Helsingin asema-aukiolla päivystävissä takseissa ei ollut mitään tarkastettavaa poliisin näkökulmasta. Nyt on selvitetty että joka toinen taksi on laistanut verot. Poliisi on priorisoinut pois velvollisuutensa puuttua ilmiselvään veronkiertoon. Toki tilanne ulkomaalaistaustaisten taksien osalta on ollut pääkaupunkiseudulla sama jo 30 vuotta. Jo Karpo aikanaan teki pimeistä takseista ohjelman ja siitä kuinka poliisia ei kiinnosta vähääkään. Lisää rahaa, vähemmän työtä. Konttorityötä kaikille!
Poliisi tyri taas pahan kerran
Anonyymi
2248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kylläpä on heikot tiedot. Verotarkastukset kuuluvat verottajalle, eivät poliisille. Jos verottaja katsoo aiheelliseksi, niin se tekee poliisille tarkastusten jälkeen rikosilmoituksen. Sen jälkeen alkaa esitutkinta, joka kuuluu poliisille.
Poliisin prioriteetti muualla Vaparien Suojelu. Poliisi pidätti suomen MP kerhot ja ovat saaneet nyt uuden jengin toimintaan.. (edellinen tiesi liikaa kuvioista)
TYTTÖ Hallitus tekee kaiken poliisi vapaamuurareiden ohjeistuksen mukaan Pekkaa unohtamatta.
Julkaistu 16.09.2021 10:01, 394 lukukertaa
Suositun Leveli-podcastin juontaja Nico "Junnu" Giansanti kertoi torstaina aamulla synkät kuulumiset. Junnu ja Levelin toimitus on joutunut vakavan fyysisen uhan kohteeksi, jonka hän kertoo olevan "poliittista vainoa". Mukana kuviossa on "monikulttuurinen" Mantaqa-jengi.
”Ystäväni oli kanssani ja meni alas katsomaan, että mikä epäilyttävä auto seisoo studiomme edessä. Auto kuului vanhalle naiselle ja oli katsastamaton (katsoin kilvistä). Auto ajoi ystävääni vastaan, sieltä tulee erittäin naamatatuoitu herra ulos, ja hän oli juuri mies joka soitti.
Hän sanoi olevansa tyttöystävän kanssa, mutta ikkunasta olin kuitenkin nähnyt, että autossa istuu kolme miestä. Vähän ajan päästä miehet poistuivat. Hätäkeskuksessa asiaa vähäteltiin, sain kuitenkin kontaktieni kautta tiedon, että tämä kaveri on tämän jengin (Mantaga) jäsen, ja että hänet on lähettänyt perääni poliittinen vaikuttaja.