Connection Rejected: 194.89.205.67 - Finnish Police AP2P (04-24-2005 @ 08:48:23)
Connection Rejected: 66.77.88.100 - Vivendi.Universal AP2P (04-25-2005 @ 12:36:10)
Connection Rejected: 207.188.24.150 - RealNetworks Inc AP2P (04-25-2005 @ 12:46:51)
mitähän noi on nyt yhtäkkiä musta noin kiinnostuneita
foliohattuko avuksi vai....
7
1531
Vastaukset
Käyttelet ilmeisesti jotakin p2p-softaa, joka hakee tunnettujen feikkisaittien listan jostakin netistä. Noilla nimillä ja kuvauksilla näyttäisi juuri sellaisia löytyvän: http://www.google.fi/search?q=Vivendi.Universal AP2P
[deleted] ~ 53 % host 194.89.205.67
67.205.89.194.in-addr.arpa domain name pointer www.jupa.fi.
[deleted] ~ 54 % host 66.77.88.100
100.88.77.66.in-addr.arpa domain name pointer www.scifi.com.
[deleted] ~ 55 % host 207.188.24.150
150.24.188.207.in-addr.arpa domain name pointer message.real.com.Esim. tuo www.jupa.fi (194.89.205.67), alla ripe.net:n whois-tiedot:
inetnum: 194.89.205.0 - 194.89.205.255
netname: KRP-TKLA-NET
descr: Keskusrikospoliisi
descr: Jokiniementie
descr: Tikkurila
country: FI
admin-c: IM22-RIPE
tech-c: IM22-RIPE
status: ASSIGNED PA "status:" definitions
notify: [email protected]
mnt-by: DATANET-NOC
changed: [email protected] 19941110
changed: [email protected] 19990706
changed: [email protected] 19990811
source: RIPE
http://www.ripe.net/db/index.html- sherihvi
Karmawhore kirjoitti:
Esim. tuo www.jupa.fi (194.89.205.67), alla ripe.net:n whois-tiedot:
inetnum: 194.89.205.0 - 194.89.205.255
netname: KRP-TKLA-NET
descr: Keskusrikospoliisi
descr: Jokiniementie
descr: Tikkurila
country: FI
admin-c: IM22-RIPE
tech-c: IM22-RIPE
status: ASSIGNED PA "status:" definitions
notify: [email protected]
mnt-by: DATANET-NOC
changed: [email protected] 19941110
changed: [email protected] 19990706
changed: [email protected] 19990811
source: RIPE
http://www.ripe.net/db/index.htmlkrp on yrittäny ottaa yhteyttä koneeseen,tarvii varmaan miinottaa ulko-ovi
- Jaska Paska
sherihvi kirjoitti:
krp on yrittäny ottaa yhteyttä koneeseen,tarvii varmaan miinottaa ulko-ovi
Et nyt sattumoisin seilannut jollain viraston tai viranomaisten saiteilla?? Se peerguardian herjaa silloin.
Eiköhän ne jepet käytä ihan muita keinoja kuin tietomurtoyritystä.
Riittää, kun pyytävät sun tietos isp:ltä, ja se on siinä!
Ymmärrätkö?
Ja jotta ne sais ne tiedot isp:ltä niillä pitää olla tuomarin vahvistus ja syytä epäillä, että olet rikollisilla puuhilla eli suomeksi vahvaa näyttöä. Jos ne menis ihan noin muuten vain sorkkiin ihmisten koneita, niin siinä puhutaan yksityisyyden loukkauksesta.
Ota rauhallisesti!
- toimia
Etkä istu vaan foliohattu päässä ja kuuntele näitä tyyppejä. Jos jaat palon ja imutat musaa , softaa ,leffoja niin tottakai ne on sun perässä. Luetko uutisia ??
Kannattaisi varmaan luke tätä tapahtuu joka päivä rakkaassa suomen maassamme . Poliisi urkkii ihmisten koneita ja yrittää paikallistaa suurimmat jakajat .
on monta asiaa mitä emme edes tiedöä.
Paskaa tulee niskaan jos on tyhmä, se on taivahan tosi.- ......
Mitäs huuhaata koitat sönköttää?
Poliisi hankkii tiedot ispltä kenelläkin on ollut mikä ip ja milloin on jaettu mitäkin ja niitäkään ei ihan noinvaan saa. Loppututkimus on sitten varmaan se koneen, yms... takavarikointi ja tutkia mitä sieltä löytyy.
Ne ketkä koittavat nuuskia kuka lataa ja jakaa mitäkin ovat ne edunvalvojajärjestöt sunmuut...mutta poliisi tuskin omineen sitä tekee. - ......
...... kirjoitti:
Mitäs huuhaata koitat sönköttää?
Poliisi hankkii tiedot ispltä kenelläkin on ollut mikä ip ja milloin on jaettu mitäkin ja niitäkään ei ihan noinvaan saa. Loppututkimus on sitten varmaan se koneen, yms... takavarikointi ja tutkia mitä sieltä löytyy.
Ne ketkä koittavat nuuskia kuka lataa ja jakaa mitäkin ovat ne edunvalvojajärjestöt sunmuut...mutta poliisi tuskin omineen sitä tekee.Ne edunvalvoja järjestöt ja muut ensin nuuskivat p2p verkkoja ja jättävät tutkintapyyntöjä poliiseille. Tuossakin muuten saavat olla aika tarkkoja, etteivät itse syyllisty johonkin salakuunteluun/vakoiluun. Meinaan onhan se aika arveluttavaa, jos jollakin snifferillä logaavat, vaikkapa kuka lataa mitä ja keneltä, mutta pelkkä jakojen katsomisen ei kai vielä ylittää mitään rajoja...Saattavat latailla musakappaleen, tai pari varmistuakseen, että siellä on myös sitä, mitä tiedostonimet lupaavat. Olisihan se noloa jättää turha tutkintapyyntö...
Se poliisi tuskin kauheasti siellä p2p verkoissa omineen pyörii, varmasti parempaakin tekemistä niillä kuin jahdata tekijänoikeusrikkomuksia tekeviä warettajia. (huom! Rikkomus, rikokseen tarvitaan muutakin, kuin pelkkää jakamista ja latailua.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096606Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884241L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453559TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a72941Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6251551- 66978
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja55953- 9939
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?193918Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47899