Varasin lennot ja majoituksen Jurmalaan juhannuksen aikoihin. Tykkään uimisesta mutta en kovin kylmässä vedessä, jota merivesi tuohon aikaan kyllä vielä varmaankin on. Tuli mieleni, että kun siellä näkyy olevan joki ja järvikin, että voikohan niissä uiskennella, kun ainakin järvessä voisi olla lämpimämpi vesi. Onko tietoa ?
uiminen
Jurmalassa
51310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://www.jamediaproduction.com/paluffen/media/lettland.swf Ruottalaiset on kekseliäitä
Jurmala on reilun tunnin junamatkan päässä Riikasta sijaitseva rantakaupunki. Valkoista hiekkarantaa riittää silmänkantamattomiin ja turistejakaan ei ole tukehtumiseen asti. Itse Jurmala on yksi kävelykatu, jonka varrella sijaitsee kauppoja ja ravintoloita http://www.randburg.com/lv/jurmala.html
http://www.inyourpocket.com/latvia/jurmala/en/category?chid=467
Hmm... Reilu tunti vajaaseen 20 km:iin? Miten tuon matkan kuljet, ryömimällä?
Joki, joka on Jurmalassa on luultavasti nimeltään Lielupe. Minun tietääkseni siinä ei ole suositeltavaa uida, ei ainakaan jurmalan keskustan lähistöllä. Järvessä voi uida, jos siinä on uimaranta. Meressä uiminen on kaikkein parasta kuitenkin, mutta juhannuksen aikoihin vesi on melko viileää. Se lämpenee tosin jo heinäkuun alussa.
Tiedät väärin. Lielupessa on mitä mainioin uida, niin minäkin olen tehnyt jo 7 kesän ajan.
Tälläinenkin vaihtoehto on, jos kaipaa vesihuvitteluja.
http://www.akvaparks.lv/en/prices/
Aivan Jurmalan, tarkemmin Lielupe-joen vieressä. Riikaan menevän tien varrella.