Minulla tuli painojen nostosta alaselkäkipuja n. 10 vuotta sitten. Kokeilin kaikenlaista venytystä, kipugeelejä, mutta vasta sitten kun aloin hieromaan selkääni aina aamuisin puoli tuntia hierontavyöllä, niin kivut katosivat. Niitä näyttää olevan myös patterimalleja, niin ei tarvitse olla paikallaan hieronnan aikana, vaan voi vaikka tehdä kaikenlaista samalla. Voi tietty olla, että myös patjani oli hieman huono, jäykistinkin sitä myöhemmin hieman vyötärön kohdalta.
Hierontavyö ei tietty sovi kaikille, eli jos on mennyt jotain oikeasti rikki, niin en tiedä silloin täryttävän hieronnan turvallisuudesta. Mutta tällaisiin jäykkyystiloista johtuviin kipuihin täryttävä hieronta sopii hyvin.
Jos hierontavyö on liian pieni, niin sitä voi jatkaa kuminauhoilla, niin tukevampikin henkilö voi käyttää.
Tehokkaimmillaan hierontavyö on silloin, kun se painautuu tiukasti kroppaaa vasten, eli esim. jos makoilee sängyllä tai istuu tuolissa, niin tällöin se painautuu helposti tiukaisti selkää vasten, mutta liikkeellä ollessa sen voi laittaa vaikka housun sisään ja vyöllä kiristää hierontavyö pysymään tiukaisti selässä kiinni, niin liikkuessaankin saa sitten hierontaa.
Hierontavyö auttaa alaselkäkivuissa
Anonyymi
1
172
Vastaukset
- Anonyymi
Ja voi tietty käyttää ladattavia paristoja, niin patterikustannukset pysyvät muutamassa eurossa per vuosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2941647- 2281308
- 811301
- 681265
- 305998
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50820