vaihtoehto,mutta taitaa jäädä sulta kaupan hyllylle,eivät taida huolia maltaita maksuksi.
- nyt vasta
eri huuliveikko olet....
Veikaten AO pienempi kuin kengännumero :-)
- no.
en menis sanoo, että on helpompi jne.. nekin pitää saada kohtuullisen suoraan.
Tiililattaa on käytetty esim. kerrostalojen sandwich-elementeissä jossa ne valetaan tehtaalla ulompaan betonikerrokseen kiinni. Niiden ongelmana kai on lähinnä se, että taloissa ei ole räystäitä ja laatat joutuu koville säiden armoilla.
Ehkä "parempi vaihtoehto" sulle on se (ruotsalainen) systeemi, jossa tiililatat ladotaan teräsruoteisiin kiinnityskoukuilla.- Näin on
Käykääs katsomassa www.linkkitori.net, niin löytyy turkittua asiaa tiilaattaelementistä ja ainakin 12 vuoden kokemus.
- Innostuin aiheesta
Näin on kirjoitti:
Käykääs katsomassa www.linkkitori.net, niin löytyy turkittua asiaa tiilaattaelementistä ja ainakin 12 vuoden kokemus.
Kävin tuolla www.linkkitori.net sivuilla ja kuvien perusteella jälki on mahtavaa ja elementit isokokoisia, joten yhtenäistä valmista pintaa syntyy varmasti nopeaan tahtiin vähän taitamattomaltakin.
- jhrtyuibvc
Jos haluat erityisen hienon ja arvokkaan näköisen kivitalon, niin harkitse luonnon liuskekivilaattoja, niitäkin on verkkoon sidottuna mattona, eri sävyinä, eikä hinnat ole välttämättä kalliita, virolainen porukka vaan läiskimään kiinni, ensin työnäyte talon takaseinään.
- gjlk890
Olet tekemässä tyypillistä amatööri virhettä hintavertailussa.
Hintavertailu pitää tehdä valmiiden rakenteiden välillä. Ja kustannusarvion voit teettää vasta kun sinulla on piirustukset ja valitettavasti todellisen kustannusarvion osaa tehdä vain ammattilainen, jolloin sen tarkkuus on
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907