Hyvät ihmiset. Koulu täytyy keksiä uudestaan ja tarkoitan sillä, että sille yritykselle täytyy uusi johto.
Koulu pitäisi keksiä uudestaan. Oppimistulokset sen kuin huononevat, opettajat huutavat lastensuojelua ja poliisia apuun. Opetustoimen ihmiset ovat virkansa puolesta ehkä ihmiskunnan välinpitämättömin joukko. He osaavat syyttää vanhempia, vaikka vanhemmat eivät ole edes paikalla. Psykologeja lisää paikalle.
Ajatelkaa. jos tämä olisi yritys. Tähän yritykseen valittaiisin tavallisen nopeasti uusi hallitus ja toimitusjohtaja. He ottaisivat homman haltuun ja vaatisivat vastuuta opetushenkilökuntaan kuuluvilta.
Ensimmäinen asia mihin puututtaisiin olisi koulukiusaaminen. Hesburgerin johto sai tietää asiasta ja sen jälkeen omistaja sanoi vastaavansa vaikka keskellä yötä sähköposteihin asiasta. Opetustoimi lopettaa päivänsä klo 16 vaikka ovat tietoisia tilanteesta. Syyttävät vain muita.
Joku kertoo, että koulussa on kiusaamista. Olettetko katsoneet pienen koulun henkilökunnan määrän. Pienessäkin koulussa henkilökunnan määrä hipoo sataa henkeä. Isoissa kouluissa täytyy oikein hieraista silmiään henkilökunnan lukumäärän kanssa.
Sitten puhutaan kiusaamisesta. Rehtori tietää ulkona tapahtuvista asioista. Pahimmissa tapauksissa kiusaaminen on yltynyt ihan fyysiselle tasolle saakka. Jos koulu olisi yritys, niin yrityksen toimitusjohtaja kertoisi samantien kaikille opettajille, että välituntisin mennään ulos ja valvotaan lapsia. Tuntuisi kummalliselta, että sata aikuista tai vaikka vaan puolet niistä eivät saisi pieniä lapsia tuntemaan oloaan turvalliseksi. Kun kysytään asiaa opettajilta, niin heidän täytyy korjata kokeita. No, tämän päivän kokeet ovat muuttuneet tietokoneen itsensaä korjaamiksi.
Hyvät ihmiset. Koulu täytyy keksiä uudestaan ja tarkoitan sillä, että sille yritykselle täytyy uusi johto.
Koulu pitäisi keksiä uudestaan
Anonyymi
0
64
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153960
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251085Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124881
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789