..ja tämä on tosi. Katson pystyväni perustelemaankin mielipidettäni: olen lukenut mm. Anu Holopaisen ja, (hmm, hitto unohdin nimet) no anyway olen lukenut sanotaanko riittävästi suomalaista fantasiakirjallisuutta ja se on SURKEAA. Ainoa laadukas oli kirja nimeltä Mahlaa Suonissaan (senkään kirjailijan nimeä en muista!). Muut ovat kuin aloittelijoiden tekemiä. Juoni on heppoinen, tapahtumat suunnilleen 'ja sitten he matkustivat 2 päivää ja saapuivat perille. Álòmêrìssa he tappoivat pahan Gùêlin ja..' Joo no, AH- ja muut suomifantasiafanit älkää ottako nokkiinne. Ihmettelen vaan, kun en ole mistään löytänyt laadukasta suomifantsua!!
Neuvokaa tietämätöntä, jos osaatte!!
Neuvokaa tietämätöntä, jos osaatte!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Aivan, ja eipä ole näissä ulkomaisissakaan suurimmassa osassa kehumista. Kökköä jöötiä. Niinpä olen alkanut kirjoittaa itse, kun ei muut osaa. Pistän nettiin joskus parin viikon päästä. Miekkaa ja magiaa ja h... No enpäs vielä kerrokaan.
En ole minäkään löytänyt suomenkielisiä HYVIÄ fantasia kirjoja.. vain ulkomaalaiset (eirityisesti TSH ja Elaine Cunninghamin Haltian varjo) fantasia kirjat ovat hyviä..
Oot ihan oikeessa...mäkin oon lukenu niitä ja oon paljoltikii samaa mieltä...ite tykkään eddingsistä ja dragon lancesta...muuta että oiskohaa ollu Robin Hobbin kirjoja mistä tykkäsi..(en oo varma nimest..)
Robin Hobbin kirjat (tai siis trilogia Näkijän taru) on kyllä varmaan 2. paras fantasiakirja minkä olen lukenut, heti Taru Sormusten Herrasta jälkeen. Siinä ei ole turhia kliseitä.
Viivi Hyvönen: Mahlaa suonissaan (WSOY 1999)
Eeva Andersson taitaa olla myös yksi suomifantsukirjailija.
Hyvösen kirjan olen lukenut, se olikin sitten ainoa hyvä suomalainen.. toisenkin minkä mainitsit luin, mutta se oli aika lapsellinen. IMO 8)
No, jos se on niin ala-arvoista niin mikset sitten ala itse kirjoittamaan? Tulisi varmaan paljon laadukkaampaa...
..toden totta tulisikin.
No täältä löytyy tasokasta suomalaista fantasiaa.
http://www.sunpoint.net/~mr_natural/
Ei lapsille. Tai tosikoille.
Suomesta tuskin tuleekaan samalla lailla hyviä kirjailijoita, koska jotta kirjoittamisella eläisi pitäisi markkinoiden olla paljon suuremmat. Ja jotta kirja olisi kääntämisen arvoinen, sen pitäisi olla todella hyvä. Mutta sillä välin pitää tehdä sitä oikeaa työtä eikä ole aikaa kehittää ja hioa juonia ja maailmoja.