Hyvät ihmiset. Koulu täytyy keksiä uudestaan ja tarkoitan sillä, että sille yritykselle täytyy uusi johto.
Koulu pitäisi keksiä uudestaan. Oppimistulokset sen kuin huononevat, opettajat huutavat lastensuojelua ja poliisia apuun. Opetustoimen ihmiset ovat virkansa puolesta ehkä ihmiskunnan välinpitämättömin joukko. He osaavat syyttää vanhempia, vaikka vanhemmat eivät ole edes paikalla. Psykologeja lisää paikalle.
Ajatelkaa. jos tämä olisi yritys. Tähän yritykseen valittaiisin tavallisen nopeasti uusi hallitus ja toimitusjohtaja. He ottaisivat homman haltuun ja vaatisivat vastuuta opetushenkilökuntaan kuuluvilta.
Ensimmäinen asia mihin puututtaisiin olisi koulukiusaaminen. Hesburgerin johto sai tietää asiasta ja sen jälkeen omistaja sanoi vastaavansa vaikka keskellä yötä sähköposteihin asiasta. Opetustoimi lopettaa päivänsä klo 16 vaikka ovat tietoisia tilanteesta. Syyttävät vain muita.
Joku kertoo, että koulussa on kiusaamista. Olettetko katsoneet pienen koulun henkilökunnan määrän. Pienessäkin koulussa henkilökunnan määrä hipoo sataa henkeä. Isoissa kouluissa täytyy oikein hieraista silmiään henkilökunnan lukumäärän kanssa.
Sitten puhutaan kiusaamisesta. Rehtori tietää ulkona tapahtuvista asioista. Pahimmissa tapauksissa kiusaaminen on yltynyt ihan fyysiselle tasolle saakka. Jos koulu olisi yritys, niin yrityksen toimitusjohtaja kertoisi samantien kaikille opettajille, että välituntisin mennään ulos ja valvotaan lapsia. Tuntuisi kummalliselta, että sata aikuista tai vaikka vaan puolet niistä eivät saisi pieniä lapsia tuntemaan oloaan turvalliseksi. Kun kysytään asiaa opettajilta, niin heidän täytyy korjata kokeita. No, tämän päivän kokeet ovat muuttuneet tietokoneen itsensaä korjaamiksi.
Hyvät ihmiset. Koulu täytyy keksiä uudestaan ja tarkoitan sillä, että sille yritykselle täytyy uusi johto.
Koulu pitäisi keksiä uudestaan
Anonyymi
0
69
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???251036- 71922
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha591865- 48855
- 82748
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69654
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646