Näitä nuorten ongelmia taas

Anonyymi

Tota moi kaikille jotka tämän lukee. Mulla ois semmonen ihan perus kysymys, jota varmasti moni nuori miettii. Haluan muuttaa pois kotoa opiskelemaan lukiossa, mutta mietin tässä sitä yhtä juttua--rahaa. Mietin, että mistä muualta saisin rahaa kuin vanhemmilta, jotta pysyisin elossa yksin. Pitäähän maksaa vuokraa ja kaikkea muuta. Vanhemmat ovat silloin kaukana, ja en halua heiltä hirveästi mitään vaatia, vaan olla myös itsenäinen. Voisiko joku kertoo että mitä kaikkeja vaihtoehtoja mulla on?

8

285

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy kysymässä Ohjaamosta.

    • Anonyymi

      Käytännössä oisit tossa tilanteessa oikeutettu saamaan oman lapsilisäs itselles siihen asti, että täytät 17 ja lapsilisä muuttuu opintotukeen.
      17 täytettyä oot tosiaan opintotukeen oikeutettu, ja saisit asumistukea. Tässä tilanteessa sun pitäis asua _todella_ halvassa asunnossa (max. 350 € /kk) ja silti elää todella niukasti. Voisithan sä kokeilla hakea opintolainaa, sitten ei tartteis elää ihan niin köyhästi.

      Mun lukiokaverit kävi lukion ohella osa-aikatöissä. Se on ihan hyvä vaihtoehto, jos kokee että oma jaksaminen riittää. Kyllähän sitä jo viikonloppuvuoroilla ja satunnaisilla iltavuoroilla jotain pystyy tienaamaan.

      Kannattaa tosiaan olla tästä yhteydessä esim. Ohjaamoon, ja voithan sä keskustella tästä sun vanhempienkin kanssa.

      • Anonyymi

        Kiitos! Joo, tosiaan oon miettiny sitä että töihinkin voisi mennä, ja vanhemmilta jonkun verran rahaa voin saada. Mutta onhan nämä lapsilisät ja opintotuet kuitenkin hyödyllisiä.


    • Hei! Kiitos viestistäsi. Olet todella rohkea, kun olet ajatellut lähteväsi muualle opiskelemaan ja muuttaa omaan kotiin ja sinulla on halua itsenäistyä hyvin nuorena. Rohkaisen sinua tähän itsenäistymisen prosessiin ja palkkatyöhön siirtymistä. Hienoa, että sinulla on halu maksaa vuokrasi itsenäisesti ym. Monet paikat, kuten Hesburger ja MCdonalds, R-kioskit ym. ottavat työntekijöitä ilman koulutusta. Rohkaisen sinua esimerkiksi laittamaan googleen asuinpaikkasi ja avoimet työpaikat, niin tätä kautta löydät työpaikan todella todennäköisesti! Tsemppiä! Työpaikan hakuun ja itsenäisen elämän aloittamiseen! Kannattaa myös selvittää Kelasta millaisiin tukiin olet tilanteessasi oikeutettu, kuten opintotuki, asumistuki ym.
      terv. Krista- Helsingin NettiSaapas

      • Anonyymi

        Suosittelette Heseä sen jälkeen kun vihdoin ja viimein ne toimivat riittävän paskasti, että mediakin kiinnitti huomiota? Se on aika saavutus, että mediaa kiinnostaa huonot työolot Suomessa, kun usein heillä on samalla mallillaan työolojen suhteen.


      • Anonyymi

        Lyhyt se on muisti näköjään. Ei ole kovinkaan montaa päivää, kun Hesburgerista oli julkisuudessa vähemmän mairittelevia uutisia. Kenenkään ei tosiasiassa pitäisi tuohon paikkaan hakeutua töihin. Kaatukoon vaikka koko firma. Harvalle tulisi ikävä.


      • Anonyymi

        Hei, kiitos paljon! Otan vinkit huomioon:)


      • Anonyymi

        Kristallia on paska työ, hän haluaa aloittajallekin paskan työn. Lukiolaisen pitää saada keskittyä opiskeluun, muuten ei valmistu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      929
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      155
      869
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      47
      614
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      31
      562
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      29
      533
    10. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    12. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    13. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      35
      516
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    17. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      41
      451
    19. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    20. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      424
    Aihe