Varoituksen sana tulevasta

Anonyymi

Eräällä retkeilypalstalla joku kertoi että hän oli pystykorvan kanssa metsällä. Koira alkoi haukkumaan ja metsästäjä suuntasi haukun suuntan. Koira ja metso löytyivät, mutta myös retkeilevä pariskunta joka oli tullut paikalle katsomaan mitä koira haukkuu. Herra oli viritellyt kameraansa jotta saa kuvan tappavasta laukaisusta. Metsästäjä otti koiransa ja poistui ampumatta.

Lain mukaan laillisen metsästyksen häirintä on rikos, mutta kyllä metsästäjä jäi alakynteen kommenteissa, vapaa jokahenkilön oikeus vaeltaa on kuulemma suurempi oikeus kuin metsästysoikeus. Olipa kommenttien joukossa myös kirjoitus että metsästys pitää lakkauttaa.

Kukaan ei vielä ole kirjoittanut, mutta kohta nähtäneen aktiivista yllyttämistä mennä katsomaan metsästyskoiran toimintaa eli oikeasti estetään metsästystapahtuma. Harmi, sillä luvat, aseet ja matkustaminenkin ovat kallista hommaa. Onko suomi oikeasti näin kahtiajakautunut, kaupunkilaisten luontokäsitys on jotain jota en kyllä ymmärrä.

3

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yleisellä paikalla saa kuvata. Jopa kauppakeskuksissa. Metsä on vastaavanlainen yleinen paikka.

    • Anonyymi

      Kaupunkilaisvihreät tekevät tällähetkellä kaikkensa metsästyksen kieltämiseksi. Ideologia alkaa menemään järjen edelle, vaikka metsästyksellä on suurin hyväksyntä nyt kuin koskaan aiemmin.

    • Anonyymi

      Tekikö metsästäjä asiasta rikosilmoitusta?

      Kyllähän tuo tapaus on aika lailla siinä rajoilla, onko kyse metsästyksen häiritsemisestä vai ei.

      Kun metsästäjä ei halua tulla kuvatuksi ampumatilanteessa ja joku ulkopuolinen vaanii siinä samaan aikaan kameransa kanssa, niin häirintäähän se silti on.

      Ei kun raastupaan selvittämään asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe