esitutkinnassa valehtelu

Anonyymi

rinnastetaanko esitutkinnassa valehtelu oikeudelle valehteluun ja mikä on rangaistus?

mietin koskelan murha-asiaa ja erään vanhemman palturijuttuja

7

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös Suomessa ole käytössä sellainen järjestelmä että syytetyn ei tarvitse kuulusteluissa pysyä totuudessa, hänellä on ns. itsekriminointisuoja.

      Tämä on taas tätä rikkollisten hyysäämistä ja mielestäni rikoksen kärsijän ja uhrin oikeusturva on heikompi tässä kohtaa jos tekijä epärellisyyttä hyväksi käyttäen selviytyy ilman tuomiota.

      • Anonyymi

        Suomi tunnetaan maana, missä on maailman lievimmät rangaistukset. Monessa EU maassa teosta, mistä Suomessa selviää sakoilla seuraa 3-4 vuotta vankeutta, esim. Englannissa. USA:ssa vasta rankat tuomiot ovat, voi tulla satoja vuosia, 30-40 vuotta alkaa olla normaali. Vankeja USA:ssa on toista miljoonaa ja jos et noudata poliisin käskyä pysähtyä voi seurata hengenmeno.
        Jotta Suomessa rangaistukset olisivat vieläkin lievemmät on rikoslakiin säädetty useita rangaistusten lieventämis perusteita ja kohtuullistamisperusteita, jotka alentavat rangaistusta. Mutta tämäkään ei vielä riitä. V. 2014 tuli voimaan kaupanteko, plea bargain. Rangaistusasteikon lieventäminen tunnustuksen perusteella.
        Siinä epäilty käy kauppaa poliisin ja syyttäjän kanssa. Jos epäilty tunnustaa ja vieläpä myötävaikuttaa rikoksen selvittämisessä oikeus alentaa rangaistusta 1/3.


      • Anonyymi

        Syytetty paskakasa saa valehdella ja kieltäytyä puhumasta,mutta todistajan on puhuttaessa pysyttävä totuudessa mitään siihen lisäämättä, muuttamatta tai pois jättämättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syytetty paskakasa saa valehdella ja kieltäytyä puhumasta,mutta todistajan on puhuttaessa pysyttävä totuudessa mitään siihen lisäämättä, muuttamatta tai pois jättämättä.

        Ja hovinarrit voi tuomita/vapauttaa täysin mielivaltaisesti ilman seuraamuksia, harvoin poliisillekaan tulee mitään seuraamuksia tekevätpä mitä tahansa.


    • Anonyymi

      Esitutkinnan alus syytetyllä lupa puhua paskaa. Oikeudessa ei.

      • Anonyymi

        Aha? Lainkohta jäi puuttumaan. Täydentänet oivaa neuvoasi vielä sillä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aha? Lainkohta jäi puuttumaan. Täydentänet oivaa neuvoasi vielä sillä?

        Googlaa tai tee rikos. Eikö tuo aukee. Itselle ilmoitettiin aina kuulustelun alussa että syytettynä sua EI ole pakotettu kertomaan totta ja oikeus asianajajaan. Lainkohta?? No samat säännöt syytetyillä on. Itsellä törkeä pahoinpitely. Sanoin et ok näin kävi. Vit... mitään rakettitiedettä. Rakasteletko ihan pienintä pilkkua vai oliko tämä tässä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      374
      9883
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      94
      6238
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      382
      5905
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      158
      4313
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3612
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3198
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      84
      3150
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2916
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2852
    10. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      62
      2844
    Aihe