Suomi hankkimassa atomipommia!

Salaisen salkun tiedot paljastavat tiedustelupäällikön toiminnan: Kekkonen halusi ydinaseen
Tiedustelueversti Kalle Lehmus pyöritti kylmän sodan aikana Suomen salaisia asehankintoja.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e9fa511a-dd58-4901-8ae1-094b8f2e579f
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olipas harhaanjohtava otsikko, taas kerran. Oikeasti demari Lehmus ehdotti ydinasetta, ei Kekkonen

Äänestä
  • Kekkonenhan oli kersantti ja totesi Lehmukselle: älä ukko höpärehä

    Äänestä

Mitenkä asia liittyy Kajaaniin?

Äänestä

Eipä juuri mitenkään

Äänestä
  • Tänne lähialueelle on tulossa Naton tukikohta ja atomiaseita tulossa ehkä myös! Vain riittävä voima takaa turvallisuuden porukalta joka pitäisi voissa paistaa..

    Äänestä

EU-maiden yhteinen puolustusratkaisu on Nato.
On haihattelua kuvitella, että EU:n jäsenmaat näkisivät tarpeelliseksi luoda Natolle rinnakkaisen puolustusjärjestelmän esikunta- ja johtamisjärjestelyineen vain sen vuoksi, etteivät Suomi, Ruotsi, Itävalta, Irlanti, Malta ja Kypros jostain syystä halua liittyä muiden maiden yhteiseen puolustusliittoon.

Suomen on jo korkea aika hylätä tunkkaisen ja suomettuneen YYA-ajan retoriikka ja tarkastella turvallisuuspoliittista tilannetta kiihkottomasti, analyyttisesti ja faktapohjaisesti. Mitään Nato-optiota ei käytännössä ole olemassa. Siitä puhumisen voisi näin ollen jo vihdoin korvata aidolla ja moniäänisellä turvallisuuspoliittisella debatilla.

Äänestä
  • EU:lla ei tee mitään

    Äänestä

Epäilen olisiko kekkonen ehdottanut kremlissä 1958 moista,siis sitä lupaa saada ydinase suomelle?

Äänestä

toihan onjo vanha juttu varmaan 60 vuotta jossei enemmänki tuolloin elettiin kylmänsodan aikaa jolloin suurvallat oli kummatki sorminapilla. eli suomeksi uutisANKKA

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Salaisen salkun tiedot paljastavat tiedustelupäällikön toiminnan: Kekkonen halusi ydinaseen
Tiedustelueversti Kalle Lehmus pyöritti kylmän sodan aikana Suomen salaisia asehankintoja.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/e9fa511a-dd58-4901-8ae1-094b8f2e579f

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu