Kertokaapa millaisia taukopaikka ratkaisuja teillä on. Kerrostalo siivous. Kävellen liikkuminen. Siivous komerot ym on hirveitä paikkoja vanhat kerrostalot. Homeisia asbestia ym....ei ilmanvaihtoa. Kiukku kasvaa kun en tiiä missä söisi eväitään. Kävellä saa muutenkin. Toimisto on virkailijat missä on sanottu näytetty taukopaikka. Saa käydä. Mutta...toteutus.... Eihän siinä ole järkeä. Parin kilometrinkin päästä kävelet ees taas sinne ja työkohteeseen.
Tai lyhyempikin matka. Ei sitä kukaan jaksa. Voi laskee mitä menis jo taukojen kävelyyn aikaa. Tätä pitäis tehdä 3 kertaa päivässä. 2 kahvitaukoa ja puolen tunnin ruokkis. Hyvä se on sanoa mutta...käytäntö. Esimies vois mennä itse kokeilemaan. Työtä on tehty 35 v. Kerrostaloja lomituksien aikana vuosia , 3 tai 4 viikkoa, silloin sitä vaan tehnyt ja syöminen ollu esim banaani. mutta nyt on siirretty vakituiseen kerrostalo siivoukseen eikä se siitä muutu. Mitä vois tehdä.
Siivoustyö taukotilat
14
658
Vastaukset
- Anonyymi
Tauko? Mikä se on?
Omaa aikaa minulla. Ei siinä kuitenkaan kunnolla ehtisi lepuuttaa, ellei vedä kinttuja jollekin penkille ns naisten pikkupukkarissa, ja tuijota tylsänä peltikaappia.
Siitä kun nousee niin taas jaksaa.
Syömällä kesken päivän homma ei toimi.
Tulee huono olo aina syönnin jälkeen.
Siispä syön vasta vuoron jälkeen johonkin aikaan. - Anonyymi
Siivojan työ on arvokasta kerrostaloissakin.hukutaisin paskaan rappukäytävät ja muut yleiset tilat,sauna tilat mukaan lukien.Siivojilla ja pussikuskeilla Helsinki alueet aina vantaa espoo.Ammatia ei arvosteta ja syö työsi äärellä.Miesten mennä helppo pusikoon pissaa päätepysäkillä,entä naiskuljetajat? siivojat pääsee sentään sauna tilojen Wc.Liitykää ammatiliitoihin ,jo alkaa asianmukaiset taukotilat tulee siivojille kuin pussi kuskeille.
- Anonyymi
Eipä ole muuta tilaa kuin wc missä istua, ja taukotila jos löytyy, niin siellä ei saisi kerralla liikaa porukkaa olla, eli mieluummin pidän seisontatauon. Selkä parka on kipeä koko viikon wct koittanut saada paremmin siivottua, putket ym. Pyyhkiä. Rappukäytävä olisi hyvä, mutta eipä sellaista löydy.
- Anonyymi
Olen koulusiivooja ja ihan samaa taukotilaa käytän kuin opettajat.
- Anonyymi
Jos ois vanhoja kunnon luottamusmiehiä työsuojeluvaltuutettuja. Pitäisivät kyllä huolen oikeaoppista taukotiloista. Niistä kun pitäis löytyä saniteettitilat suihkulla. Mikä ihmeen ammattiryhmä siivojat on ettei saa vaatia oikeita tiloja. Ruokatauon nekin tarvii ja diabeetikon on syötävä tasaisesti. Kyllä toimisto henkilöillä löytyy. Siivooja hikoilee vähän erilailla. Töiden päätteeksi ois kiva käydä suihkussa. Ihan samanlailla siihen on oikeus siivoojallakin.
- Anonyymi
Minkä pituiset ruoka tauot teillä muilla muuten on? Meillä 20 minuuttia,hyvä kun kerkee ruokansa lämmittää ja ei saa poistua talosta esim jos käy vaikka kioskilla eväiden ostossa
- Anonyymi
30min.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
30min.
Voih, tuo 30 min. on jo luksusta!
- Anonyymi
Puoli tuntia on ruokatunti, ja silloin saa mennä vaikka kotiin jos haluaa.
- Anonyymi
Iso siivouskeskus, mutta siellä on kielletty syödä, vaikka on pöytä ja tuolit. Löytyy kyllä asiakkaiden taukotila, mutta sinne ei voi mennä, kun tunnelma on kireä ja asiakkaat eivät tykkää, jos käyttää samaa tilaa. Tyhjiä huoneita löytyy, mutta siitäkään ei tykätä, jos syö jossain toimistohuoneessa. Ei saa poistua kohteesta, vaikka ruokatauko on omaa aikaa, siis ei makseta palkkaa. Toisinaan syön pikaisesti jossain vessakopissa, lukkojen takana, ettei kukaan varmasti näe, että pidän taukoa ja syön. On tää vaikeeta.... :(
- Anonyymi
Minkälaiset asiakkaat ja miksi he eivät tykkää että syötte samoissa tiloissa?
- Anonyymi
Jossain kaupoissa ja hoitoalalla on yli tärkeitä, jotka komentaa ihan turhaan yhdelle päällikkö ukolle sanoin kerran että hänen kysy roiskeet pyyhin joka päivä, että siitä edestä odotan kunnon kohtelua. Joku nais myyjäkin kuuli, sanoi että hyvä kun puolesi pidät, oli miten vähän työaikaa hyvänsä.!!
Etenkin helteessä kun raataa, pidän 3h aikaan myös 5min pika taukoa tai 7min😄 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jossain kaupoissa ja hoitoalalla on yli tärkeitä, jotka komentaa ihan turhaan yhdelle päällikkö ukolle sanoin kerran että hänen kysy roiskeet pyyhin joka päivä, että siitä edestä odotan kunnon kohtelua. Joku nais myyjäkin kuuli, sanoi että hyvä kun puolesi pidät, oli miten vähän työaikaa hyvänsä.!!
Etenkin helteessä kun raataa, pidän 3h aikaan myös 5min pika taukoa tai 7min😄Pissa roiskeet pyyhin
- Anonyymi
Ite pidän ruokatauot joko saunan pukuhuoneessa tai kellarin käytävällä siivouskomeron vieressä. Jos komero on tarpeeksi iso niin kyllä sieläkin voi syödä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k302855Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761811Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190