Haluaisin viedä marsuni eläinlääkäriin marsuni tarkastettavaksi.paljon se suurin piirtein maksaisi?
Eläinlääkäri
marsuhullu_1
6343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noin 25-30€, ellei marsulle tosiaan tehdä muita tutkimuksia kuin pelkkä tarkistus. Kannattanee soittaa eläinlääkäriin, sillähän se selviää..
Edellinen marsu vastaaja oli suurin piirtein oikeessa =) hyvä niin , mutta kun mä vein mun marsuni lääkäriin se maksoi noin 36,60 euroo =(
onhan se vähän kallista mut marsun hengen eessä millään ei oo rajoja ´´ ainakaan mulla ´´
En ole käyttänyt kaniani eläinlääkärissä, mutta olen ottanut selvää, että ainakin Lahdessa eläinlääkärin käyntimaksu Vauhtikankaan eläinlääkäriasemalla on 38 €. Se on aika kallis.
Marsuja ja kaneja ei välttämättä tarvitse käyttää terveystarkastuksissa (vaikka hoito-oppaissa niin neuvotaan tekemään n. 1 krt./vuosi), jos osaa hoitaa ja ruokkia eläimiä hyvin, eikä oireita esim madoista ole. Matolääkettäkin (joka annetaan syksyllä, kun mahdollinen "ulkoruokintakausi" on päättynyt), saa ilman reseptiä apteekista, esim. Axilur, samaa annetaan esim. kissoille, annetaan vain jos eläimellä epäillään oireita.
Viitaten tohon matolääkitys-juttuun; en ole koskaan kuullut että marsuja pitäisi madottaa, ja koska marsu on niin herkkä pieni lemmikki, en suosittele itselääkintää muulloin kuin esim. ripulissa. Jos epäilee matoja tms. niin parempi vielä lemmikki eläinlääkärin pakeille että annostus ja lääke menevät nappiin :)
Kyllä ne marsutkin kannattaa madottaa jos saavat kesällä paljon ruokaa ulkoa. En tiedä sitten kuinka todennäköistä on että marsut niitä matoja saisi, mutta meillä on kuitenkin varmuuden vuoksi madotettu, koska saavat kuitenkin suht paljon ulkona olla. Eläinlääkäriltä tai apteekista voi kysyä neuvoa ja annostusohjeita.
OK. Kannattaa kuitenkin ensin jutella eläinlääkärin kanssa ennenkuin alkaa mitään madottelemaan :)