siksi Toyota ei ruostu. Toyotan maali on autoteollisuuden paksuin ja vahvin ja Toyota on tehty Corten teräksestä joka ei ruostu toisin kuin maksetut trollit väittävät. Toyota ei ruostu.
Toyotan maali suojaa ruosteelta
Anonyymi
2261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Saharan eteläpuolella liikkuu tänäkin päivänä Suomesta vietyjä 70- ja 80-luvun timantinkovia Toyotia pilvin pimein. Tavattoman luja ja kestävä auto.
"Toyotan maali suojaa ruosteelta"
Ilman maalia ruosteinen pelti olisi ihan paljaana.
Se cortenpellin ruoste suojaa nimenomaan pellin, ei maali. Corten ei siis senkään vuoksi sovellu auton koriin.
Taas Toyotan omapojalta toiston toistoa. Taitaa ideat olla vähissä kun totuus ruosteongelmasta tulee laajemmin tutuksi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Säänkestävä_teräs
Juu ei ruostu pohjakaan millään, kun se on tehty dnjeperin jokivarren rantapajusta. Puu kasvaa suurikokoiseksi ja siitä on helppo valmistaa viilufaneria. Puun erikois omiaisuus on, että se pystyy varaamaan huokosiinsa tolkuttomasti vettä.
Siksipä vanhat toyoat ovat suosittuja afrikassa. Ne ovat hyviä vesivarastoja. Tuotaessa suomesta pohja täynnä vettä ja sadekausilla saadaan pitkäaikaiset vesivarastot. Sit vaan pohja irti ja puristuksiin. Saadaan vedet hyötykäyttöön. Toyotan romut hylätään sitte minne sattuu.
On se kova peli. Hyödyksi tälläkin tavoin loppuun saakka.
Tojolla ajetaan varo-varovasti,
ettei kaatuisi kallis lasti.
Suoraa tietä ja suoraa tietä,
mäkiä on matkan varrella.
Pois kaikki lapset alta,
tie näyttää kapealta.
Mittari näyttää kuuttakymppiä,
jarrut on epäkunnossa
kori puhki ruostunut.
Toyota on huipputuote, naapurin -20 ogtaavia muistuttaa kuusikymmentä luvun neuvostoihmettä.
Hah. Kyllä ne toyon muodot on sitä viiskyt-kuuskytlukujen toverien avaruusmuotoilua parhaimmillaan/pahimmillaan. No mikäs siinä jaappanin poijaat ja venäjän poijaat tekevätkin tiivistä yhteistyötä autojen suhteen. Vähitellen lähes koko toyon länsimainen myyntiin tulevat on tarkoitus valmistaa venäjällä.
No sopiihan tämä hyvin meidän kommariporukalle. Tulee lisää toyon malleja valittavaksi, jotka puoluekin hyväksyy.
Mikä Toyotan maali. Ovet sisäpuolelta maalaamatta. Ruostuu ovien alareunat nopeasti puhki.
Se on törkä valhe.
Aivan, on siellä ohuen ohut pohjamaali.
Se riittää, että on maali. Maalin paksuus ei auta. Toyotassa on optimaalinen maalikerros. Se estää ruostumisen kun on parasta saatavilla olevaa maalia. Tämän vuoksi Toyota ei juurikaan ruostu. Ne on vielä 20v ikäisinä käytännössä ruosteettomia.
MIKSI paras rasituksen kestävyys saadaan paksulla maalipinnalla.Nuo sinun selitykset aivan turhia .Kerro nyt ihmeessä mikä on parasta saatavaa maalia toyotaan.Toyotassa on muita automerkkiä huomattavasti ohuempi maalipinta.Joka ruostuu erittäin nopeasti.SE RIITTÄÄ ETTÄ ON MAALIA SÄÄLITÄVÄÄ VALETTA,VALETTA,VALETTA..
Hihii, vai optimaalinen maalikerros, Finikor on toista mieltä hihii!
Toyotan kannalta hyvä kun ruosteen syyksi saadaan ulkopuolinen syy kun ei tarvita kuin pieni kivi ja hentoinen kosketus ja reikä maaliin peltiin asti. Näin Toyota pesee kätensä ruostetakuun suhteen.
Finikor on ruosteenesto käsittelyjä tekevä firma. Tietysti sen mielestä kaikissa autoissa on riittämätön suojaus. Korroosionesto käsittely tehtävä välittömästi. Näin Finikor sanoo kaikista autoista. Toyota on ruostumattomuuden suhteen parhaita. Siksi se on suosituin automerkki.
Mutta miksi pahin on Toyota? Ei niissä kuvissa olla ruostesuojausta mitenkään kaavittu pois, vaan sitä ei ole tehty tehtaan toimesta lainkaan, sellainen on suurta kusetusta Toyotalta.
Jos esim. Yaris on pahasti ruoteessa 22tkm ajettuna ja alle kolmevuotiaana, niin onko se sinusta hyvä suoritus. Tai ehkä Auto Bildin kestotesti jossa myös alla kolme vuotias Yaris todella pahasti ruosteessa, mm. jarrukilvet puhki ja sähköliitimestä metallinen kuori sulanut kokonaan olemattomiin.
Ei parempia autoja tarvitse lisäsuojata ja ne kestää sen 15 vuotta ilman pahempaa ruostetta.
Voi herran tuuteli nyt on toyota kehittäny maalin.HAAAAAAAAAAAAAA.corten teräs hiekkapuhalletaan pinta oksidoituu ja ruostuminen ei jatku nyt on pikkasen pihalla omapoika.Eli toyota on rusteessa jo uutena.haaaaaaaaaaaa.Autoissa ei käytetä corten terästä.SORI.HIIIIIIIIIIIIIIIIII
Mutta maalikaan ei suojaa Toyotan merkin vaikutukselta.
Katsopa tästä https://www.youtube.com/watch?v=esD-xG5skCE aiheeseen liittyvä video!
Toyotan myynti kertoo kaiken.
Toyota 11000 kpl.
wv 7000 kpl.
Kerro lisää jos autossa on vain maali.POHJAMAALIKO.Maalipintaa kun rasitetaan niin mitä paksumpi maalikavo aina parempi.Toyotassa ei ole optimaalista maalipintaa kori 80 mikronia pohja 20 mikronia.Ruostesuojaus puuttuu korista kokonaan.Kerro ihmeessä mikä on toyotalle hyvä maali.HIII.Toyotat ruostuu tunnetusti jo uutena nih TÄSTÄ EI KESKUSTELLA PISTE....HAAA
Tämä aloitus ja on hyvä esimerkki kuinka paljon Toyotan omapoika valehtelee. Corten teräs ei sovellu autoon, eikä sitä maalata koskaan, vaan sen ominaisuudet perustuu pinnan ruostumiseen joka suojaa sitä niin ettei se itse teräs kulu tai reikiinny.
Juurikin näin tämä omapoika tai toyotan maahantuojanPELLE PUHUMASSA PASKAA.