Eri matkailualan tehtävissä pitkään Pattayalla vaikuttanut Bunawan Patanasin ei usko menneiden aikojen turistimääriin.
Ennen pandemiaa Pattayalla kävi vuodenajasta riippuen 800.000 – 1.000.000 turistia joka kuukausi.
Ei käy enää.
Ennen pandemiaa Pattayalla kävi vuodenajasta riippuen 800.000 – 1.000.000 turistia joka kuukausi.
Ei käy enää.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Koskaan...
Thaimaa on tehnyt koronan hoidossa niin vakavia virheitä että tämä maa ei houkuttele turisteja, ne jotka täällä asuvat jäävät uusia ei pahemmin tule, ellei sitten avioliiton kautta..
Mitä itse oon ymmärtänyt, niin avioliiton kautta enimmäkseen poistutaan thaimaasta kultaisen kelakortin kattavuusalueille. Vanhat eläkeukot tottakai sinne tasaisesti tuoreen, mutta paljon käytetyn römpöttimen kyljessä tietenkin hakeutuvat.
Ei normaalilla 30-45v työukoilla ole rahoja sinne tästä lähteä, kesken työputken. Yleensä morsian tulee tänne ja aletaan välittömästi suunnittelemaan talon rakentamista thaimaahan?
Yksikään turisti ei lähde Suomesta eikä Kiinasta lomalle Thaimaahan laskemaan turistimääriä saati sitten että kaipaisivat ruuhkia.
Nyt on loistava mahdollisuus vielä matkustella rauhassa. Inhosin aina Pattayalla sesonkiaikojen ruuhkia ja ryysistä. Siksipä vietimme Pattayalla vain kesiä, jolloin oli rauhallista. Saa parempaa asiakaspalvelua kaikkialla kun ihmisillä ei ole kiire ja he eivät ole stressaantuneita, voit jutella ihmisten kanssa kaikkialla ja tutustua uusiin ihmisiin rauhassa, baaritytöilläkään ei ole kiirettä kun seuraavaa asiakasta ei ole, rannalla saat kaikki palvelut, hotellit ja Airbnb kämpät on tarjouksessa. Meillä on Wongamatilta nyt kerroksesta 34 varattuna 80 neliön luksuskämppä koko marraskuuksi hintaan 550 euroa. On valtavat töllöt, kaksi makuuhuonetta kingsize bedeillä, wifit, iso kylppäri ammeineen ja mahtava merinäköala isolta parvekkeelta.
Länsimainen keittiö astianpesukoneineen ja pyykinpesukoneineen.
Ei tarvita mitään muuta kuin mopot alle ja menox. Pidemmät retket hoidetaan muutoin. Pohjoisemmaksi on sovittu jo kolmen vuorokauden off-road safari. Kerran oltu aiemmin. Kaverin kanssa mukavampi liikkua kuin yksin. Viime loma meni ketuilleen kun ei ollut mikään auki. Nyt tilanne on toinen.
Wongamatin pohjemies
Niin ja me ollaan yli vuodenvaihteen.
Ei kyllä teidän tarvitsee odottaa sitä kun numba julistaa massaturismin alkaneeksi.
Pitää olla ainakin 100 tuumaiset töllöt muut on huuhaa