Minä en meditoi

Anonyymi

En koe saavani siitä mitään hyötyä. Koin tästä huonoa omaatuntoa kun kaikki sanoo että pitää meditoida.
Kunnes luin että vain murto-osa, vain pisara meressä kaikista buddhalaisista meditoi.
Edes kaikki munkit eivät meditoi mikä oli täysin yllätys. Kun kaikki nyt sanoo että pitää meditoida. Enää en tunne huonoa omaatuntoa. Se on kuitenkin todella todella pieni osa tätä kaikkea.

14

3118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eri metodien järjestelmävaatimukset ja hyötysuhteet monilla eri kokoonpanoilla olisi kiinnostava artikkeli.

    • Anonyymi

      Lähteekö matto lentoon? Eikös tässä joku vuosi siten ollut "meilläkin" vaaleissa lentävän maton porukkaa. Mutta ilmeisesti kelit eivät suosineet porukkaa eduskuntaan?

    • Anonyymi

      On se nyt sentään kahdeksasosa.

    • Anonyymi

      Yksinäisen koko elämä on meditaatiota, ei tarvitse istua epämukavissa asennoissa

    • Anonyymi

      Meditaatio perustuu itsekeskeiseen, henkiseen ahneuteen , omanedun tavoitteluun ja itsekkyyteen,

      • Anonyymi

        Väärin.


      • Anonyymi

        Vahingoittaako se ketään?


    • Anonyymi

      Mistä ihmeestä tässä ketjussa oikein puhutaan?

      • Anonyymi

        Joku istahti hetkeksi eikä valaistunut ja otti siitä herneen nenään.


    • Anonyymi

      "Monille amerikkalaisille ja jopa amerikkalaisille buddhalaisille voi olla yllätys kuulla, että valtaosa maailman buddhalaisista ei meditoi. Mutta se on totta. Noin 250 miljoonasta nykyisin elävästä buddhalaisesta vain pieni osa harjoittelee säännöllisesti meditaatiota; tämä ei koske vain buddhalaisia maallikoita vaan jopa monia buddhalaisia munkkeja, nunnia ja pappeja Aasian eri maissa, joissa buddhalaisuus on pääuskonto. Oliko tilanne erilainen menneisyydessä? Kyllä, oli aikoja ja paikkoja, jolloin miljoonat munkit ja nunnat elivät ja harjoittivat luostareissa, joissa meditaatio oli normaalia, mutta länsimaiden oletus, että buddhalaisuus ja meditaatio ovat yksi ja sama asia, on valikoiva käsitys. Buddhalaisuus on paljon muutakin kuin meditaatiota. Meditaatio on vain yksi haara Buddhan opettamasta kahdeksankertaisesta polusta - polusta, joka sisältää eettisiä opetuksia, älyllistä opiskelua sekä persoonallisuuden ja luonteen muuttamista terveiden asenteiden ja tekojen kautta.
      "
      -Lewis Richmond, Buddhalainen kirjailija ja opettaja
      Huffpost.com

      • Anonyymi

        "Monille amerikkalaisille ja jopa amerikkalaisille buddhalaisille voi olla yllätys kuulla, että valtaosa maailman buddhalaisista ei meditoi"

        Valtaosa maailman kristityistä ei taida käydä kirkossa tai rukoille, liekö uskovat Kristuksen jumaluuteen yms.


    • Anonyymi

      Hindulaisuudessa meditaatio on vain yhdessä kolmesta (useammastakin) henkisestä tiestä, jotka johtavat samaan ja ovat osittain päällekkäisiä ja samanaikaisia.
      Buddhalaisuudessakin on erilaisia suuntauksia, joista eniten kansan parissa oleva perustuu enimmäkseen uskomiseen, joka on yksi teistä ja paljolti koko tie monessa uskonnossa.

      Buddhalaisuudessa (syntyi hindulaisuudesta) meditaatio ja sen johdannaiset toiminnassa ovat osa uskontoansa, kuten monessa uskonnossa rukous.
      Buddhalaisuus on uskonto, joka perustuu sisäiseen huomioimiseen, ja on se kolmas (tai ensimmäinen) tie hindulaisuudesta.
      Lisäksi buddhalaisuudessa (kuten muissakin uskonnoissa ja ei-uskonnoissa) on etiikka, jota painotetaan osiltaan, ja kuuluu osiltaan toiminnan tiehen (toinen tie hindulaisuudessa), joka on jo tuttua lännessäkin, jos etiikka on tuttua. Toiminnan tiehen kuuluu myös meditaatiot buddhalaisuudessa, vaikka huomioimisen tiellä erityisesti, ja yleensä jooga hindulaisuudessa on toiminnallista, ja rukouskin ja palvonta on toimintaa, vaikka tie onkin uskonnon ja tunteiden puolella erityisesti.

      Jos ei yksi tie kiinnosta, niin sitten toinen. Moni valinnut esim. kristinopin ja puhuu sitten pahaa muista teistä, kun ne ei omaan persoonaansa sopinut.

    • Anonyymi

      minäkään en meditoi.
      Ainakaan ns. muotomeditoi, jossa istutaan tietyssä asennossa ja harjoitellaan hengittämistä.
      Sen sijaan viidyn puutarhassa istutan kasveja ja poimin rikkaruohoja.
      Kaikessa rauhassa omaan tahtiin.
      Seuraan hyönteisten tohuja ja lintuja lentoa.
      Nautin auringon lämmöstä.
      Syksymmällä marjojen ja sienten poiminta metsässä.
      Nuo ovat minun "meditointia".

    • Anonyymi

      Ainakin ensimmäisen tason realisaation pitäisi olla mahdollinen ilman dhyanaa, mutta onhan tuo fiksua ja hyödyllistä touhua. Parhaimmillaan mukavaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      13
      5005
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3645
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2263
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1917
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      41
      1818
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1556
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1425
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1226
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1165
    Aihe