Näitä nuorten ongelmia taas

Anonyymi

Tota moi kaikille jotka tämän lukee. Mulla ois semmonen ihan perus kysymys, jota varmasti moni nuori miettii. Haluan muuttaa pois kotoa opiskelemaan lukiossa, mutta mietin tässä sitä yhtä juttua--rahaa. Mietin, että mistä muualta saisin rahaa kuin vanhemmilta, jotta pysyisin elossa yksin. Pitäähän maksaa vuokraa ja kaikkea muuta. Vanhemmat ovat silloin kaukana, ja en halua heiltä hirveästi mitään vaatia, vaan olla myös itsenäinen. Voisiko joku kertoo että mitä kaikkeja vaihtoehtoja mulla on?

8

283

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käy kysymässä Ohjaamosta.

    • Anonyymi

      Käytännössä oisit tossa tilanteessa oikeutettu saamaan oman lapsilisäs itselles siihen asti, että täytät 17 ja lapsilisä muuttuu opintotukeen.
      17 täytettyä oot tosiaan opintotukeen oikeutettu, ja saisit asumistukea. Tässä tilanteessa sun pitäis asua _todella_ halvassa asunnossa (max. 350 € /kk) ja silti elää todella niukasti. Voisithan sä kokeilla hakea opintolainaa, sitten ei tartteis elää ihan niin köyhästi.

      Mun lukiokaverit kävi lukion ohella osa-aikatöissä. Se on ihan hyvä vaihtoehto, jos kokee että oma jaksaminen riittää. Kyllähän sitä jo viikonloppuvuoroilla ja satunnaisilla iltavuoroilla jotain pystyy tienaamaan.

      Kannattaa tosiaan olla tästä yhteydessä esim. Ohjaamoon, ja voithan sä keskustella tästä sun vanhempienkin kanssa.

      • Anonyymi

        Kiitos! Joo, tosiaan oon miettiny sitä että töihinkin voisi mennä, ja vanhemmilta jonkun verran rahaa voin saada. Mutta onhan nämä lapsilisät ja opintotuet kuitenkin hyödyllisiä.


    • Hei! Kiitos viestistäsi. Olet todella rohkea, kun olet ajatellut lähteväsi muualle opiskelemaan ja muuttaa omaan kotiin ja sinulla on halua itsenäistyä hyvin nuorena. Rohkaisen sinua tähän itsenäistymisen prosessiin ja palkkatyöhön siirtymistä. Hienoa, että sinulla on halu maksaa vuokrasi itsenäisesti ym. Monet paikat, kuten Hesburger ja MCdonalds, R-kioskit ym. ottavat työntekijöitä ilman koulutusta. Rohkaisen sinua esimerkiksi laittamaan googleen asuinpaikkasi ja avoimet työpaikat, niin tätä kautta löydät työpaikan todella todennäköisesti! Tsemppiä! Työpaikan hakuun ja itsenäisen elämän aloittamiseen! Kannattaa myös selvittää Kelasta millaisiin tukiin olet tilanteessasi oikeutettu, kuten opintotuki, asumistuki ym.
      terv. Krista- Helsingin NettiSaapas

      • Anonyymi

        Suosittelette Heseä sen jälkeen kun vihdoin ja viimein ne toimivat riittävän paskasti, että mediakin kiinnitti huomiota? Se on aika saavutus, että mediaa kiinnostaa huonot työolot Suomessa, kun usein heillä on samalla mallillaan työolojen suhteen.


      • Anonyymi

        Lyhyt se on muisti näköjään. Ei ole kovinkaan montaa päivää, kun Hesburgerista oli julkisuudessa vähemmän mairittelevia uutisia. Kenenkään ei tosiasiassa pitäisi tuohon paikkaan hakeutua töihin. Kaatukoon vaikka koko firma. Harvalle tulisi ikävä.


      • Anonyymi

        Hei, kiitos paljon! Otan vinkit huomioon:)


      • Anonyymi

        Kristallia on paska työ, hän haluaa aloittajallekin paskan työn. Lukiolaisen pitää saada keskittyä opiskeluun, muuten ei valmistu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3094
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2516
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      50
      1321
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      304
      1042
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      901
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      871
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      52
      693
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      669
    Aihe