Hei, en hirveästi ymmärrä näistä tietokoneasioista ja siksi kysyn, että voiko bluetoothilla siirtää vahingossa naapurin tietokoneeseen tiedostoja tai kuvia? Olen yrittänyt siirtää pöytäkoneelta kannettavalle tiedostoja, ja johonkin ne muka siirtyi, muttei kyllä kannettavalleni. Voiko jostain tarkastaa, onko koneelta jaettu esim. bluetoothilla joitain tiedostoja? Kiitos jos joku osaisi vastata.
Bluetoothilla tiedostot naapurille?
Anonyymi
12276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onko sinulla pöytäkoneessa Bluetooth, yleensä ei ole, ei ainakaan vanhemmissa.
On kummassakin koneessa, joiden välillä yritin tiedostoja siirtää.
Hei, en hirveästi ymmärrä näistä tietokoneasioista ja siksi kysyn, että voiko bluetoothilla siirtää vahingossa naapurin tietokoneeseen tiedostoja tai kuvia?
Mitenkäs se laitteiden paritus onnistuu naapurin kanssa, taitaa olla turha pelko naapuriin menevistä tiedostoista.
Laitteet eivät paritu automaattisesti, eli eivät voi mennä naapuriin. Laitteiden parittaminen vaatii aina hyväksynnän.
Voivat mennä..
Entäpä kun laitteiden parituksessa naapurin pitäisi jotenkin saada se salasana, numeroyhdistelmä, joka syötetään kohdelaitteessa.
Niinpä ei ne tiedostot voi mennä naapurille...
Paritetut laitteet näkyvät bt-sovelluksessa...
Kannattaako sinun vastata noille kiusan tekijöille, huomion arvoisia kirjoituksia ovat vain ne joissa esitetty väittämä voidaan todentaa, kaikki muu on pelkkää vähä-älyisten lässytystä joka on kirjoitettu kiusaamis-tarkoituksessa, ja näitä latvalahoja täällä piisaa vaikka kuinka.
Kerro se tapa, miten näin voisi tapahtua? En ole vielä sellasita BT -laitetta löytänyt, mikä toimisi näin. Ei sulta vammaiselta apinalta kyllä mitään vastausta tule, mutta kysynpä kuitenkin.
https://etn.fi/index.php/subscribe/12524-bluetooth-haavoittuvuus-uhkaa-miljardeja-laitteita
Haavoittuvuuden kautta..
Voi mennä naapurille jos naapurin kone sattuu olemaan tarpeeksi lähellä ja naapuri hyväksyy tiedonsiirron.
Tiedostojen siirrossa Bluetooth ei vaadi paritusta, se nimen omaan vain lähettää tiedoston ja vastaanottajan on vain hyväksyttävä tiedostonsiirto (tämän takia bluetoothia käytetään enimmäkseen äänilaitteiden parittamiseen ja tulostimissa).
Kyllä vaatii nykyään..
On vaatinut aina paritusta.