Avointen työpaikkojen suuri määrä kertoo siitä, että pienellä palkalla ei kannata lähteä töihin.
Pienellä palkalla ei kannata mennä töihin
10
1236
Vastaukset
- Anonyymi
Eikös se palkka ole se syy miksi työtä tehdään?
Jos palkka on surkea niin ei kukaan sellaista työtä tee ja sellainen työpaikka voidaan poistaa kokonaan hausta.
Siirtäkää sellaiset kitinä hommat mistä ei kuulemma voi maksaa normaalia palkkaa vaikka Kiinaan ja viekää nu kitisijä firmanne mukana sinne ihanne maahanne.- Anonyymi
Kyllä palkallakin on väliä, mutta se että pitää siitä työstä mitä tekee on oikeasti merkittävämpi asia.
Menetkö mielelläsi paskakuskiksi imemään talouksien paskakaivoja imuriautolla aamusta iltaan joka päivä kun saat siitä pari kolikkoa enemmän tunnilta kun viihtyisämmästä siististä duunista?
Kaikki työ on tehtävä, se on yhteiskunnan toiminnan perusta, myös ne paska duunit...
- Anonyymi
Ikärasismi elää myös hyvin työnhaussa, sillä jos n. 50-60, monesti ei saa edes minkäänlaista vastausta hakemuksiinsa.
- Anonyymi
"Pienipalkka" on suhteellista .
Kun työ on erittäin kiinnostava antaa tekijälle onnistumisen tunteita on se merkittävä etu kun kokopäivän työssä vs. jatkuvasti hankalaa ja mikään ei kunnolla toimi ja muutenkin tympii jne.
Näissä esimerkeissä sama palkka tuntuu erilaiselta!
Mitä "pieneen" palkkaan tulee niin kyllä se 10€/t on useimmiten varsin hyvää palkkaa, 1720€/kk jos sitä on tehtävissä 40t/vk.
Joissain tuotantolaitoksissa (tehtaissa) palkan lisiä on esim. tuotantolisät, vuorotyölisät jotka voi nostaa tuntipalkkaa 1,5-3€/t.
Palkan lisiä on myös työpaikan monipuolinen terveydenhuolto, työvaatteet ja jalkineet. Lääkäriin siis pääse ilman lisämaksuja, samoin erinäisiin tutkimuksiin/hoitoihin kun työterveys tekee lähetteen sairaalalle/asiantuntijalle.
Yleensä työnteko kannattaa jo ihan oman itsenäisyydenkin syystä eikä ole toisten armoilla ja jopa määrättävissä. itse ansaitulla rahalla teke itselleen omaa suuntaa, almuilla ei koskaan.- Anonyymi
10e/tunti hyvä palkka? Haistappa mitä puhut, silkkaa paskaa. Tuosta verot tellit ja lellit pois, vuokrat 8-900e/asumiskulut, auton/matkakulut, elämiseen jää 2-300e/kk. Tuolla ei osteta itelleen mitään muuta kun punalaputettuja alepasta saatika säästetä mihinkään.
- Anonyymi
Olet oikeassa. TYömotivaatio hukassa pian pian aloituksen jälkeen. Vielä kun esimies ilmoittaa että tänään pitäisi saada enemmän aikaan.
- Anonyymi
Kannattaa mennä eihän se sinun asia ole, jos yhteiskunta ei kestä alle 3000 tonnin työllisiä
- Anonyymi
Ehkäpä se avointen työpaikkojen suuri määrä kertoo siitä ettei kansa hae töihin joista ei kerrota paljonko töistä maksetaan palkkaa. Kuka nyt sian säkissä ostaisi?
- Anonyymi
Tai jos avoimet paikat on suurinosa jotain puhelinmyynti/ muu myynti provikkapaskaa. Yksi turvalaitteita myyvä firma etsii puhelinmyyjiä, peruspalkka 500e/kk. Siihen provikat, vaihtuvuus firmassa täytyy olla suurta,kun paikkoja aina auki. Motivoi hirveästi hakemaan.
- Anonyymi
Silloin pitää mennä semmosiin hommiin jossa saa pätäkkää. Jos siis raha on se mikä itseä kiinnostaa. On aivan turha kuvitellakaan ja vaatia että perusduunarihommissa saisi pätäkkää paljon. Toki urakkamiehenä ja alan guruna tienaa paremmin kuin perustason duunari. Urakkahommaakaan ei jaksa painaa kuin nuorena ukkona, Harva pystyy. Kun vuosikausia runttaa urakkahommaa niin rikkihän siinä menee kroppa ja järki.
Sillehän ei titenkään mitään voi jos on saanut ja perinyt huonon päänupin tai fysiikan eikä koulussa menesty vaikka panostaa kaikkensa. Ja sitten laiskat vetelykset. Sitäkin porukkaa on riittämiin. Jos on laiska koulussa niin silloin ainakin saa syyttää itseänsä velttoilusta, Sen katsos löytää hyvin usein edestänsä minkä taaksensa jättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074897Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744251546- 1911128
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101108Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk161026Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826