Toimin teollisuudessa siivoojana. On ilmennyt yli vuoden seuraavaa: homma lattiakoneen(vanhempi isompi kone), ei minulla toimi. Eli en ainakaan paikan oman henkilökuntaan kuuluvan mielestä saa tarpeeksi käsin käytettyä ns kauhukahvaa, että kone liikkuisi vikkelästi, ettei sitä tarvitsisi ihan kaikin voimin työntää. Silloin kun koneessa on tuoreempi hihna ollut, tätä ongelmaa ei ole esiintynyt lainkaan, vaan konetta on pitänyt jarrutella.
Sain tänään ripityksen siitä, että minulla ei riitä käsivoimat.
Olen noin kymmenen vuotta tehnyt siivoustöitä. Hämmästyin kun ripitys koski myös hartialihasteni kuntoa.( Oikeesti, teen töitä viikoittain vähintään 6,5 h/ 4-5 pv enkä kevyttä tahtia)
Onko olemassa vaivaa, joka aktualisoituu tärinässä, kädet tietyllä korkeudella? Konehan tärisee ihan jonkin verran.
Täytyykö minun uskoa että lattiakoneen ongelmat johtuvat siitä, että en jotenkin pysty käyttämään sitä oikein, vaikka tavallisimmin sillä tuoreella hihnalla varustettuna, se on toiminut hyvin?
Mikä vaiva?
13
348
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sitten ole kellään hajuakaan? Viikonloppua vasten kumpikin käsivarsi särkeä jomotti ylös asti(kun olin huhkinut sen kauhukahvasta kulkemattoman koneen kanssa, tuttu kone siis, eikä kohdekaan uusi ole.)
Nt kone kulkee moitteetta, hihnaa pitää kuluttaa että saa vähän rauhallisemmin sen kulkemaan.
Oikea ranne, ranteen ulkosivulle kehittynyt kunnon pahka lyhyehkön ajan sisään. Kättä pitää välillä ravistella, että pelittää.
Epikondyliitti ollut jo aiemminkin, nyt sekin viime viikolla rupesi uudelleen kiukuttelemaan.
Millä näihin voi vaikuttaa? Töissä on joka tapauksessa työt hoidettava. Auttaako rasituksen lisääminen ajan oloon? - Anonyymi
sinulle on tullut lattiakoneen värinästä aiheutuva tärinätauti. Altistut työssäsi jatkuvasti tärinälle. Sinulle on kehittynyt työstäsi ammattitauti.
Koneen jatkuva vibraaminen sen terveysongelman tekee. Yleensä ongelmat tulee piikkauskoneen käyttäjille, metsureille, autonasentajille.
Tärkeintä on nyt tärinän vähentäminen. Tärinää koskevan direktiivin (44/2002/EY) perusteella annettava tärinäasetus tuli voimaan 6.7.2005. Siinä käsitärinän alempana toimenpiderajana on 2,5/m2 ja raja-arvona 5 m/s2. Työnantajan on laadittava tärinäntorjuntaohjelma, jos alempi toimenpideraja ylitetään. Tärinälle altistuville työntekijöille on syytä suorittaa työterveyshuollossa terveystarkastuksia, alkutarkastus ja määräaikaistarkastukset altistuksesta riippuen .
Se että sinua haukutaan asiasta on törkeätä ja lapsellista. Kuntoilu ei auta vaan se vanha kone on laitettava heti vaihtoon. - Anonyymi
Olisikohan sinun, vanhimpana lattiakoneen käyttäjänä, pitänyt ensin tutustua koneesi käyttö ohjeisiin, ettei kävisi kuten taannoiselle metsurille, joka 10 vuotta moottorisahalla sahattuaan havaitsi sen asian, kun laittaa ketjun pyörimään moottorin avustuksella, niin pärjää paremmin urakoissa!
- Anonyymi
Kuule. Tuttu vehje. Teollisuuspaikka. Toimittu ohjeistuksen mukaan.
Toistoliikettä,kiire,koneen kanssa isoimmat ikävät musta,öljyjutut ajan koska ei kerta kaikkiaan käsin mopaten pysty.
Koneessa oli vika.
Jista olin kertonut huollosta vastaavalle jo nonesti.
Nyt on kunnossa. Vika ei siis ollut minussa,vaan koneessa.
Käsivarret,epikondyliittijutuista,ja ranteet puristuskipeät.
- Anonyymi
Sano ripittäjälle, että sopii kokeilla.
- Anonyymi
ripittäjä varmaan kokeileekin mutta vain kokeilee hetken. Sitten aukoo päätänsä. Ei sellainen ymmärrä juttua jota tehdään tuntikaupalla päivittäin. Raksalla kun olin apumieshommissa niin piti lapioida iso santakasa ja siirtää kotsuilla kauas. Pomo näytti oikeata lapiotyön mallia 30 sekuntia. Se oli hänelle helppo näytös. Ei kukaan siihen tahtiin voi lapioida tuntikausia ilman että terveys menee.
- Anonyymi
Niin,kysyin sitä mikä vaiva. Helpottanut kun on tuuraaja nyt välillä. Vapaa aamu. Niinsanotusti joka paikka yhä jomottaa.
Erityisesti kyynärpäät,kyynärvarret ranteet on sellaisrt kipeät.
Polvien tienoot kipuiset myös.
Noin neljä vuotta samaa kohdetta tehnyt,eikä keho millään totu.
Onneksi tuo yksi hsnkala,on nyt kunnossa,etteivtarvitse juntata hartiavoimin yhtä vehjettä.
Eikö kelkekkään ollut tuttu hihnavetoinen lattianhoitokone?- Anonyymi
niitä koneita on uusittavakin eikä vain huollettava. Asia tosin johon itse et voine paljoa vaikuttaa.
- Anonyymi
Vihoviimeinen riesa on halon työnnettävä kone. Nykyisin kaikki taskin ja tennantin koneet on perästä käveltävä mallisia ohjauspaneelilla. Hakossa on vain paino hyvä, jolloin lika irtoaa hyvin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niitä koneita on uusittavakin eikä vain huollettava. Asia tosin johon itse et voine paljoa vaikuttaa.
Kyllä se iso vanha huollettuna tekee minkä käskee. On tuo jo vähän helpottanu, ei tarvii enää harteista asti suorin käsin työntää, ja koittaa epätoivon vimmalla saaha kulkemaan.
En voikkaan kaikkeen vaikuttaa.
Eniten harmittaa, kun eijoo opetettu huoltamaan sitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se iso vanha huollettuna tekee minkä käskee. On tuo jo vähän helpottanu, ei tarvii enää harteista asti suorin käsin työntää, ja koittaa epätoivon vimmalla saaha kulkemaan.
En voikkaan kaikkeen vaikuttaa.
Eniten harmittaa, kun eijoo opetettu huoltamaan sitä.oletko liian kiltti ja sopeutuvainen. Huollettu vanha kone voi tehdä mitä käsket jos niin uskot. Voi olla. Kenties. Ihminen tottuu helposti oleviin asioihin. Vanha koneesi toimi silloin uutena varmasti paremmin kuin nyt huollettuna. Olet aivan liian rakastunut siihen vanhaan lattiakoneeseen. Pystytkö uudistumaan ja kokeilemaan uutta lattiakonetta.
- Anonyymi
Huonoin kone mitä on keksitty isoon käyttöön on nilkfisk yhdistelmäkone. Kaikki osat hajoaa käsiin, ja uusia ei löydy tilalle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353