Voisiko joku auttaa seuraavassa:
Tein Accessilla tietokannan, jonka taulukossa on lukuisia sekä numero- että kirjainsarakkeita. Näiden laatimisessa ja muotoilussa ei ollut kummempia ongelmia, joskin 10 vuotta siitä, kun ohjelmaa olin viimeksi käyttänyt, on melko pitkä aika; aluksi oli tietysti vähän tumpulointia.
Tein sitten lomakkeen, jolla tietojen syöttö olisi kätevää. Homma onnistui muuten, mutta lomake näyttää desimaaliluvut ainoastaan pyöristettyinä kokonaislukuina, esim. 8,7 -> 9. En ole löytänyt ohjelman uumenista säätöä, jolla saisin määritettyä lomakkeen lukumuodoksi esim. yksidesimaalisen luvun. Ruudun määrittelyssä näkyy kyllä parametri ”desimaalipaikka”, mutta se ei näytä vaikuttavan tähän. Vaikka kokeilin tässä parametrissa arvoja 1 - 5, sillä ei ollut vaikutusta.
Voisiko joku neuvoa?
Access-ongelma
4
1105
Vastaukset
- Anonyymi
Ota se lomake rakennenäkymään, valitse ruutu jota haluat muokata, hiiren oikelalla näppäimellä "Ominaisuudet". Avautuvasta luettelosta valitse välilehti "Muoto" muuta desimaalipaikat.
Voit myös ottaa rakennenäkymään taulukon johon syötettävät tiedot tallennetaan ja sieltä käsin muuttaa ko. kentän ominaisuuksia.exhellari86 kirjoitti:
Muchas gracias, kokeilen heti kun pääsen illalla kotiin!
Hei
Tiedoksi: onnistui seuraavan artikkelin tiedoilla:
https://docs.microsoft.com/en-us/office/troubleshoot/access/decimal-value-rounded-up-down-integer
Luvun muodoksi piti muuttaa ”kaksoistarkkuus” suomenkielisessä Accessissa.- Anonyymi
exhellari86 kirjoitti:
Hei
Tiedoksi: onnistui seuraavan artikkelin tiedoilla:
https://docs.microsoft.com/en-us/office/troubleshoot/access/decimal-value-rounded-up-down-integer
Luvun muodoksi piti muuttaa ”kaksoistarkkuus” suomenkielisessä Accessissa.Tätähän minä tarkoitin eka vastauksessani. En vain hoksannut ratakiskosta vääntää, vaihtoehdothan tulevat esiin esim. taulukon rakennenäkymässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3922163Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh631333Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831320- 1371208
- 881153
- 981020
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133944- 48890
- 47821
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60770
