Englannin yo kuuntelu

Anonyymi

Hei, mietin tässä tulevia kirjoituksia. Saako noita kuuntelun ääninauhoja jotka voi kuunnella kaksi kertaa, laittaa pauselle kesken nauhan kuuntelun, esimerkiksi tehdäkseen muistiinpanoja?

5

673

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oppilaalla ei ole mitään mahdollisuutta vaikuttaa kuuntelukokeen taukoihin. Yo-lautakunta on tauottanut kuuntelukokeen sopivaksi katsomallaan tavalla, ja kaikki kokelaat kuuntelevat kokeen samaan aikaan samalla tavalla. Koetta valvova opettaja hoitaa nauhan käynnistämisen, mutta hänkään ei normaalisti vaikuta taukojen pituuteen mitenkään.

      • Anonyymi

        Tuo taitaa olla jo historiaa. Nykyään kokelas käynnistää itse kuuntelun haluamanaan aikana. Mutta kuuntelun etenemiseen ei voi vaikuttaa, kun sen on aloittanut. Koko koe, siis sekä kirjallinen osa että kuuntelu, tehdään samana päivänä.


    • Anonyymi

      toivottavasti kuulosi on hyvä. Mitä parempi sitä parempi. Siitä se lähtee kuuntelujuttujen bonjaaminen. Puolikuuro ei tulosta tee kuuntelussa.

    • Anonyymi

      Nauhoja? ??

    • Anonyymi

      Harjoittele englannin kuuntelemista jo hyvissä ajoin ennen kokeita. Jo lukion alusta asti.
      Valitse joku nauha, (tai pyydä opettajaa valitsemaan) kirjoittettuna vaikka 1- 2 sivua pitkä pätkä, ja kuuntele se, siis SAMA nauha monta kertaa läpi. Monella tarkoitan, 200 tai 500 kertaa. Aina vain uudestaan ja uudestaan. Again and again.

      Sitten kun olet aikasi kuunnellut nauhaa niin alat matkimaan sitä parhaan kykysi mukaan. Alussa ehkä vaikka liioitellustikin. Tiedäthän miltä kuulostaa kun esim britit määkivät sitä englantiaan. Matki siis heitä niin hyvin kuin osaat.

      Tällaisesta harjoittelusta on nimittäin sellainen hyöty että saat päähäsi PINTTYMÄÄN vakaan käsityksen kielen rytmistä ja melodiasta, saat aivoihisi tavallaan sellaisen pohjaruudukon jolle sitten kaikki uudet myöhemmin oppimasi sanat ja lauseet istahtavat luonnollisesti paikoilleen.

      Nauhaa voit kuunnella toisinaan aktiivisesti ja tarkkaavaisesti, toisinaan taas samalla kun teet joitain aivan muuta, vaikka tiskaat.

      Vähitellen englannin kielen kuuntelu tuntuu yhtä luonnolliselta kuin suomenkin.
      Tietysti sinun täytyy muutenkin se englannin kieli opetella mutta

      tällainen saman toistaminen tekee ihmeitä oppimisen kannalta! Mainosmiehet ovat ymmärtäneet tämän tehon ja siksi toistavat samoja ärsyttäviäkin fraasejaan.

      Ja onhan jo kauan tiedetty että

      KERTAUS ON OPINTOJEN ÄITI!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe