Mikä on pisin lentomatkasi (mistä mihin ja monta tuntia) ja millä lentoyhtiöllä?
Itse en ole lentänyt kuin euroopan kohteisiin tunisia eli vain n.4h:n lentoja.
Itse en ole lentänyt kuin euroopan kohteisiin tunisia eli vain n.4h:n lentoja.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
helsinki-Lontoo-Sydney, taisi mennä 26 tuntia yhteensä, ei sen pitemälle tälle planeetalla pääse ...kun ympäri ei lasketa ja niitä on tosi vähän...
Kai sä nääs jossaan pääsit ulos putkesta muuten alkais meinaan alahuulet täristä nääs.
12t45min Fortalezaan Brasiliaan välilasku kanarialla Finn-air Boeing 757 kivaa oli.Itse asiassa olin kuvitellut lennon vielä astetta surkeemmaksi.Onneksi yhtiön henkilö kunnan ei tarvitse kestää sitä kuin puoleen väliin asti.Että se niistä suonikohjuista ja halpa-lento yhtiöistä.
PS.Martin-air kuulema lensi samaan aikaan 400 egellä Fortalezasta Amsterdamiin tämä 2.2.2005.
Ei millän pahalla, mutta tekstiäsi on ikävä ja jopa ärsyttävä lukea, kun ei ole merkkejä minkkänlaisesta kielen huollosta!
Mielestäni jokaisen pitäisi opetella kirjoittamaan edes suhteellisen oikeaoppisesti, koska muuten se vaikuttaa jo oman äidinkielen raiskaukselta!
Ei siinä mitään jos olet lapsi vielä, mutta toivottavasti aikuinen ei näin kirjoita.
Niin ja pisin ja varmasti lyhinkin lento on ollut Helsingistä Turkuun, joka kesti vaivaiset 35 minuuttia.
Oli Kuusamo-Helsinki noin 10 vuotta sitten lennolla mukana vakavasti sairas lapsi n.2.v Finn-airin säästösyistä koneena joku Saabin kinneri kova syys myrsky leija myöhästyi yli 1/2 tuntia en tiedä ehtikö lapsi saada aivokalvontulehdukseen hoitoa.Saabista kun ei saanut edes happea ko.lennolla.Lentokeli oli hirveä,ATR:kin olisi ollut paratiisi.
Yhtäjaksoinen lento ilman välilaskuja vai koko käytetyn reitin lentoaika?
Pisin reitti:
Oulu - Hki (Finnair) 1:05
Hki - Lontoo(British Airways, code share Finnairin koneessa) 3:20
Lontoo - Peking (BA) 9:50
Peking - Shanghai (Air China) 2:00
= 16 h 15 min
Edelliset ovat puhtaita lentoaikoja. Matkustusaika on tietysti huomattavasti pidempi.
Hki - Fortaleza Finnairilla oli kohtuullisen pitkä, mutta en muista, oliko se Air Finlandin Phuketin lentoa pidempi kestoltaan. Jompikumpi noista on pisin.
Madrid - Santiago de Chile 13h 45min. Kotoa perille alun toista vuorokautta.
Lensin viime kesänä H:ki-Tukholma-Bankok-Sydney-Melbourne, ja aikaa meni melkein 2 vuorokautta kaikkine odotuksineen eri lentokentillä.
lento oli Helsinki - Tokio , 13h , silloin kun vielä piti lentää Tokioon pohjoisen kautta eli ei päässyt lentämään Venäjän yli vaan piti kiertää .
Pisin matkustusrupeama missaan valilla yopymatta (ja ajat on pyoristettyja):
oulu-helsinki 1h (blue1)
helsinki-lontoo 3h (british airways)
lontoo-los angeles 10h (air new zealand)
los angeles-auckland 12h (air new zealand)
auckland-wellingotn 1h (air new zealand)
eli yhteensa about 27 tuntia koneessa istumista
onhan valvominen ollut melko temppu kun pelkkä lentoaika 27 t, väh. 1-2 tuntia per koneen vaihto niin aikaa on mennyt pitkälle yli 30 t , on tainut vähän olla heikko olo ?
kylla! etenkin kun lontoossakin piti odotella reilut 6 tuntia jne. ei suihkua, ei mitaan kun economyssa mentiin. ja los angeles-auckland lento oli vasta ensimmainen yolento jolloin sai nukuttua. mutta ihan hirveita tuommoiset lentorupeamat, en suosittele..
HEL-CDG,CDG-HAN Finnair ja Air France jotain 12500km 16h ja HEL-SFO Finnair 8700km 12h
Siinä mun pisin matkani eli Helsinki-Amsterdam-HongKong- Sydney ja takaisin Sydney-Singapore-Amsterdam-Helsinki. Vaihtojen kanssa meni puolitoista vuorokautta mennessä ja reilu vuorokausi tullessa. Lentoyhtiöt olivat KLM ja Cathay Pacific.
Etenkin lento Sydneystä Amsterdamiin oli yhtä tuskaa kun Singaporessa oli vain tunnin välilasku. Pitkillä lennoilla kannattaa pyytää käytäväpaikka!
Pisin taitaa olla Pariisista Seouliin, noin 12h 55 min. Kone B-777 ja Air France.