Hierontavyö auttaa alaselkäkivuissa

Anonyymi

Minulla tuli painojen nostosta alaselkäkipuja n. 10 vuotta sitten. Kokeilin kaikenlaista venytystä, kipugeelejä, mutta vasta sitten kun aloin hieromaan selkääni aina aamuisin puoli tuntia hierontavyöllä, niin kivut katosivat. Niitä näyttää olevan myös patterimalleja, niin ei tarvitse olla paikallaan hieronnan aikana, vaan voi vaikka tehdä kaikenlaista samalla. Voi tietty olla, että myös patjani oli hieman huono, jäykistinkin sitä myöhemmin hieman vyötärön kohdalta.
Hierontavyö ei tietty sovi kaikille, eli jos on mennyt jotain oikeasti rikki, niin en tiedä silloin täryttävän hieronnan turvallisuudesta. Mutta tällaisiin jäykkyystiloista johtuviin kipuihin täryttävä hieronta sopii hyvin.
Jos hierontavyö on liian pieni, niin sitä voi jatkaa kuminauhoilla, niin tukevampikin henkilö voi käyttää.
Tehokkaimmillaan hierontavyö on silloin, kun se painautuu tiukasti kroppaaa vasten, eli esim. jos makoilee sängyllä tai istuu tuolissa, niin tällöin se painautuu helposti tiukaisti selkää vasten, mutta liikkeellä ollessa sen voi laittaa vaikka housun sisään ja vyöllä kiristää hierontavyö pysymään tiukaisti selässä kiinni, niin liikkuessaankin saa sitten hierontaa.

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja voi tietty käyttää ladattavia paristoja, niin patterikustannukset pysyvät muutamassa eurossa per vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7493
    2. 90
      5275
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      82
      4956
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      135
      4333
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3100
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2739
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2722
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      55
      2312
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2289
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1890
    Aihe