Access-ongelma

Voisiko joku auttaa seuraavassa:

Tein Accessilla tietokannan, jonka taulukossa on lukuisia sekä numero- että kirjainsarakkeita. Näiden laatimisessa ja muotoilussa ei ollut kummempia ongelmia, joskin 10 vuotta siitä, kun ohjelmaa olin viimeksi käyttänyt, on melko pitkä aika; aluksi oli tietysti vähän tumpulointia.

Tein sitten lomakkeen, jolla tietojen syöttö olisi kätevää. Homma onnistui muuten, mutta lomake näyttää desimaaliluvut ainoastaan pyöristettyinä kokonaislukuina, esim. 8,7 -> 9. En ole löytänyt ohjelman uumenista säätöä, jolla saisin määritettyä lomakkeen lukumuodoksi esim. yksidesimaalisen luvun. Ruudun määrittelyssä näkyy kyllä parametri ”desimaalipaikka”, mutta se ei näytä vaikuttavan tähän. Vaikka kokeilin tässä parametrissa arvoja 1 - 5, sillä ei ollut vaikutusta.

Voisiko joku neuvoa?

4

1016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ota se lomake rakennenäkymään, valitse ruutu jota haluat muokata, hiiren oikelalla näppäimellä "Ominaisuudet". Avautuvasta luettelosta valitse välilehti "Muoto" muuta desimaalipaikat.

      Voit myös ottaa rakennenäkymään taulukon johon syötettävät tiedot tallennetaan ja sieltä käsin muuttaa ko. kentän ominaisuuksia.

      • Muchas gracias, kokeilen heti kun pääsen illalla kotiin!



      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe