Vieläkö avotaloissa on työ tai opiskelupakko. "ennen vanhaan" se oli pakollista, mutta onko vielä nykyäänkin. Ei ole tullut lusittua enää vuosiin, niin tuli tuollainen asia mieleen.
Onko työpakko
9
769
Vastaukset
- Anonyymi
Ei varsinaisesti ole enää. Kuitenkin käytännössä on jotain tehtävä, eli on toimintavelvollisuus. Tuo tarkoittaa, että on opiskeltava tai oltava töissä tai jossain kuntoutuksessa.
- Anonyymi
Miten se kivitaloissa on tilanne nykyään, onko sielläkin toimintavelvollisuus. Ennen ainakin oli työpakko, paitsi tietysti tutkareilla ei ollut.
- Anonyymi
risen tutkimusten mukaan vangeista 99.9 % on työtävieroksuvaa tyyppiä; suomessa kansalaisilla kuitenkin on työvelvoite - myös siviilissä. Tästä syystä tehdään lakialoite: vangit lähtetään Venäjälle, Siperiaan.
- Anonyymi
"suomessa kansalaisilla kuitenkin on työvelvoite - myös siviilissä"
PÖTYÄ
Laki, pykälä ja momentti jossa tuo työvelvoite on säädetty? EI sellaista tosi ole. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"suomessa kansalaisilla kuitenkin on työvelvoite - myös siviilissä"
PÖTYÄ
Laki, pykälä ja momentti jossa tuo työvelvoite on säädetty? EI sellaista tosi ole.Esimerkiksi laissa toimeentulotuesta todetaan yleisluontoisesti, että jokaisella on velvollisuus kykynsä mukaan pitää huolta itsestään ja omasta elatuksestaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esimerkiksi laissa toimeentulotuesta todetaan yleisluontoisesti, että jokaisella on velvollisuus kykynsä mukaan pitää huolta itsestään ja omasta elatuksestaan.
Hah hah
Ja tuoko on muka tulkittavissa työvelvoitteeksi?
Jos tuo muka on työvelvoite se ei koske muita kun heitä jotka hakee toimeentulotukea.
Voisi sen tulkita myös varastamisvelvoitteeksi kun tuon elatuksesta huolehtimisen voi toteuttaa myös varastamalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esimerkiksi laissa toimeentulotuesta todetaan yleisluontoisesti, että jokaisella on velvollisuus kykynsä mukaan pitää huolta itsestään ja omasta elatuksestaan.
Ei työ ole mikään rahayksikkö, ei sillä elä eikä voi ostaa mitään vaan siitä saadulla palkalla. Nykyisin ei ole itsestäänselvyys että työstä maksettaisi palkkaa ainakaan niin paljon että sillä eläisi vaan kymmenet tuhannet työssä käyvätkin joutuvat hakemaan toimeentulotukea. Työssä käyviä asumistuen saajia on satoja tuhansia.
- Anonyymi
Olisko sulla lähdettä heittää 😂
Melkoisen paska jopa trollaukseksi tämä. - Anonyymi
Tätä tarkoitin, että onko heittää lähdettä tälle esittämällesi prosenttiluvulle. Toiseksi, laki toimeentulotuesta esittää vain, että kansalaista tuetaan, mikäli ei kykene itseään elättämään. Työvelvoitetta ei ole siviilissä. Ja toiseksi, vankiloiden ongelmahan on se, ettei haluta pitää siellä työtoimintaa, eli eivät halukkaatkaan vangit pääse töihin, kun halutaan osastoida entistä enemmän vankeja pieniin yksiköihin. Eli menee aika hakoteille tämä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237