Vieraannuttaminen lapsen etuna

Anonyymi

Vieraannuttamisesta puhutaan usein negatiivisesti. Sitä se varmaan joskus onkin.

On kuitenkin tärkeää muistaa, että usein vieraannuttaminen on välttämätöntä lapsen edun vuoksi.

4

268

    Vastaukset

    • Anonyymi

      Miksi ja millaisessa tilanteessa?

      • Anonyymi

        Aivan tai lapsiaan hyväksikäyttävän joka tuohtuu siitä kun ei pääse jatkamaan tekojaan. Niin sairaita ihmisiä voi vaan olla. Nämä pitääkin pitää erossa lapsista.


    • Anonyymi

      Tämä aloitus on selvä provo. Jos aloittaja vieraannutettaisiin lapsestaan, niin haluaisi aloittajakin saada tietää perustelut. Perustelut voidaan sitten oikeudessa tyrmätä. Kestämätön väite/provo siis tuo aloitus. Sairasta kiusantekoa koko vieraannuttaminen. En toivo edes aloittajalle, että joutuisi kokemusasiantuntijaksi lapsen vieraannuttamisesta.

    • Anonyymi

      En noita jutuja yhtän ymärtännyt. Lapsi Ei eroa, äidistä Ei isästä ei kumankaan suvusta.Kun Sukset Menee ristiin! Miksi lasta käytetään aseena ero tilanteet?Oletteko niin heikkoja? Pitää omaa epävarmutta ja eroja,kenestä vaan: Käytää ainoa valtaa lapsiani et näe ikinä .Rikote myös lapsen luotamuksen aikuiseen ihmiseen kun estätte häntä tapaamasta niitä henkilöitä,jotka hänelle oli rakkaita ja läsnä.Oli kyse mumosta, vaarista, kumista, enosta,sedästä ,isästä tai äidistä,Käytätte kaikessa lasta aseena oman heikouksienne takia.Jos epäilee huonoa käytös. Jokainen tietää Henkilö voi LASTENSUOJELUN TILOISSA VALVOTUSTI TAVATA: OMIA LAPSIA,LAPSENLAPSIA,SERKKUJA!Edestä löydätte kuitenkin minkä taaksenne jätäneet oman katkerutenne ja vihanne takia. Lopulta itse kärsitte.

    Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3452
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2033
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1941
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      342
      1329
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      86
      1303
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      945
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      943
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      855
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe