Terveystalo: kuka voi tarkastella tietojani?

Anonyymi

Voivatko Terveystalossa työntekijät (lääkärit, sairaanhoitajat, fysioterapeuttit jne.) nähdä tietoni Terveystalo -tietojärjestelmästä ilman, että potilaalle ilmoitetaan asiasta? Vai kirjoitetaanko ja näytetäänkö sitten Omakannassa, tai Terveystalon verkkosivuilla, jos joku katsoo Terveystalon tietueita?

3

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleensä saman toimijan sisäisiä kirjauksia pystyy koko henkilökunta tarkastelemaan. Potilaalle niistä ei ilmoiteta, mutta jos haluat tietää kuka on katsellut tietojasi, pitää pyytää Terveystalosta lokitulostus nähtäväksi jossa sitten on lueteltu kaikki tiedot. Mutta se voi olla vähän turhauttavaa lueskella, koska esimerkiksi kun olet varannut vastaanottoaikaa, toimihenkilö on katsonut tietojasi kun on tehnyt aikavaruksen.

      • Anonyymi

        Voidaanko rajoittaa pääsyä samaan terveyskeskukseen (esimerkiksi Terveystaloon)? Voisiko esimerkiksi lääkäri muuttaa sen yksityiseksi myöhemmin, jotta vain hän voi nähdä sen, ei kukaan muu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voidaanko rajoittaa pääsyä samaan terveyskeskukseen (esimerkiksi Terveystaloon)? Voisiko esimerkiksi lääkäri muuttaa sen yksityiseksi myöhemmin, jotta vain hän voi nähdä sen, ei kukaan muu?

        Terveystalo on yksityinen lääkäriasema, joten oletan, että siellä on palveluna käytössä mahdollisuus rajata tietojen lukuoikeuksia vain sille lääkärille, joka ne tiedot on kirjoittanut. Kysy Terveystalon toimistosta, heidän pitäisi tietää. Ainakin Mehiläisessä on tämä mahdollisuus. Mehiläisessä tieto löytyy nettisivuilta ja rajaukset on helppo tehdä siellä.

        Mahdollisuutta rajata tietojen lukuoikeuksia yksittäisten käyntien (tai terveydenhuollon eri alojen) osalta ei ole julkisella sektorilla. Yksityiselläkin periaatteessa, ellei tee noita rajauksia, kaikki hoitohenkilöt näkevät kaikki asiakkaan tiedot. Julkisella ei voi rajata yksittäisten käyntien lukuoikeuksia mitenkään, vaan kaikki näkyy jokaiselle potilasta hoitavalle. Julkisella sektorilla voi rajata Omakannassa vain toiset sairaanhoitopiirit ja yksityissektorin. Eli jos asut esim. Turussa, niin jos klikkaat kyseisen sh-piirin piiloon, niin tietojasi ei nähdä esim. Lapissa julkisessa sairaalassa eikä myöskään millään yksityisellä lääkäriasemalla Turussakaan. Mutta koko Turun sh-piirin alueella kyllä, ja sille ei voi yhtään mitään. (En muista noiden sh-piirien virallisia nimiä, ne näkyvät Omakannan kieltoluettelossa, käytännössä alueet joita voi rajata vastaavat sairaanhoitopiirejä.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      182
      2249
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      87
      1620
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1454
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1314
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      1135
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      44
      1124
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      45
      1007
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      98
      909
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      845
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      815
    Aihe