Avaruusajan Winsdos (miten se nyt kirjoitetaankaan),on kuin katuhoro:
Se tyrkyttää itseään joka (tietokone)kaupassa
Siihen penetroidutaan joka aukosta,
siinä on kaikki veneeriset pöpöt,
Se ryöstää kaikki rahasi.
Päivitysvälin päästä se tekee kaiken tämän uudelleen.
Niimpä minä vanhoillinen paavi BenedictusXVI määrään synninpesät poistettavaksi jokaisen katolisen käyttamästä koneesta. Vastustan kondomeja ja muuta virustorjuntaa ja jos haluaa välttyä aktin mukana seuraavilta sairauksilta, kannattaa sekstailla vain puhtaiden Linux-järjestelmien kanssa.
Linux pelastaa maailman köyhyydeltä ja AIDSilta.
IN NOMINE PATRIS ET FILII ET SPIRITUS SANCTI!
Se tyrkyttää itseään joka (tietokone)kaupassa
Siihen penetroidutaan joka aukosta,
siinä on kaikki veneeriset pöpöt,
Se ryöstää kaikki rahasi.
Päivitysvälin päästä se tekee kaiken tämän uudelleen.
Niimpä minä vanhoillinen paavi BenedictusXVI määrään synninpesät poistettavaksi jokaisen katolisen käyttamästä koneesta. Vastustan kondomeja ja muuta virustorjuntaa ja jos haluaa välttyä aktin mukana seuraavilta sairauksilta, kannattaa sekstailla vain puhtaiden Linux-järjestelmien kanssa.
Linux pelastaa maailman köyhyydeltä ja AIDSilta.
IN NOMINE PATRIS ET FILII ET SPIRITUS SANCTI!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eikös nykyaikana pitäs säästää energiaa eikä tehdä laitoksia jotka syö sitä enemmän kuin tienaa, Linux ja Windows on samoilla teillä energian kulutuksen suhteen, aina vaan rajumpia mopoja tarvitaan vaikka käyttöjärjestelmät ei kummene ohjelmallisesti samaan tahtiin.
”Mitä usiampi kokki (linuxissa kokit ja Windowsissa rahankerääjät) sen sakiampi soppa pitää tässäkin paikkansa näköjään”
Tietotekniikkaa kehitellään idioottien penskojen vaatimuksista että paremmat peli pelais ja saadaan imeskellä elokuvia netistä, sekö on tietokoneen alkuperäinen tarkoitus? Minun käsittääkseni tietokone on keskitty alun perin helpottamaan ihmisen työtä ei leikkimistä
"Minun käsittääkseni tietokone on keskitty alun perin helpottamaan ihmisen työtä ei leikkimistä"
Ai helpottamaan? Vaikea uskoa, kun tuntuu lähinnä vaikeuttavan kaikkea mahdollista.
Näin on niin kauan kuin niitä käyttää sellaiset joille sen käyttö ei mene jakeluun ja sellaiset joille se on leikkikalu
Linuxillekin kehitetään näitä hyötyominaisuuksia ihan riittävästi..
http://www.gnome.org/~seth/blog/xshots
Microsoftin Avalonin/WinFX:n ja Applen Core Imagen kopiointia ei hyvällä tahdollakaan voi kutsua kehitykseksi. Plagiointia se on eikä mitään muuta. Muiden tekemien ratkaisujen häikäilemätön kloonaaminen näyttäisikin olevan ainoa mihin Linux/Open Source -vouhkaajat kykenevät.
"Ai helpottamaan? Vaikea uskoa, kun tuntuu lähinnä vaikeuttavan kaikkea mahdollista."
Eikö sinun muka ollut helpompi täyttää lomake ja painaa "lähetä viesti" -nappulaa sen sijaan että olisit kirjoittanut räpellyksesi paperille ja lähettänyt sen kirjeenä?
Eli taas tuli näytille yksi linkun vajavaisuuksista. "kehitetään". voi perkkale millon se on valmis meinaan yksikään teidän "tistroista"
>...millon se on valmis meinaan yksikään teidän "tistroista"
Ei näissä hommissa tule koskaan olemaan mitään "valmista" jakelua koska silloin kehitys olisi pysähtynyt. XPee on tästä varoittava esimerkki.
Linux on valmis vasta sitten kun kaupallisista käyttöjärjestelmistä ja ohjelmista on kloonattu kaikki vähääkään käyttökelpoinen, mikä kehityksen nykyvauhdilla ei ole edes mahdollista.
Sellaista se on kun käyttöjärjestelmän kantava filosofia on hiihdellä hissukseen muiden perässä valmista latua pitkin sen sijaan että toimisi itse ladunavaajana. Linux on ja tulee aina olemaankin vain kaupallisten käyttöjärjestelmien juosten kustu ja aina alpha-kehitysasteella oleva keskeneräinen kopio.
...mies joka päivitti juuri 5kpl virusohjelmia, että pääsi tänne trollaamaan. Älä pelkää, kukaan ei kopioi wintoosan viruksia ja spywarehja koskaan linuxille, voitte pitää ne vielä Long Hornyssakin ihan yksinoikeudella.
...windowssin tiedostoselain generoimaan kuvakansion kuvista webbisivun pienennetyin kuvin, joita klikkaamalla saadaan avattua kuva alkuperäiseen kokoonsa?
Jos saadaan, niin voisitko kertoa miten?
Entä, voiko windowssin tiedostoselaimeen avata kaksi tai useampia kansioita yhtäaikaisesti auki, samaan näkymään?
Tarkennan vielä: Eli avaat vaikka yhden kansion selaimeen, otat jostain valikosta valinnan, joka esim.
kahdentaa näkymän. Nyt pitäisi molemmissa kehyksissä näkyä vaikkapa saman kansion sisältö.
Nyt voidaan selailla toisella kehysnäkymällä vaikkapa hakemistoon X, josta käyttäjän on helppo raahata tarvitsema tiedosto kehyksestä toiseen, vaikkapa kotihakemistoon.
Ylläkuvattu toiminne löytyy KDE:stä.
Mikäli nämä molemmat ominaisuudet löytyvät winkusta, niin silloinhan sekin on kehittynyt, eikö vain.
Mikäli eivät löydy, niin silloin windowssin kehitys on taantunut ja käyttäjät ovat hyvin tyytyväisiä muuttumattomaan sovellukseen. Eli kirjoituksestasi saa sen kuvan, että kun tuote on valmis, niin sen ei saa enään kehittyä siitä vanhasta tutusta ja turvallisesta?
On eräs mäsän, ehkä ainoa, "innovaatio" mitä muut eivät koskaan "onnistu" kopioimaan ja se on ActiveX.
Ei nouse sellaisen päivän aurinko että jossain oikeassa käyttiksessä olisi vastaa "ominaisuus".
>...käyttöjärjestelmän kantava filosofia on hiihdellä hissukseen muiden perässä valmista latua pitkin..
Älä paremmin viserrä! :)
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=23701&tyyppi=1
Siellä sitä mennään "umpihankea" vai ?
Oikeen julkaisu. Ettei vaan joku olis saanut vihiä jostakin ja tehnyt jo vuosia sitten.
On totta totisesti valmis. Silloin sen ei tarvitse enään kehittyä vastaamaan käyttäjäkunnan tarpeita. Kun se on todellakin valmis, ei siihen silloin tarvitse tehdä korjauksia joka kuukausi ja silloin se on niin täydellinen, ettei siinä tarvita edes käyttää virusten torjunta ohjelmistoja, puhumattakaan palomuurista.
Saman valmistajan activeX on niin tehokas, ettei laatikkoon tipahtavan postin asiakasohjelman esikatseluruudussakaan pääse aktioitumaan mitään tai mikään liitetiedosto. Joka pahimmillaan ei tekisikään mitään, kun käyttöliittymä estäisi sen pahat aikeet jo etukäteen.
Samalla voidaan ihmetellä kuinka _käyttöjärjestelmät_ laskevat klusteroituna vaikkapa jonkin testaustapahtuman tuloksia, analysoivat tapausta ja generoivat siitä raportin, ilman että niitä tarvitsee kerran päivässä tai kuukaudessa ajaa alas ja käyttää kalliita hetkiä koko klusterijärjestelmän ylösajoon.
vain vesitetty jäljitelmä OpenDocista, jota Taligent, IBM ja Apple kehittelivät n 10 vuotta stten, mutta luopuivat kun MS onnistui taas sumuttamaan "asiantuntijat", vaikka tosi asiantuntijat arvioivat OpenDocin paremmaksi.