Anteeksi kansalaiset, olen huomanut, että maassa on ääriitsekkyyttä, joka tulee esiin väliajoin 'kömmähdyksinä'.
Tositilanteissa toimitaan itsekkäästi muista piittamatta.
Maailmaallisesti Suomi kuulostaa aika pahalta.
Itsekkyyteen ei osaa kiinnittää edes valta media huomiota.
----------
Suomen tuhoisin liikenneonnettomuus Konginkankaalla.
Bussi törmäsi rekkaan.
"Hän ymmärtää, että oli pienestä kiinni, olisiko hän itsekään ylipäätään elossa.
– Meidän auton kyydissä oli myös pieni vauva. Hirveä tapahtuma ja täytyy sanoa, että olen onnellinen, että en itse ollut samassa läjässä. Se olisi ollut mahdollista."
-----> ohessa on väärin korostaa itseään muiden kustannuksella kun muut kuolivat ja minä en. Se luo säälimättömän kuvan selvinneestä, joka ajatteli ja ajattelee yhä kriittisellä hetkellä vain itseään eikä muita, varsinkin bussin kyydissä oli pieni vauva. Lähiomaisista voiton riemu tragedian keskellä voi kuulostaa väärältä asennoitumiselta.
--------
Toinen esimerkki mitä mediasta on lukenut joskus oli Norjan tragedia, jossa suomalaiset vuorikiipeilijat kuolivat, mutta yksi selvisi koska vaihtoi suuntaa ja lähti kotiin kun ryhmä kuoli lumivyöryssä.
Haastateltu selvinnyt jostakin Oulusta kanssa hehkutti, että ONNEKSI HÄNELLE EI KÄYNYT KUINKA, vaikka muuta kaikki kuolivat.
Tämän jälkeen mies ei osaisi ehkä katsoa kuolleiden ihmisten sukulaisten silmiin tai oman kylän ihmisten silmiin kun noin vahingon iloinen mies on ja ei yhtään säälivä. Tietenkin se on tragedia, jota mies juuri nyt juhlii henkilökohtaisella onnistumisella muilta anteeksi pyytämättä.
------
Voin arvata, että kansainvälisillä vesillä ei katsota hyvällä itsekkyyttä, varsinkin toisten kustannuksella, koska silloin kukaan ei auta kyseistä yksilöä enää.
Hyvet ovat tärkeitä maailmaalla, ystävyys, luottamus, epäitsekkyys, lojaalius, rakkaus....ja muut.
Yli-itsekkyys
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1532607
- 1971880
- 701657
- 921628
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91341- 721008
- 80998
- 95989
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes190914- 67901