Taisi olla ½-1 vuosi sitten, kun oli uutisia, että sinne rantautui näitä Afrikan 'siirtolaisia' suuria määriä. Ainakin Gran Canarian eteläosien lomapaikoissa heitä näkyi tv-uutisten mukaan olevan hirveät määrät. Mikä on tilanne nyt? Onko siellä jotkin lomapaikat kansoitettu näillä 'siirtolaislla'? Ja mitkä kaupungit? Ja missä heitä ei taas ole? Ovatko vain jollain saarella ja onkó joku saari, jossa ei ole? Ei oikein huvittaisi mennä lomalle samaan porukkaan, sitä kaipaa lomalla omaa rauhaa.
Vastaukset 22
- Anonyymi
Osaisiko joku suositella hyviä ruoka ravintoloita. Erityisesti olisin kiinnostunut pihvi ravintoloista.
- Anonyymi
Älä pappa alota taas. Pitkäänhän sä jo olitkin ilman ravintoloista höpisemistä
- Anonyymi
Onpa todentuntuista kommentointia! Vai mitä?
- Anonyymi
Kannattaa mennä La Palman saarelle. Sielä saapi ainakin eteläosassa olla omassa rauhassa ja kiuaskivet höyryää mukavasti. Syntisille sielä on nyt manalan portit auki, voipi kurkata kuinka kuumaan paikkaan pääsee.
- Anonyymi
Vois laitattaa pihvi-ravintolan, hyvät hiilet.
- Anonyymi
Mikähän tilanne siellä oikeasti on? Kai täällä on muitakin kuin noita hörhöjä, jotka vaan samaa jankuttavat. Onko niitä oikeasti palautettu Afrikkaan? Ei ole ollut mitään luotettavaa tietoa. Monet paikalliset erityisesti yrittävät kaunistella tilannetta.
- Anonyymi
Ainakin viime keväänä kaikki passilla matkustavat veneilijät päästettiin mantereelle. Eivät ne pojat halua Kanarialle jäädä, pyrkivät Espanjaan, Ranskaan jne. kuka minnekin. Varmaan Suomeenkin riittää tulijoita.
- Anonyymi
Onks kellään tietoo et millon alkaa
asia kirjoittajien ja sisällön tuottajien
ravintola arvostelut ruoka ravintoloista? Olisin kiinnostunut eityisesti kanarian saarien
pihvi ravintoloista.- Anonyymi
Sen verran voin paljastaa että jormakoon ravintolalle myönnetään miselinintähti rotisseur-kilven päälle. Harmaantunut porsaanleike oli vakuuttanut ravintolakriitikot kerta toisena jälkeen. Mikä ei ollut ihme, kun kierrätti samaa leikettä joka käynnillä. On se saita mies.
- Anonyymi
"Mikähän tilanne siellä oikeasti on? Kai täällä on muitakin kuin noita hörhöjä, jotka vaan samaa jankuttavat. Onko niitä oikeasti palautettu Afrikkaan? Ei ole ollut mitään luotettavaa tietoa. Monet paikalliset erityisesti yrittävät kaunistella tilannetta."
Kaverin perhe on nyt siellä, Inglesissä. Pakolaisista ei ole näkynyt vilaustakaan eli kaikki OK.
Hotelli täynnä Sakuja ja Brittejä. Aika vähän Härmästä. Taitavat mellastaa ja matkailla täällä palstalla :-)
Hinnat alemmat kuin 2v sitten. kentällä palvelu nopea ja ystävällinen! Aion käydä katsomassa tammi-helmikuussa kuukauden.
Tapaamisiin siellä! Maailman paras talvikeli odottaa.- Anonyymi
Olen kyllä sitä mieltä, että tämä, vähemmällä lahjakkuudella siunattu, sepustelija on jo vuosia sitten tuhonnut tämän palstan.
- Anonyymi
Minä aloitin tämän ketjun. Järkyttävää tämä ala-arvoinen lässytys. Oikeasti halusin asiallista tietoa. Tällaista tulee. Kyllä se taitaa todella olla niin, että jos mies ei ymmärrä p---lun päälle, niin todellakin siltä järki puuttuu.
- Anonyymi
Juuri näin. Jos mies ei ymmärrä perä luukun hyvyyttä toisen miehen perästä on siinä pakko olla jotain vikaa. Mikään ei tunnun paremmalta kuin toisen miehen huohotus niskassa kun hän työntyy sykkivänä ja kankeana takaa aarteeni syvyyksiin. Sitä voi kutsua elämän parhaiksi paloiksi. Se on myös syy miksi me suuntaamme Inglesiin vuodesta toiseen. Täällä ei tuomita eikä poika rakkaus ole tuomitsevien katseiden alla. Pian ihan pian se taas tapahtuu kun baarista kotiin saattamiani komistus tulee ja tekee sedälle nannaa. Huh huh jo etu käteen.
- Anonyymi
Viimeisen vuorokauden aikana tuli 300 henkeä. Suurin osa Lanzalle, nuoria miehiä Marokosta (eli varsinaisia pakoloisia!). Sitten vähän hädänalaisempaa porukkaa Gran canarialle Afrikasta, 70 henkeä tai elossa selvinnyttä, joista moni tarvitsi sairaalahoitoa, sekä miehiä että naisia. Mikä on heidän jatkosijoituspaikka, en tiedä. Viime vuonna ainakin laitettiin leireille Teneriffalle. Marokkolaiset pyritään pistämään takaisin, jos eivät ole alaikäisiä, monet ovat. Pakolaisia lennätetään takaisin Länsi-Saharan kautta, siitä saavat sitten jatkaa minne haluavat, Marokon suureksi harmiksi.
On kyllä sellainen peräreikä tuo Marokko nykyään, ei tulisi mieleenkään mennä siellä käymään. Ennen se oli suomalaisten matkatoimistojen listoillakin, Agadirissa on moni lomaillut.- Anonyymi
Mikäs nuorissa miehissä on vikana?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikäs nuorissa miehissä on vikana?
Ei mitään. Ovat loistavaa seuraa home miehille paikan päällä.
- Anonyymi
Oisko kellää tarjolla mitään homo eroottisia tarinoita inglesistä. Niistä luku olisi kiva juttu.
- Anonyymi
Kerran 80-luvulla Inglesissä lomaillessani asuin apartementossa. Majoituttuani avasin loman aloituskaljan ja läikytin sitä vahingossa lattialle. Ajattelin siivota heti, ettei huoneisto alkaisi likaantua ja suomalaiset saisivat huonoa mainetta. Avattuani siivouskomeron oven näin sen: Mattomikko oli Sinipiian päällä.
Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251888- 127860
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474- 9466
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9439Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395