Pitääkö lähettää?
Mulla on Gmail sähköposti, pyytää luottokorttia tai henkilökorttia!
12
170
Vastaukset
- Anonyymi
Parasta on lähettää avoin valtakirja, tietenkin.
- Anonyymi
Ei pyydä..
- Anonyymi
Ei todellakaan! Viesti jossa pyydetään pitää tuhota eikä linkkiä saa avata.
- Anonyymi
En ole ostanut mitään maksettua sisältöä!
Alkuperäinen kirjoittaja!- Anonyymi
Okei, äläkä avaa mitään linkkejä tollasista sähköposteista. Ilmoita lähettäjä roskapostiosastoon, poista viesti roskakoriin ja poista se vielä sieltäkin.
- Anonyymi
Nyt pitää vahvistaa ikä
Alkuperäinen kirjoittaja!
- Anonyymi
EI PIDÄ . Jos et ole tilannut / ostanut korttimaksulla mitään .
- Anonyymi
Gmail on turvallinen. Sinne voi lähettää mitä pyydetään.
- Anonyymi
Kuka pyytää? Tai no, väliäkö tuolla, eipä kyllä kukaan asiallinen taho sähköpostilla pyydä. Ei mihinkään sähköpostipyyntöihin tai niiden mukana tuleviin linkkeihin yleensäkään laiteta mitään arkaluontoisia tietoja.
- Anonyymi
Kyllä pyytää koska Youtube vaatii iän selvityksen..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä pyytää koska Youtube vaatii iän selvityksen..
No toki palvelut voivat pyytää tietoja lähettämällä e-mailinkin, mutta jos sellaisen mailin saa, niin sinne palveluun kirjaudutaan oman kirjanmerkin tms. kautta, eikä viestissä olevaa linkkiä klikkaamalla.
Olen itsekin saanut jotain sen tapaisia huijausviestejä, että esim. mukamas netflix ilmoittaa, että valitettavasti ei saatu veloitettua kuukausimaksuasi, klikkaapa tästä ja syötä luottokorttisi tiedot. Sellaisiin ei mennä klikkailemaan. Oman tilin voi käydä tsekkaamassa toista kautta, ja jos siellä on kaikki ok, niin viimeistään sitten tietää varmaksi, että huijausyrityshän se oli.
- Anonyymi
Oletko luomassa uutta G-mail tiliä?
Jos olet, niin henkilötietoja kyllä kysytään tiliä luodessa, mutta älä anna mitään pankkitietoja.
Jos ostat jotain, niin maksutietoja kysytään itse ostotilantessa, ei muuten.
Tilitieto kysymyksiin ei tule koskaan vastata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129