esitutkinnassa valehtelu

Anonyymi

rinnastetaanko esitutkinnassa valehtelu oikeudelle valehteluun ja mikä on rangaistus?

mietin koskelan murha-asiaa ja erään vanhemman palturijuttuja

7

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös Suomessa ole käytössä sellainen järjestelmä että syytetyn ei tarvitse kuulusteluissa pysyä totuudessa, hänellä on ns. itsekriminointisuoja.

      Tämä on taas tätä rikkollisten hyysäämistä ja mielestäni rikoksen kärsijän ja uhrin oikeusturva on heikompi tässä kohtaa jos tekijä epärellisyyttä hyväksi käyttäen selviytyy ilman tuomiota.

      • Anonyymi

        Suomi tunnetaan maana, missä on maailman lievimmät rangaistukset. Monessa EU maassa teosta, mistä Suomessa selviää sakoilla seuraa 3-4 vuotta vankeutta, esim. Englannissa. USA:ssa vasta rankat tuomiot ovat, voi tulla satoja vuosia, 30-40 vuotta alkaa olla normaali. Vankeja USA:ssa on toista miljoonaa ja jos et noudata poliisin käskyä pysähtyä voi seurata hengenmeno.
        Jotta Suomessa rangaistukset olisivat vieläkin lievemmät on rikoslakiin säädetty useita rangaistusten lieventämis perusteita ja kohtuullistamisperusteita, jotka alentavat rangaistusta. Mutta tämäkään ei vielä riitä. V. 2014 tuli voimaan kaupanteko, plea bargain. Rangaistusasteikon lieventäminen tunnustuksen perusteella.
        Siinä epäilty käy kauppaa poliisin ja syyttäjän kanssa. Jos epäilty tunnustaa ja vieläpä myötävaikuttaa rikoksen selvittämisessä oikeus alentaa rangaistusta 1/3.


      • Anonyymi

        Syytetty paskakasa saa valehdella ja kieltäytyä puhumasta,mutta todistajan on puhuttaessa pysyttävä totuudessa mitään siihen lisäämättä, muuttamatta tai pois jättämättä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Syytetty paskakasa saa valehdella ja kieltäytyä puhumasta,mutta todistajan on puhuttaessa pysyttävä totuudessa mitään siihen lisäämättä, muuttamatta tai pois jättämättä.

        Ja hovinarrit voi tuomita/vapauttaa täysin mielivaltaisesti ilman seuraamuksia, harvoin poliisillekaan tulee mitään seuraamuksia tekevätpä mitä tahansa.


    • Anonyymi

      Esitutkinnan alus syytetyllä lupa puhua paskaa. Oikeudessa ei.

      • Anonyymi

        Aha? Lainkohta jäi puuttumaan. Täydentänet oivaa neuvoasi vielä sillä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aha? Lainkohta jäi puuttumaan. Täydentänet oivaa neuvoasi vielä sillä?

        Googlaa tai tee rikos. Eikö tuo aukee. Itselle ilmoitettiin aina kuulustelun alussa että syytettynä sua EI ole pakotettu kertomaan totta ja oikeus asianajajaan. Lainkohta?? No samat säännöt syytetyillä on. Itsellä törkeä pahoinpitely. Sanoin et ok näin kävi. Vit... mitään rakettitiedettä. Rakasteletko ihan pienintä pilkkua vai oliko tämä tässä?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      261
      7197
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      272
      3787
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      40
      3628
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      274
      2558
    5. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      27
      2006
    6. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      152
      1932
    7. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1907
    8. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      127
      1825
    9. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      10
      1703
    10. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1314
    Aihe