Niin onko linja-autokuljetukset jääneet koronan takia vähiin, kun pitää mainostaa tuulivoimala-alueille kuljetuksia? Aiotko tehdä kuten YIT aikanaan sponsasi retkeä kyyjärvisille halpalounaan merkeissä ympäri pohjanmaata. Tyhmät kyyjärviset joukolla mukaan ja lopulta kunta, eli veronmaksajat, maksumiehiksi. Kuin voi ihan itse ajella katsomaan tuulivoimatyömaa luonnolle aiheuttamaa tuhoa sinne Alajoki Peuralinnaan. Esa, etsi nyt kyljetuksesi muualta.
Onko Esa Oksalla pula töistä?
Anonyymi
171261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos kunnalta kalastellaan tukieuroja.kannatamattoman liikenteen tukemiseksi.
On aivan oikein että kyseenalaistetaan toiminta.Nämäkin vähät eurot jotka kunta saa valtiolta korasodantakia,kanattaa harkiten kylvää.
Jokainen ymmärtää kuljetusyrittäjän vaikeudet,koronaaikana.Sodasta on kumminkin turha hyötyä,tämä kun rassaa ihan kaikkia meitä.
Yrittäjä voinee ihan vapaasti yrittää omia ideoitaan,toivotaan parasta.
Kyllä kaikille koronasta kärsineille yrityksille kuuluu antaa korona-avustusta. Henkilökuljetusala on yksi pahiten kärsineistä.
Kyllä meitä olisi ainakin viisi henkilöä halukkaita lähtemään katsomaan tuulivoimaloita, niin sitten tiedetään, mitä tänne Pölkkiin on tulossa, saksalaisia myöden. Ehdottaisin että mentais Simo, Kemi -ympäristöön, kartan mukaan paljon myllyjä. Varmaan pitää yöpyäkin matkalla. Mutta kerran kunta maksaa matkat, ruoat ym. Ylläpidon, niin heti kiinnostus herää. Olisiko muita halukkaita ja kuinka monta autoon mahtuu, eli minkä kokoinen linjuri on kyseessä.
Ollaan kuulolla.
Ilman muuta lähden Esan kyytiin , hyvä.
Eihän se ole kannanotto tuulivoiman puolesta tai vastaan, jos tekee retken.
Vain ihan mahtava tilaisuus päästä järjestetylle kierokselle.
Kyydissäkin saa olla puolesta, vastaan tai neutraalisti.
Näin on, ruskaretki. Esa on kyllä itse ilmoittanut, että haluaa tänne tuulivoimaloita. Kaikkia sitä äänestetäänkin. Luulisi itse yrittäjänä ymmärtävän, ettei toisten verorahoilla rällästetä.
Mutta mukaan lähden..
Eikös se Esa ole yksityisyrittäjä ja ei millään lailla tilivelvollinen sinulle. Se on tuo kateus näilläkulmilla se suurin eripuran aiheuttaja. Kun ei itse viitsisi tulla sieltä peräkammarista ulos ollenkaan vaan odotetaan että vanha äiti tekee ruokaa ja tuo potan sinne kammariin.Lauantaisin sitten saa puhtaat kalsarit. Tosin ne on jo sunnuntaiaamuna takaa ruskeat kun se kilju ei ennätä käymään koskaan tarpeeksi ja siitä sitten saadaan ruikkutauti.
Hyvä teksti! 😀
Esa istuu valtuustossa ja olisko kunnan maksama retki moraalisesti oikein, kun joutuu päättämään tuulivoimala-asioista.
Hän on tilivelvollinen kaikille kuntalaisille istuessaan valtuustossa.
Kadehtiminen vie mielenrauhan ,ei kannata. Hyvä ,kun yrittäjäkin saa toimeentulonsa alallaan.
Yrittäjiä pitää täällä tukea. Eivät he saa eu-tukia kuten maanviljelijät. Tuli nieleen, että voiko kunta maksaa tuon retken. Eikö se olisi sitä paljon, että hyväksyisi tuulivoimalat tänne. Ja olisiko vielä lahjontaakin? Mukaan lähden, mutta itse en mitään maksa.
Bussikuskien+miniimi+palkat+14.00+euroa/h.+Ei+päätä+huimaa!
+Vielä+huomioidaan+työ-aika,kaksiviikkojaksoissa,ei+mitekään+hyvältä+näytä.
Eläkeläiskuskeja+suositaan,heille+kun+sopii+"Taksi"+renkijen+käyttämä+palkkaus.
25-30%+tulosta+kertakorvaus.
Kuljetusfirman+tukemisestako+aloittajan+kirjoituksesta+oli+kysymys+vai+yksittäisestä
kuljettajan+tukemisesta+ja+jaksamisesta+korona.sodan+aikana.
On+oikein+mainostaa.
Parempaa palkkaa saa kuin löytösten kurassa
Onko sama palkka Ruusisalollakin ?
Palkkahan ajurilla tulee sen mukaan kuin on ajoja. Joskus enemmän, joskus ei ollenkaan, laske siitä keskiarvo.
Jep, olen kuullut et ei ihan parhaasta päästä eurot ole , vaik olis pitempäänkin palvellut, ja likainen työ, mut jotain on tehtävä leipänsä eteen ,vaik vähän vastenmielistäkin ,kun ei ole muutakaan. Niin se vain on joillain.