Rehtorin unelmahöttö

Anonyymi

"Rehtori haluaa antaa lapsille ja nuorille hyvät eväät elämään ja luoda parasta mahdollista koulutusta kohdata tulevaisuus."

"Koulua käyville koulun pitää olla yhteisö joka antaa tukea ja turvaa ja hyvät eväät elämään aikuisuuden kynnyksellä."

Tätä me vanhemmatkin toivomme perheen ja koulun tarjoavan lapsillemme. Todellisuus on kuitenkin kaikkea muuta.

"Sysmän erikoistuminen e-urheiluun (suomeksi tietokonepelien pelaamiseen) on sekin osoittautunut toimivaksi, vaikka opiskelijaryntäystä ei ole ollut."

Miten homma muka toimii jos vain muutama oppilas on kiinnostunut oppimaan pelaamaan tietokonepelejä kilpailullisesti tai ammatikseen?

Suuri enemmistö oppilaista taitaa sittenkin ymmärtää että tietokonepelejä pelaamalla koulu-opinnoissa ei menesty. Et pääse opiskelemaan lääkäriksi pelaamalla tietokonepelejä sekä koulussa että kotona.

"Uusien e-urheilijoiden (tietokonepelaajien) kanssa on päästy työn syrjään kiinni (suomeksi: on alettu pelaamaan tietokonepelejä kouluaikana)."

Röhönaurua tähän väliin.

Pystyykö yksikään opetusalan asiantuntija tai pelipojan vanhempi todistamaan, että tietokonepelien pelaaminen kouluaikana edistää oppimistuloksia ja "luo parasta mahdollista koulutusta kohdata tulevaisuus" - ei pysty.

Typerää kouluttaa oppilaita viihteen kuluttajiksi. Käytännössä katsomaan TVtä ja käyttämään kaukosäädintä.

Miksi kouluissa ei enää panosteta täysillä pakollisten oppiaineiden opiskeluun? Suuret panostukset tietokonepelailuun on muusta opetuksesta pois.

Peli"opettajien" palkkarahoilla kouluun saataisiin palkattua erityisopettajia, pienennettyä ryhmäkokoja ja panostettua luonnontieteiden ja kielten opiskeluun (tuki ja lisä-opetukseen).

Huolestuttavaa että Rehtori ja muut opettajat eivät tätä tajua, vaan puhuvat paskaa.

Pelien pelaaminen on ei ole edes urheilua vaan viihdeteollisuuden tuotteiden kuluttamista. Istut tuolissa joystick kädessä ja katsot TVtä.

1

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Pelien pelaaminen on ei ole edes urheilua vaan viihdeteollisuuden tuotteiden kuluttamista. Istut tuolissa joystick kädessä ja katsot TVtä."

      Kertoo hyvin, ettet tiedä mistä on edes kysymys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe