Urospentu nukkuu koko ajan

Anonyymi

Elikkä mulla on ensimmäinen oma koira ja oon huomannut että nukkuu paaaljon enemmän kuin esim mitä kaverini saman ikäinen ja saman rotuinen pentu nukkuu. Oon kyllä ollut tietoinen, että koiranpennut nukkuu paljon mutta en aatellut että vielä tuonkin ikäisenä. Varsinkin just kun nähnyt kavereiden koiria tuon ikäsinä, niin eihän ne nyt nuku melkeen yhtään enää.. Pentu nukkuu siis yöllä n. 8h ja ite oon töissä sen 7h, jolloin luultavasti pentu ottaa hyvät tirsat. Tuun kotiin töistä, pentu hereillä n. Tunnin jolloin käydään pitkällä lenkillä. Tän jälkeen se nukkuukin melkeen koko loppu illan n. 3-4h iltapalaan ja iltalenkkiin saakka 🤨.. toki siis ton mun työpäivän (7h) aikana tuttava käy sen kanssa pienen lenkin ja antaa sille ruoan, mutta ei se visiitti 30min kauempaa kestä. Tuttava kertoo aina että siellä se oli sohvalla nukkumassa kun hän saapuu.

3

278

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja tähän vielä lisätäkseni, koira on aina nukkumassa myös kun töistä tulen tai olen kaupassa käynyt tai ihan milloin vaan. Kyllä se on sen 30min hereillä aina välillä mutta ei oikeestaan kauempaa.

    • Anonyymi

      Eikö se ole parempi että se nukkuu, kuin että haukkua räksyttäisi päivät pitkät ja saisit valituksia naapureilta.
      Oikeastaan kaikkien koirien olisi syytä nukkua ne ajat milloin eivät syö tai ulkoile.

      • Anonyymi

        Siis enhän mä tietenkään valita siitä, että toinen nukkuu, mutta ihan vaan mielenkiinnosta kyselen et onks se niinku normaalia muiden koiranomistajien mielestä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1433
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      868
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe