miksi myyjät tervehtii?

Anonyymi

miksi myyjille on annettu käsky tervehtiä. se on rasittavaa. Yritän shoppailla rauhassa, ja miettiä mitä tekis ruoaksi ja on rasittavaa ja ahdistavaa kun 4 myyjää minuutin sisällä tulee vastaan käytävillä ja sanoo moi tai hei ja sillä hetkellä unohtuu mitä olinkaan suunnittelemassa. Todella hirveä nykyajan ilmiö. Luuletteko että tulee negatiivista palautetta joltain kukkahattutädeiltä jos ette tervehdi. sitäpaitsi ujoille ihmisille niinkuin minä, on helvetillistä moikata takaisin etenkin kun tiedostaa että myyjät tervehtivät vain koska se lukee työsopimuksen säännöissä. välillä kun on tosi epäsosiaalinen olo, niin joudun välttelemään myyjiä koska en halu tervehtiä, joten jää joskus ostamatta joku haluamani tuote kun en halua mennä hyllyriville jossa myyjä on hyllyttämässä tai jotain. joudun välttelemään noita teennäisiä, ärsyttäviä tervehdyksiä. tehkää jotain asialle. ahdistavaa, ärsyttävää, teennäistä, rasittavaa.

6

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      minusta on ihan kiva että myyjät ja kassatyöntekijät tunnistavat morjestavat. Olisi vallan kornia jos henkilökunta olisi mykkää ja näkymätöntä. Itselläni ei ajatukset siitä mene solmuun jos kaupan työntekijä morjestaa minua. Itsekin moikkaan takasin, hymähdän, nyökkään ja räpsäytän silmiäni. Voihan se olla myyjän maneerikin mutta uskon että moni kaupan työntekijä tervehtii ihan vapaasta tahdostansakin. Tervehtiminen on Ihan jees minulle. Tervehtiminen on ihan normaalia elämää. Ei moikkaaminen ole tunkeilua. Jos omien ajatusten harhailun kanssa on ongelmia niin ostosmuistilappu on siihen oiva apu.

    • Anonyymi

      Nyt aloittaja pikimiten terapiaan! Ai niin, sinne mennessä täytyy tervehtiä, ehkä ihan jutellakin.

      Jotenkin apua pitäisi kuitenkin saada.

    • Anonyymi

      Minusta olisi kamalaa, jos myyjät luimistelisivat jossain piilossa tai kulkisivat ohitseni tervehtimättä, huomaamatta ja näkemättä minua. Minä olen kaupan tärkeä asiakas, jota kuuluu tervehtiä.

      Jos myyjä ei tervehdi kaupan asiakkaita, myyjä on väärällä alalla.

      Aloittajan kannattaa tilata tavarat kaupasta valmiiksi pakattuna ja kotiin tuotuna tai ehkä sittenkin kodin oven taakse jätettynä. Ei tarvitse nähdä eikä tervehtiä ketään.

    • Anonyymi

      Itse olen asiakaspalvelutehtävissä,ja tervehdin asiakasta,kun katsekontakti syntyy.jos toinen ei selvästi halua,niin ei ole mitään tarvetta "väkisin" tervehtiä.

    • Anonyymi

      No jos satunnainen "hei" ahdistaa noin paljon, niin kannattaa pysytellä kotona, tilata kaikki netistä ja kontaktittomalla kotiinkuljetuksella.

    • Anonyymi00006

      Juuri niinhän moni on jo tehnyt eli tilaa Temusta tai ei vaan osta enää yhtää mitään, kun kauppakokemus on niin nolo jatkuvien tervehdysten takia. Jotenkin tuntuu, että vanhemmat naiset ovat erityisesti vartijoiden ja myyjien silmätikkuina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      183
      1969
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      711
    Aihe