Mulla on ens vuonna tulossa rippileiri kohdattavaksi. Kuulisin mielellään vähän teidän jo käyneiden tai tulevien käviöiden fiiliksiä. Ite ootan innolla tulevaa! :)
Riparin kokemuksia
1
317
Vastaukset
- Anonyymi
Moikka! Mä kävin rippileirin kesällä 2018. Rippikoulu itessään oli mun mielestä tosi kiva juttu. Olin tuolloin tosi yksinäinen tyyppi, joten toivoin et riparin myötä tutustuisin uusiin tyyppeihin. En tuntenu ketään mun ripariryhmästä ja se jännitti aika paljon. Tykkäsin kuitenki opetuksista ja muista tapaamisista ennen ite sitä rippileiriä.
Meidän leiri oli sellasessa kivassa maatila tyylisessä leirikeskuksessa jonne kesti bussilla noin 2 tuntia. Päädyin jakamaan huoneen kahden tytön kanssa joiden kanssa olin istunut bussissa. Me tutustuttiin toisiimme tosi nopeesti ja tuntu et oltais tunnettu aina.
Meidän päivät koostui lähinnä opetuksista ja yhteisestä tekemisestä. Opetukset tuntu tosi pitkäveteisiltä mut oli ne ihan mielenkiintosia. Meillä oli erilaisia kilpailuja meidän isosryhmissä eli pienemmissä ryhmissä joihin meidät oltiin jaettu leirin alussa. Tää ryhmä koostu noin 4-5 riparilaisesta ja meillä oli oma isonen. Nää kilpailut autto tosi hyvin meitä ryhmäytymään ja tän avulla pääsi tutustumaan muihinkin tyyppeihin tosi nopeesti.
Iltaisin meidän leirillä oli sellanen hetki kun isoset esitti erilaisia sketsejä ja me leikittiin sekä laulettiin yhdessä. Ne oli ehottomasti mun lemppareita. Meidän isoset oli tosi mukavia ja niiden kanssa oli kiva touhuilla kaikkea. Huomasin siinä leirin edetessä kuinka kivaa työtä isoset teki ja aattelin et mä haluun olla niinku noi. Leirin jälkeen hain siis ite isoseksi.
Rippileiri oli valehtelematta yks mun elämän parhaimpii kokemuksii. Sen myötä oon tutustunu tosi huippu tyyppeihin ja oon oppinu kans itestäni samalla tosi paljon. Myös näin isosen näkökulmasta leirit on tosi huippu kokemuksia ja haluun antaa riparilaisille yhtä kivan kokemuksen ku mulla itellä oli.
Leireillä on aina omanlainen sellanen tunnelma ja se on aina sellanen hetki et voi vaan unohtaa muun maailman ja pitää kivaa. Kannattaa siis suhtautuu kaikkeen avoiminmielin ja ottaa kaikki ilo irti leiristä. Toivottavasti sulla on super kiva leiri!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705