makrojen rajoitettu toiminta

Anonyymi

Ei taida olla mahdollista rajoittaa makroja toimimaan vain ko. tiedoston sisäiseksi.
Mielestäni tuo olidi hyödyllinen toiminya, koska tälläisten makrojen toimintaa ei tarvisisi hyväksyä ja antaa vielä samalla käyttäjän oikeuksia tietokoneeseen.
Vai miten asia on?

6

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Makrot on asiakirja kohtaisia, joko niitä on asiakirjaan sisällytetty tai sitten ei.

    • Anonyymi

      Mielestäni saisi olla asiakirjakohtaisia makroja. Miksi pitää olla joko ei makroja ollenkaan tai sitten makroja, joilla voi muokata tietokonetta.

      Jos oli olemassa makroja jotka voivat käsitellä vain asiakirjaa, ei tarvitsisi olla valintaa annetaanko asiakirjan makroille oikeuksia, vaan en voisi olla aina päällä.
      (makroilla rajoitetut oikeudet, rajoitettu käskykänta tjsp)

      Huonoa suunnittelua.

    • Anonyymi

      Mikä tässä mahtoi olla se todellinen ongelma?

      Makroja sisältäviä "luotettavia" työkirjoja voi tallentaa

      ( Tiedosto / Asetukset / Luottamuskeskus )

      sellaiseen kansioon mistä niiden avaaminen jatkossa onnistuu ilman että makroja tarvitsee erikseen joka kerta hyväksyä.

      • Anonyymi

        thanks!
        ok tuollainen on tullutkin jo office 2007 versioon. 2003 versiossa taisi kiristyä turvatoimet aikoinaan "turhautumispisteeseen"

        Tuo on sinänsä yksi ratkaisu. Mutta voisi olla toisenlainenkin, mutta ei sellaista tule kun kerran näyttää olevan näin päätetty :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        thanks!
        ok tuollainen on tullutkin jo office 2007 versioon. 2003 versiossa taisi kiristyä turvatoimet aikoinaan "turhautumispisteeseen"

        Tuo on sinänsä yksi ratkaisu. Mutta voisi olla toisenlainenkin, mutta ei sellaista tule kun kerran näyttää olevan näin päätetty :)

        Mielestäni tuo on tarpeeksi selkeä noin. Oletuksena vaikkapa netistä ladatut työkirjat ohjautuu aluksi ei luottavien kansioon ja niiden käyttöönotossa käyttäjän on otettava itse tietoinen riski. Luottaako vai eikö luottaa, kas siinä pulma. Systeemi muistuttaa aina ekalla avauskerralla riskeistä.

        Itselle tärkeät ja luotettavaksi havaitut työkirjat kun tallentaa käyttäjän itsensä turvalliseksi tietämään kohteeseen, niin systeemikään ei enää asiasta jankuta, vaan tietää että homma on käyttäjällä hanskassa ja hanskatkin tukevasti omissa käsissä.


    • Anonyymi

      VisualBASIC:lla on helppoa tehdä Exceliin ja muihinkin Office-ohjelmiin ohjelmia jotka tekevät itse kaikenlaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      5948
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      60
      3565
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      186
      2769
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      15
      2725
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2319
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      32
      2265
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      18
      2067
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      18
      1915
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      148
      1409
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      282
      1344
    Aihe