Olen ylpeä maskinaama

Anonyymi

Mullilehti uutisoi tänään maskien käytöstä uutisten puutteessa. Minun mielestäni maskien käyttö kaupoissa, joissa henkilökunta kuitenkin niitä käyttää, on kohtelias ja fiksu tapa osoittaa välittämistä toisista ihmisistä.
On toki olemassa näitä rokotettuja vatipäitä jotka kuvittelevat olevansa jotenkin suojassa virukselta ja kuolaavat kaupoissa ilman suojainta. Heillä lienee vankkumaton usko lääketehtaisiin ja niiden puudeleihin. Kyllä se virus tekee töitään kehossa, oli sitten rokotukset tai ei.
Itse olen ottanut molemmat rokotukset ja käytän maskia kaupoissa niin kauan kuin niiden henkilökuntakin, koska arvostan heitä kanssaihmisinä. Jos elämäni olisi niin tyhjää, että menisin johonkin jääkiekko-otteluun, niin siellä en tosin käyttäisi maskia.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maski on vihonviimeinen pöpö pesä en todellakaan käytä

    • Anonyymi

      Suurin osa maskeista on muovia! Sytytin nuotion maalilla ja se paloi kuten muovi.

      • Anonyymi

        Ei maalilla kanata sytyttää nuotiota. Paloiko se nuotio kuten muovi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei maalilla kanata sytyttää nuotiota. Paloiko se nuotio kuten muovi?

        Öööööö


    • Anonyymi

      Mielestäni maski on jo niin luonnollinen asia ettei siitä kannata edes kiistellä. Samoin käsidesit ja välit toisiin henkilöihin.

    • Anonyymi

      Mitä väliä sillä mitä väliä pidetään, kunhan ei hälläväliä.

    • Anonyymi

      Kyllä se ministeri kohta sanoo teille tyhmille lampaille jotka vielä seisotte asennossa maski päässä että voitte lopettaa sen käytön.

      • Anonyymi

        Varsinkin sulle


    • Anonyymi

      Minä liimasin maskin pikaliimalla naamaani, kyllä pysyy!

    • Anonyymi

      Un ballo in maschera on vakava ooppera vaikka perustuukin pääosin kuvitelmiin. Suomennettu nimi "Naamiohuvit", ei oikein kuvaa teosta.
      Ministeri kiurun ja hovinarrien, (THL, STM, HUS), versio naamiohuveista sen sijaan laittaa nauramaan oikein hersyvästi. Näytös on olut pitkä ja ansaitsisi oman librettonsa.

    • Anonyymi

      Tyhmät lampaat on vielä niin ylpeitä siitä kun on taas totelleet ihan pilkulleen kaikkea mitä joku typerä virkamies on keksinyt määrätä.......

      • Anonyymi

        Varsinkin sinä


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      104
      4544
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1912
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      133
      1306
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      102
      1188
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      80
      1101
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      181
      999
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      911
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      25
      887
    9. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      841
    10. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      62
      812
    Aihe