Vieläkö avotaloissa on työ tai opiskelupakko. "ennen vanhaan" se oli pakollista, mutta onko vielä nykyäänkin. Ei ole tullut lusittua enää vuosiin, niin tuli tuollainen asia mieleen.
Onko työpakko
9
710
Vastaukset
- Anonyymi
Ei varsinaisesti ole enää. Kuitenkin käytännössä on jotain tehtävä, eli on toimintavelvollisuus. Tuo tarkoittaa, että on opiskeltava tai oltava töissä tai jossain kuntoutuksessa.
- Anonyymi
Miten se kivitaloissa on tilanne nykyään, onko sielläkin toimintavelvollisuus. Ennen ainakin oli työpakko, paitsi tietysti tutkareilla ei ollut.
- Anonyymi
risen tutkimusten mukaan vangeista 99.9 % on työtävieroksuvaa tyyppiä; suomessa kansalaisilla kuitenkin on työvelvoite - myös siviilissä. Tästä syystä tehdään lakialoite: vangit lähtetään Venäjälle, Siperiaan.
- Anonyymi
"suomessa kansalaisilla kuitenkin on työvelvoite - myös siviilissä"
PÖTYÄ
Laki, pykälä ja momentti jossa tuo työvelvoite on säädetty? EI sellaista tosi ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"suomessa kansalaisilla kuitenkin on työvelvoite - myös siviilissä"
PÖTYÄ
Laki, pykälä ja momentti jossa tuo työvelvoite on säädetty? EI sellaista tosi ole.Esimerkiksi laissa toimeentulotuesta todetaan yleisluontoisesti, että jokaisella on velvollisuus kykynsä mukaan pitää huolta itsestään ja omasta elatuksestaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esimerkiksi laissa toimeentulotuesta todetaan yleisluontoisesti, että jokaisella on velvollisuus kykynsä mukaan pitää huolta itsestään ja omasta elatuksestaan.
Hah hah
Ja tuoko on muka tulkittavissa työvelvoitteeksi?
Jos tuo muka on työvelvoite se ei koske muita kun heitä jotka hakee toimeentulotukea.
Voisi sen tulkita myös varastamisvelvoitteeksi kun tuon elatuksesta huolehtimisen voi toteuttaa myös varastamalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esimerkiksi laissa toimeentulotuesta todetaan yleisluontoisesti, että jokaisella on velvollisuus kykynsä mukaan pitää huolta itsestään ja omasta elatuksestaan.
Ei työ ole mikään rahayksikkö, ei sillä elä eikä voi ostaa mitään vaan siitä saadulla palkalla. Nykyisin ei ole itsestäänselvyys että työstä maksettaisi palkkaa ainakaan niin paljon että sillä eläisi vaan kymmenet tuhannet työssä käyvätkin joutuvat hakemaan toimeentulotukea. Työssä käyviä asumistuen saajia on satoja tuhansia.
- Anonyymi
Olisko sulla lähdettä heittää 😂
Melkoisen paska jopa trollaukseksi tämä. - Anonyymi
Tätä tarkoitin, että onko heittää lähdettä tälle esittämällesi prosenttiluvulle. Toiseksi, laki toimeentulotuesta esittää vain, että kansalaista tuetaan, mikäli ei kykene itseään elättämään. Työvelvoitetta ei ole siviilissä. Ja toiseksi, vankiloiden ongelmahan on se, ettei haluta pitää siellä työtoimintaa, eli eivät halukkaatkaan vangit pääse töihin, kun halutaan osastoida entistä enemmän vankeja pieniin yksiköihin. Eli menee aika hakoteille tämä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1656617- 322372
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1141375- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11904